Lidovky.cz

Tradiční omáčky a polévky lze vařit i bez mouky

Jídlo

  7:00
Uvařit dobrou smetanovou omáčku nebo guláš lze i bez mouky či jiných zahušťovadel. Dokazuje to šéfkuchař Miroslav Grusz z pražské restaurace Lichfield, který představil nové menu složené z tradičních babiččiných receptů, ale vařených moderním a zdravým způsobem.

Omáčky mohou být i lehčí - bez mouky. foto: Shutterstock

"Inovace je v tom, že se snažíme dělat jídla bez mouky, lehčí. Aby nebylo po jídle těžko a člověk si mohl dát všechny tři chody," uvedl Grusz. Zimní menu tak obsahuje například bezlepkové omáčky, guláš nebo jehněčí koleno.

Právě na omáčky je Grusz specialista. "Ne každý věnuje omáčkám tolik času, kolik si zaslouží. Základní omáčka potřebuje třeba deset, dvanáct hodin," řekl šéfkuchař. Jako základ omáčky používá pečené hovězí a kuřecí kosti a zeleninu. "To se pak sváří, třeba osm hodin, v průběhu sváření se stahuje z povrchu tuk. Vše se redukuje, právě proto nepotřebujeme mouku na zahuštění," prozradil kuchař, jehož cílem je přeorientovat tradiční českou kuchyni na lehčí, například francouzskou.

Hitem letošní sezóny je žemlovka

Milovnice středomořské kuchyně herečka Alice Bendová, která jeho menu také ochutnala, prý omáčky vůbec nevaří. "Klasické omáčky jako rajskou nebo svíčkovou neumím, ty mám od mamči. Když už dělám omáčku, tak jedině zdravě, to znamená strašně moc zeleniny, kterou podusím a dám do ní smetanu. Nezahušťuji moukou," řekla Bendová. K omáčkám prý vůbec nepodává knedlíky, radši má těstoviny nebo rýži.

Jak na žemlovku?

Jablečná žemlovka
Rohlíky (asi 6 kusů) nakrájejte na kolečka, dejte do mísy a přelijte trochou mléka. Rohlíky naskládejte do zapékací mísy vymazené máslem, na ně přidejte vrstvu nakrájených jablek promíchaných s cukrem, skořicí, rozinkami a nasekanými ořechy. Postup opakujeme a zakončíme vrstvou rohlíků, na které položíme plátek másla. Asi po 15 minuách pečení ji zalijte trochou mléka, ve kterém rozkvedlejte vejce. Dozlatova upečenou žemlovku podáváme posypanou cukrem.

Hitem letošní zimní kulinářské sezony je podle Grusze také žemlovka. "Naše je ale udělaná trochu jinak, jsou v ní tradiční ingredience jako tvaroh, rum, rozinky a jablka. Žemlovka se ale skládá na minutku, příprava trvá asi deset minut. Proto je tak trochu jiná než tradiční žemlovka, kterou si naskládáte dopředu a upečete," uvedl pětatřicetiletý mistr kuchař, který kulinářské zkušenosti sbíral po celé Evropě. Žemlovku ocenila i Bendová, která si ji prý doma ještě dochucuje máslem a smetanou.

Grusz prý chystá zajímavá překvapení i pro zamilované, kteří budou slavit svůj svátek 14. února. "Máme pro ně připravené speciální svatovalentýnské menu s kukuřičnou polévkou s marinovanými mušlemi svatého Jakuba nebo s ústřicemi. Ty doporučuji, děláme je vždycky čerstvé," pochlubil se šéfkuchař.

Tip redakce: místo mouky raději mixujte

Zkuste třeba pórkovou polévku
Zahřeje v mrazivých dnech a její příprava vám nezabere víc než půl hodiny. K přípravě polévky budete potřebovat jeden pórek. Ten nakrájíte na kolečka a bílé části podusíte na másle doměkka. Zalijete litrem zeleninového vývaru a vhodíte zbylý pórek a 3 na kostky nakrájené brambory. Vaříte asi 20 minut. Poté odlijte polovinu vývaru, rozmixujte a přilijte zpět do polévky. Dochuťte smetanou a ještě krátce povařte.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.