Lidovky.cz

Kuchyně z celého světa na jednom místě? To je bohatství New Yorku

Jídlo

  16:00
NEW YORK - Návštěvníci New Yorku se zájmem o jídlo by rozhodně neměli vynechat čtvrť East Village rozprostírající se na jihu Manhattanu zhruba mezi 1. a 3. avenue. Na malé ploše tu díky různým vlnám emigrantů lze ochutnat kuchyně z různých koutů světa. Místo má zároveň pestrou historii, která se tu a tam mísí s jeho kulinářským bohatstvím.

Tradiční sicilská pochoutka cannoli, tedy trubička plněná sladkým sýrem ricottou nebo čokoládou z cukrárny Venieor´s, která patří k nejznámějším v New Yorku foto: ČTK

Děje se tak třeba v případě irské hospody McSorley's, která se pyšní tím, že je nejstarší v New Yorku. Založil ji v roce 1854 irský imigrant John McSorley a její interiér se prý od té doby příliš nezměnil. Na podlaze tu dodnes leží vrstva pilin, které se dříve běžně v hospodách používaly kvůli úklidu. Na konci každého dne se piliny i se vším, co se do nich rozlilo, smetly a nahradily se novými.

Pivo ve dvou sklenicích najednou
Do McSorley's, která se nachází na sedmé ulici mezi náměstím Cooper Square a 2. avenue, kdysi zavítal i prezident Abraham Lincoln. Pivo, které tu tradičně podávají ve dvou malých sklenicích najednou, si prý ale nedal, pouze tu promluvil k voličům. S největší pravděpodobností mezi nimi nebyly žádné ženy.

"Až do roku 1970 totiž do této hospody nesměly. Majitelé argumentovali tím, že jde o tradičně dělnický bar a že tam stejně ženy nechodí. U soudu, kam podaly žalobu dvě právničky, ale tento argument neobstál," řekla Candy Chenová, která po čtvrti provádí turisty.

Nejstarší newyorská hospoda McSorley´s byla založena v roce 1854.

Restaurace jako školní jídelna
Jen několik kroků od irské McSorley's začíná úplně jiný svět. Zosobňuje jej nenápadná ukrajinská restaurace Streecha, která je otevřená jen od čtvrtka do neděle a vypadá ze všeho nejvíce jako školní jídelna. Na místní kuchyni ale návštěvníci pějí ódy.

Ukrajinci, jichž do East Village prchly desetitisíce po druhé světové válce před Stalinem, založili nedalekou, mnohem slavnější restauraci Veselka zaměřenou na východoevropskou kuchyni. Zařízení na rohu 9. ulice a 2.avenue je oblíbená mezi celebritami, ale i mezi flamendry - otevřeno totiž má 24 hodin denně.

Výtečné belgické hranolky
Stačí ale přejít na druhou stranu 2. avenue a na výtečné pirohy z Veselky dají zapomenout neméně výtečné belgické hranolky, které by se nemusely stydět ani před svými proslulými sestrami z bruselského Jourdanova náměstí.

Není to náhoda, majitelka podniku Pommes Frites Suzanne Levinsonová v belgickém hlavním městě dlouho žila a nyní s tamní tradiční přípravou hranolků slaví úspěchy v New Yorku. Její zákazníci si je v různě velkých papírových kornoutech mohou dopřát se 20 různými omáčkami, včetně třeba mangové nebo ananasové.

Nejlepší falafel ve městě
Jen o pár kroků dál je malé egyptské bistro Cheep's Pita Creations, jež mimo jiné láká na údajně nejlepší falafel ve městě. Podobná tvrzení je sice ve Spojených státech třeba brát s rezervou, nejlepší ve městě, zemi či na světě je tu leccos, faktem ale je, že falafel z Egypta pochází a Cheep's si na nezájem zákazníků i díky nízkým cenám nestěžuje.

Hned za rohem na 9. ulici v takzvaném Malém Japonsku je ještě menší, tentokrát japonské bistro Otafuku. Podobným zařízením se tu kvůli miniaturním rozměrům přezdívá "díra ve zdi". V East Village, ale i jinde v New Yorku nicméně malé restaurace jsou kvůli vysokým nájmům spíše pravidlem než výjimkou. Hlavním lákadlem Otafuku jsou japonské knedlíčky takojaki - knedlíčky s masem z chobotnic s bohatou texturou povrchu i chuti.

Nechybí čínská ani indická kuchyně
Silné zastoupení v East Village má i indická kuchyně, již tu lze nalézt zhruba ve 20 restauracích. První z nich přitom založilo na konci 60. let sedm bratrů, kteří se do čtvrti přistěhovali z Indie a byli zklamaní, že nemohou najít restaurace s kuchyní své země. Stejně jako jinde v New Yorku zde nechybí ani čínská kuchyně. Bistro Xi'an Famous Foods třeba nabízí pokrmy z ručně dělaných nudlí, které si oblíbil známý televizní kuchař Anthony Bourdain.

Zákuskový bar
East Village ale nezapomíná ani příznivce sladkého. Mohou zamířit třeba do podniku ChikaLicious, který je prý prvním "zákuskovým barem" v New Yorku.

Otevřeno má sedm let a kromě tradičních zákusků se zaměřuje i na moderní fúze různých cukrářských tradic. "Naše dezerty nabízejí francouzské a americké chutě, ale japonské porce," podotýká manažerka baru Angie Dykshornová.

Z nedaleké kavárny a cukrárny Veniero's na 11. ulici založené v roce 1894 naopak dýchá tradice a historie. Podávají se tu tradiční italské dezerty, jako je třeba sicilská pochoutka cannoli, tedy trubičky plněné sladkým sýrem ricotta nebo čokoládou. Cukrárna je velmi populární i mezi politiky.

"Franklin Delano Roosevelt si tu objednal dort na svou inauguraci do úřadu newyorského guvernéra. Od té doby si tu dorty objednávají i další politici," uvedl její majitel Robert Zerilli.

Dodává, že na rozdíl od mnoha svých konkurentů v East Village, kteří často rychle končí kvůli vysokým nájmům pohybujícím se kolem 20 000 dolarů měsíčně, má štěstí. Své prostory vlastní, a podnik tak může prosperovat. Zerilli ale odmítá všechny nabídky na to, aby otevřel další pobočku.

"Je to jako s pokračováním filmů - často nefungují. Musíte mít originál," řekl. Stejným originálem ale nepochybně je i kulinářská East Village složená z původních kuchyní z celého světa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.