Lidovky.cz

Chuť a aroma kávy odhalí dobrý kávovar. Důležitá je ale i atmosféra

Jídlo

  7:32
PRAHA - Odhalit chuť a aroma kávy by měl kvalitní kávovar, který je stále častěji součástí moderní domácnosti. Při jeho výběru se přihlíží k výkonu, ale také k "inteligenci" stroje. Vítána je snadná manipulace a velkou roli hraje také design.
Kávovar - ilustrační foto.

Kávovar - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Důležité je pro současné spotřebitele jednoduché ovládání. Hodnotí se také velikost strojů a jejich váha. Velký důraz je ale kladen především na dokonalý vzhled," řekla Petra Jandová z firmy Melitta. Kávovar podle ní může působit jako zajímavý barevný akcent, který oživí jednoduchou dokonalost moderních kuchyní. "Žádané jsou pestré barvy, které design kuchyně dokreslují. Oblibě se těší nachově fialová, chilli červená i černo-bílá kombinace," uvedla.

Chuť ovlivní teplota vody i hrubost mletí
Přestože podle znalců patří příprava dobré kávy především do kaváren, stále častěji chtějí lidé kvalitní nápoj vyrábět také doma. S pomocí moderní techniky to prý nemusí být až tak velký problém. "Mnoho domácích kávovarů dokáže dobrou kávu vyrobit až na podruhé či napotřetí. To však platí i u profesionálních strojů. Chuť může ovlivnit hrubost mletí kávy, ale také teplota vody," řekla organizátorka soutěže baristů Mistr kávy Štěpánka Havrlíková. Upozornila, že lidé si často kupují nevhodnou kávu, kterou ani sebedokonalejší stroj v kvalitní nápoj nemůže zpracovat.

Káva.

"Hodně to ovlivní lidský faktor. Zkušený barista i s horší technologií dokáže uvařit dobrý nápoj. I sebekvalitnější technika ovšem může být k ničemu, pokud s ní člověk neumí pracovat," míní. Pokud se ale v domácnosti káva připraví podle stanovených limitů, pak výsledek může být dokonce lepší než v restauraci, dodala.

Čím více kávy, tím je lépší
Výhodou profesionálních kávovarů jsou boilery, které obsahují velké množství vody a zajišťují tak stálou teplotu strojů. Jsou dobré prohřáté a kvalitě prý pomáhá také větší množství kávy, které produkují. "Čím víc kávy děláte, tím je lepší. Je to stejné jako piva: kde je velká výtoč, je chuťově lepší," vysvětlila Havrlíková. U domácích kávovarů ovšem horkou vodu vytváří jen průtokový ohřívač. Záleží pak na tom, jak je velký a z jakého je materiálu.

"U domácích kávovarů je někdy první káva zcela nepoužitelná. Může být i studená. Další je lepší, ale pátá nebo šestá je znehodnocená. Průtokový ohřívač nedokáže udržet konstantní teplotu, která by měla být kolem 90 stupňů Celsia," zdůraznila odbornice.

Káva - ilustrační foto.

Dobrou volbou pro domácnost mohou být podle ní kapsle, které jsou vyráběny "na míru" každému kávovaru. "Jsou vázány na určité přístroje a v domácích podmínkách nabízejí kvalitní produkt, který je někdy optimální. Jejich nevýhodou je však vysoká cena," uvedla. Na čerstvě mletou kávu ovšem podobný produkt nemá. Ta by se však měla nejlépe ihned spotřebovat.

Přáprava začíná u mlýnku
Podle Tomáše Knapka z pražské kavárny Friends Coffee House začíná příprava kávy už u mlýnku. "Domácí mlýnek kávu v podstatě spálí. Jsou tam železné kovové nože. U profesionálních strojů jsou kamenné mlýnky, které kávu drtí za studena," řekl. Pro excelentní zážitek je dobré zajít spíš do kavárny. "Všechno ale má svůj poměr ceny a výkonu. Káva z kávovaru je asi lepší než instantní. Těžko si ale někdo do domácnosti pořídí stroj v ceně auta," uvedl.

Ve své kavárně Knapek věnuje velkou péči pražení kávy. "Káva se nesmí přepražit. Může se pak dostat do stavu, kdy zkaramelizuje. Všechny kávy pak chutnají podobně, ztrácejí přirozené chutě," uvedl. Podle něj stačí zvýšit teplotu o stupínek a chuť kávy se změní. "Je to více procesů, které ovlivňují kvalitu. Záleží například na tlaku. Když je před deštěm, vzduch zvlhne a nastavení mlýnku pro sušší část dne se musí upravit," uvedl.

Káva - ilustrační foto.

Důležité pak je, aby káva nezvětrala. "Když ji semeleme, je dobré ji ihned zpracovat. Neměla by ležet někde hodiny a už vůbec ne dny," míní.

Základem dobré kávy je přitom kvalitní kávové zrno. "Používáme stoprocentní arabiku, která je asi nejlepší. Směs připravujeme sami z brazilské a kolumbijské kávy," říká spolumajitel kavárny Friends Coffee House Miroslav Šebesta. Chuť kolumbijské kávy je podle něj spíše citrusová nebo višňová, zatímco brazilská odráží kyselost a ořechy. Namíchat optimální složení však není jednoduché a do domácích strojů by zájemci měli dávat spíše osvědčené kombinace.

Vizuálně se dobré espresso pozná podle silné, husté pěny, která na povrchu vytvoří jakýsi vzorek. "Tak trochu připomíná kožešinu z tygra. Vypít se ale musí co nejrychleji po podání. Tím, jak chladne, 'crema' padá a pak to už není ten správný zážitek," říká Šebesta. Výhodou domácí přípravy kávy může být atmosféra, kterou si doma každý vytvoří podle sebe. "Můžete mít perfektní kávovar, kávu, ale všechno záleží také na lidech. Musí mít perfektní zkušenosti a mít kávu rádi. To má vliv na její kvalitu, stejně jako úsměv personálu," říká Knapek o specifikách moderních kaváren. Pro domácí kávovary je pak důležité snadné ovládání, aby "lidský faktor" dokonalost stroje neznehodnotil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.