Lidovky.cz

Je libo čápy s mákem? Zamiřte na Kampu na festival české kuchyně

Jídlo

  17:03
PRAHA - Staročeské dobroty, výběrovou pražskou pečenou šunku, pravé valašské frgály, štramberské uši a další regionální speciality představuje gastronomický festival Česká chuťovka, který začal ve čtvrtek v Praze na Kampě. Festival potrvá až do 19. září.

Návštěvníci čekají u jednoho ze stánků na novém gastronomickém festivalu Česká chuťovka foto: ČTK

Snahou pořadatelů čtyřdenní akce je přiblížit lidem regionální produkty. "Chceme české regiony představit prostřednictvím jídla a pití. Je tady produkce od řezníků přes pekaře až ke koření. Zájemci mohou ochutnávat i nakupovat," řekl ředitel festivalu Adam Weber.

Upozornil, že nový gastronomický festival chce představit zejména drobné výrobce. "Nechceme ukazovat vysokou gastronomii. Jde o produkci malých výrobců, kteří většinou nabízejí omezený sortiment," řekl Weber. Zdůraznil, že historicky trhy na Kampu patří a jako zajímavé zpestření je pozitivně vnímají také zahraniční turisté.

Návštěvnice si pochutnává na jedné ze specialit na novém gastronomickém festivalu Česká chuťovka

"Jsme staročeská kuchyně a zabýváme se výrobou tradičních jídel našich babiček. Jsou tady lokše, bramborové placky z vařených brambor, či zelňáky z kysaného zelí," řekla Mária Riedlová z Vimperka. V bílé zástěře a kuchařském čepci návštěvníkům nabízela speciality jako Staročeský hambáč, Maruščina bašta nebo Čertík v lokši. "Máme takové vtipné názvy, ale chuťově je to velmi zajímavé a dobré jídlo, které lahodí jazyku," vysvětlila.

Co jsou vlastně 'čápi s mákem'?
Na staročeskou specialitu Čápy s mákem lákala návštěvníky festivalu restaurace Vtipná kaše ze zámku Loučeň poblíž Prahy. "Je to pokrm na bázi škubánků. Recept pochází ze staré zámecké kuchařky. Šišky jsou obalené v máku, doplněné švestkami, posypané skořicí a zjemněné zakysanou smetanou.

Jídlo je jednoduché, ale tím je zajímavé," řekl manažer restaurace Stanislav Starý. Podle něj patří staročeská gastronomie k českým zámkům podobně jako bílá paní. Trhy nabízejí příležitost k prezentaci také sociálně zaměřeným projektům.

Jeden ze stánků na novém gastronomickém festivalu Česká chuťovka

"Máme tady pět druhů nakládaných hermelínů a utopence. Jde o výrobky, které vznikají v rámci terapie v chráněné dílně," řekl ředitel občanského sdružení Portus Praha Tomáš Masopust. Upozornil, že na výrobě těchto produktů pracují lidé s handicapem včetně mentálního postižení. "Mohou rozbalovat hermelín nebo loupat cibuli. Lidé tím rozvíjejí své schopnosti a dovednosti," vysvětlil.

Gastronomický fenomen pražská šunka
Součástí festivalu jsou také slavnosti pražské šunky, jejichž prostřednictvím se Praha představuje jako gastronomický region. "Šunky se většinou dlouho nakládají, například do soli. Před přípravou na gril jsou pak vhodné marinády, jako například pomerančová, s hřebíčkem a skořicí.

Jako doplněk jsou vhodné brusinky, křen nebo hořčice," popsal pražskou specialitu kuchař Ondřej Koubek. Přestože již existují moderní technologie přípravy, je podle něj důležitá tradice. Hřebíček nebo skořice tam patřily v minulosti, více se ale používal badyán, dodal.

Součástí festivalu bude vyhlášení druhého ročníku soutěže o Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka. Akce má zviditelnit výrobce českých potravin, které obsahují minimální množství chemických přípravků a barviv.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.