Lidovky.cz

Jubiler či Zámecké. Které ochutnat?

Jídlo

  7:00
Jubiler vyniká těžkou vůní a nestálou pěnou, Zámecký speciál z Chodové Plané omámí slunečně zlatou barvou a rychle ustupující pěnou, Huťská výčepní kvasnicová osmička zase silně pění a pijí ji skláři. Který pivní speciál ochutnáte vy?
Piva - ilustrační foto.

Piva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Zámecký speciál 13° z Chodové Plané

Plzeňský kraj je téměř synonymem tradičního českého pivovarnictví. Ovšem nejen kvůli Pilsner Urquell. V malé obci Chodová Planá podle středověkých kronik stál pivovar už v roce 1573. Poté, co v roce 1861 jeho varna kompletně vyhořela, vznikl nad původními skalními sklepy nový pivovar a ten se zachoval dodnes.

Podnik Chodovar se psem Albim ve znaku nyní vaří sedm druhů piv: jedno výčepní, dva ležáky, tři speciály a jedno nealkoholické. Základem světlého Zámeckého speciálu s 5,1 procenta alkoholu je chodovská podzemní voda, žatecký chmel a slad z ječmene pěstovaného v oblasti Českého lesa.

Chodovar

Zámecký speciál po nalití do sklenice omámí slunečně zlatavou barvou, čistě bílá pěna sice na první pohled rychle ustupuje, ale její provzdušněné svrchní patro ještě dlouho zůstává. Lehký chuťový požitek provází pronikavá chmelová vůně, vyladěný říz neustupuje a v plné síle podporuje celý zážitek. V ústech zůstává jen kyselkavá příchuť.

Prohlídky Chodovar nabízí hned dvojího druhu. Běžná je každý den od 14 hodin, pro náročnější návštěvníky, kteří chtějí zrod piva prozkoumat detailně, se brány pivovaru otevírají také každé úterý ve tři odpoledne.

Čtěte více o pivních speciálech:

Jubiler 16,8° z Vyškova

V době husitských válek měšťanům z Vyškova právo várečné sice zaniklo, ale biskup Tas z Boskovic jim je v roce 1460 přiřkl znovu a o 220 let později tu vznikl biskupský pivovar. Na začátku 20. století majitelé koupili mechaniku na plnění piva do lahví, v roce 1948 byl podnik znárodněn a až do letošního března patřil pod křídla akciové společnosti Jihomoravské pivovary.

Vedle několika barevných limonád je hlavním sortimentem samozřejmě pivo. Devět typů od lehké "osmičky" až po hrozivě silného Jubilera. Vyškovský pivovar ví nejlíp, proč světlé pivo s průměrným obsahem alkoholu 7,5 procenta stáčí jen do lahví s objemem 0,355 litru. Jubilera tu poprvé uvařili v roce 2005 a od té doby je pevnou součástí sortimentu.

Jubiler

Jubiler vzniká z ječného sladu a upraveného chmele. Uvádí se těžkou vůní, hnědozlatou barvou a nestálou pěnou. Ostrý říz doplňuje kávově hořká chuť s dlouhým závěsem na patře, kterou budete cítit ještě velmi dlouho. Pít Jubilera samotného je kvůli vysokému množství alkoholu náročné, lépe je doprovodit jej mastným jídlem.

Při prohlídce pivovaru ochutnáte až tři místní piva odebraná přímo z tanku. Návštěvu je možné domluvit se sládkem Dušanem Táborským na kdykoliv, stačí jen sestavit čtyřčlennou skupinu a zavolat.

Huťské výčepní 8° z Harrachova

Výroba skla a lyžování má v krkonošském Harrachově mnohem delší historii než vaření piva. Pivovar tak vznikl při jedné z nejstarších skláren Novosad a syn až v roce 2002. Za těch pár let existence už ale zdejší pivo stihlo posbírat několik ocenění po celé republice.

Harrachovský pivovar nabízí tři druhy piva: ležák František, černou dvanáctku Čerťák a Huťské výčepní. Netradičně se dnes podíváme na tuhle „nejslabší“ položku výstavu s 3,8 procenty alkoholu. Důvod je jednoduchý, regionální: podobnými osmičkami se zdejší skláři u pecí vždy osvěžovali a činí tak dodnes.

Huťské výčepní

Základem Huťského výčepního je ječný slad, chmel a voda ze staré horské studny. Nepasterizované, matně zlatohnědé kvasnicové pivo během nalévání do sklenice silně pění, vysoká a dlouhá pěna tvoří malé bublinky. Není průhledné, jen průsvitné – vznáší se v něm kvasnicová kultura. Říz je slabý, chuť doprovází karamelový ocas, ale díky své lehkosti ihned mizí z úst. Co jiného čekat od piva určeného k práci?

Zamrzí, že v základní variantě o objemu 0,7 litru se pivo dá koupit jen v plastové lahvi. Pivovar můžete navštívit v rámci prohlídky sklárny Novosad a syn, varna je přímo v restauraci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.