Lidovky.cz

Vděčné švestky: ragú či zmrzlina se slivovicí

Jídlo

  7:00
Švestek si odjakživa nejvíc cenili lidé na Valašsku, a tak není divu, že odtud pochází většina receptů na jejich úpravu. Používají se čerstvé, sušené, jako povidla i v tekuté formě – jako slivovice.

Správně upečený fondant je uvnitř tekutý. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na světě prý existuje na dva tisíce druhů slivoní – od zlatavých mirabelek až po temně fialové "japonské" švestky.

V českých a moravských krajích se vedle takzvaných pravých švestek prosadily hlavně slívy. I když je přechod mezi nimi dost plynulý, v zásadě platí, že zatímco slívy jsou kulatější a snáz se rozvaří, švestky bývají podlouhlé a jejich dužina jde lépe oddělit od pecky. Hlavně díky této vlastnosti jsou ostatně žádané nejen ve valašské kuchyni.

Čokoládový fondant se švestkovým ragú

Budete potřebovat: 200 g kvalitní čokolády (například Valhrona Guanaja), 2 lžíce hladké mouky, 4 vejce, 150 g cukru krupice, 100 g másla

Správně upečený fondant je uvnitř tekutý.

Postup: Čokoládu a máslo rozpustíme, přidáme ostatní suroviny a důkladně promícháme. Kuchyňské kroužky vyložíme pečicím papírem, naplníme ze 3 připravenou hmotou a pečeme v troubě při 190 stupních asi 8 až 12 minut – podle velikosti kroužků. Střed fondantu musí zůstat tekutý! Podáváme s ragú ze švestek a se zakysanou smetanou.

Čerstvé švestky najdou uplatnění hlavně při přípravě sladkých pokrmů. Ať už se rozhodnete pro kynutý koláč nebo lehkou bublaninu, s drobenkou či bez, se švestkami nikdy nešlápnete vedle.

ČTĚTE TAKÉ:

Trochu v nevýhodě jsou ovocné knedlíky: i když se švestkami ladí těsto z brambor i tvarohu, přece jen jsme jich s koncem léta obvykle už trochu přejedení – jahody a meruňky prostě přišly dřív a naši touhu po ovocných knedlících uspokojily.

Tvarohové knedlíky se švestkami

Budete potřebovat: 250 g měkkého tvarohu, 70 g krupice, 70 g hladké mouky, 1 vejce, 70 g másla, cukr, sůl

Tvarohové knedlíky se švestkami

Postup: Máslo necháme změknout a smícháme s ostatními surovinami. Vzniklé těsto necháme odležet v ledničce cca dvě hodiny a pak do něj balíme čerstvé švestky (místo pecky můžeme vložit kousek marcipánu). Vaříme ve vodě s vanilkovým cukrem, citronovou kůrou a rumem podle velikosti 8 až 10 minut. Podáváme se strouhaným tvarohem nebo orestovanou skořicovou strouhankou, můžeme doplnit švestkovým ragú a zmrzlinou ze slivovice.

Naopak zazářit a překvapit tak mohou švestky v kuchyni slané. roman Paulus, šéfkuchař restaurace hotelu Alcron, radí doplnit ragú či rozvarem ze švestek například pečený srnčí hřbet: "Stačí nechat v kastrolu zkaramelizovat trochu cukru, přidat červené či portské víno, skořici, badyán a samozřejmě švestky – v zimě sušené, teď v sezoně klidně i čerstvé." Švestky či povidla rozhodně patří i do "černých" či "modrých" omáček servírovaných nejen o Vánocích ke králíkovi nebo rybě.

A vařit se dá i z "tekutých švestek" – slivovice. Kromě toho, že je možné přidat kapku do zmíněného ragú, můžete vyzkoušet třeba zmrzlinu: základem je klasická vanilková směs, do níž se pomalu zašlehá štamprlička švestkové pálenky. Na dětský pohár ne zcela vhodné, jako součást dezertu – třeba k čokoládovému fondantu či ovocným knedlíkům – dokonalé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.