Lidovky.cz

Špičaté zelí mají jen v Pojizeří. Recept na knedlíky s chundelkou

Jídlo

  13:18
Pojizerská kuchyně je bohatá na polévky, omáčky, jídla z brambor, zelí, hub a zeleniny, hodně se tu využívá také uzené maso. K místním specialitám patří tuřínová polévka dumlíkačka, zelná cácorka, kyselo nebo bramborový koláč zvaný strouhanec.

Zelí - ilustrační foto foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Jaroslava Kubánková, rodačka z Vysocka, jak se říká kraji kolem Vysokého nad Jizerou, nám prozradí recept na své oblíbené jídlo: frncochaté knedlíky.

Knedlíky s chundelkou
"Nejdříve si nastrouhám půl kila syrových brambor, vložím je do cedníku, spařím horkou vodou a vymačkám z nich do připravené nádoby tekutinu. Nechám ji usadit a škrob ze dna naliji zpátky do brambor. Ještě přidám vajíčko, necelých 10 dkg hrubé mouky, 50 gramů strouhanky, sůl a vypracuji hrubší těsto," popisuje Kubánková.

Poté se lžící vykrajují nočky, které se pět až deset minut vaří v osolené vodě. "Zároveň podusím zelí a na pánvi lehce osmahnu cibulové kroužky. Vykapané knedlíky smíchám s opečenými škvarky nebo slaninou, přidám zelí a cibuli," dodává Kubánková.

To ale není vše. Ze zbylé vody po vaření si ještě můžeme udělat jednoduchou omáčku, takzvanou chundelku. "Do hrnce přidám asi decku smetany nebo mléka, omastím přepuštěným máslem a promíchám. Na každou porci naliji naběračku. Chundelkou lze vlastně nahradit škvarky, ale záleží na individuální chuti."

Do Vysokého pro špičaté zelí a podmáslový chléb
Zajímavou tvář místní gastronomie můžete poznat při návštěvě tradičního masopustu spojeného s ochutnávkou zabíjačkových specialit na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova. Téměř 300 let starý objekt, který slouží jako skanzen, je součástí turnovského muzea Českého ráje a sám o sobě stojí za návštěvu. Akce proběhne v sobotu 5. února (bližší informace viz www.muzeum-turnov.cz).

Tuřín

Na statku ve Sklenařicích poblíž Vysokého nad Jizerou (www.vysockezeli.cz) pořídíte v sezoně odrůdu tuřínu zvanou dumlík a hlavně jedinečné vysocké zelí. Je zvláštní svým špičatým tvarem a specifickou chutí, kterou získává díky pěstování na větrných kopcích ve větších nadmořských výškách. Zajímavé recepty, třeba na polévku dumlíkačku, najdete na stránkách farmy z Klokočí (bedynky.blogspot.com).

Různé druhy chleba – podmáslový, škvarkový, ořechový i bramborový – a další skvělé pečivo vyrábějí ve vyhlášeném Krakonošově pekařství ve Vysokém. A jako bonus si tu můžete koupit kvásek na přípravu pravého krkonošského kysela. Recept naleznete na webu Recepty.vareni.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.