Lidovky.cz

Malé pivovary z Karlovarska expandují

Jídlo

  7:00
KARLOVY VARY - Malé pivovary v Karlovarském kraji, ať už je to Permon Sokolov nebo Zámecký pivovar v Chyši, postupně pronikají také za hranice regionu.
Piva - ilustrační foto.

Piva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Přestože podstatnou část produkce i nadále prodávají v místě výroby a nejbližším okolí, začínají dodávat svá piva do vybraných restaurací, hotelů a prodejen například v Praze nebo v Plzni. Jejich produkty ovšem mají zůstat výjimečné, oznámili zástupci pivovarů.

Sokolovský pivovar Permon letos uvaří přes 1100 hektolitrů piva, zákazníkům nabízí několik druhů nefiltrovaných piv od kvasnicového výčepního světlého přes kvasnicový světlý a polotmavý ležák po tmavý speciál.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě toho vyrábí také ochucená piva ovocná. Majitel pivovaru Ladislav Sás konstatoval, že se produkce přiblížila zhruba k polovině kapacity, kterou technologie disponuje. "V příštím roce se chceme dostat k 2000 hektolitrům. Další zvyšování objemu výroby záleží na poptávce a vývoji na trhu," podotkl.

Permon Sokolov

Výstav pivovaru v roce 2008 představoval kolem 650 hektolitrů a od té doby trvale roste. Pivo začal Permon vařit nejdříve v Lomnici u Sokolova. Odtud se přestěhoval do většího provozu v Sokolově. Další stěhování následovalo v letošním roce do rekonstruovaných prostor kapucínského kláštera, kde už hodlá Permon zůstat. Podle Sáse je tady zázemí na vaření až 5000 hektolitrů ročně. "Nyní jsme si pořídili novou linku na plnění piva do třetinkových skleněných lahví s hodinovou kapacitou až 2000 kusů," poznamenal Sás.

Pivo - ilustrační foto.

Permon v současnosti až polovinu produkce vyváží za hranice regionu. Hlavně do vybraných restaurací v Praze. Zájem je prosadit se s třetinkami do hotelů, už jsou k mání například v sokolovském Parkhotelu. Majitel pivovaru zvažuje i export do Skandinávie, například do Švédska a Finska.

"Zaznamenali jsme odtud zájem. Otázkou ale je, jak vyřešit dopravu a náklady s ní spojené. Příští rok chceme posílit rovněž stáčení filtrovaného piva do klasických sudů určených pro výčepy restaurací," dodal Sás.

Pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše uvaří letos rovněž přes 1100 hektolitrů piva. Jestli se dostane příští rok třeba až k 1500 hektolitrů, což je jeho kapacita, ukáže odbyt, uvedl majitel Vladimír Lažanský. Pivovar vyrábí jako základní produkt světlou jedenáctku a dvě dvanáctistupňová piva - tmavé a polotmavé.

V průběhu roku vaří asi deset různých pivních speciálů. A to od třináctistupňového až po vánoční tmavou dvaadvacítku. "V nabídce nechybí ani speciály velikonoční nebo svatováclavské," poznamenal Lažanský.

Lidé na pivu šetří

Plzeňský Prazdroj, lídr českého pivního trhu, pociťuje také letos, že lidé na pivě šetří. Méně chodí do hospod a kupují si levnější balená piva.

Obecně lze říct, že český pivní trh poklesl za poslední dva roky o více než osm procent vinou navýšení spotřební daně na pivo v roce 2010, v době kdy na spotřebitele dopadly následky ekonomické krize, řekl Vladimír Jurina z Prazdroje, který má na českém pivním trhu téměř padesátiprocentní podíl.

Letos už ale pivovary pociťují, že se pivní trh odráží ode dna a očekávají mírně vyšší prodeje.

Většinu piva uvařeného v Chyši lze koupit pouze na místě nebo ochutnat v pivovarské restauraci. Obnova celého areálu panského pivovaru, který vznikl v letech 1839 až 1841, přišla na zhruba 30 milionů korun. Pokud by se o chyšské pivo zájem zvyšoval, pivovar má rezervu na rozšíření výroby.

Kromě Chyše točí zámecké pivo jedna z karlovarských restaurací a pivnice v Plzni a Praze, jež patří do Klubu malých pivovarů. "Vaříme také pro jednu restauraci v Ústí nad Labem. S dalším rozšiřováním ale nespěcháme," dodal Lažanský.

V Karlovarském kraji byly ještě krátce po roce 1989 i velké pivovary, a to v Karlových Varech a v Chebu. Z areálu chebského pivovaru se stalo nákupní centrum, karlovarský už několik let zeje prázdnotou a chátrá. Vzniklo ovšem hned několik pivovarů malých. Kromě Sokolova a Chyše si vaří pivo i v Lokti, Velichově a Velkém Rybníku. Malý pivovar vznikne v bývalém sídle karlovarské likérky Jan Becher.

V Chebu je nyní opět k mání tamní tradiční značka Chebské Hradní, ale zatím ho vaří v pivovaru Ziegler Brauerei v nedalekých německých Valdsasech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.