Lidovky.cz

Nota Bene si zapište za uši! Navštěva stojí za to

Jídlo

  7:00
Jídla z produkce českých farmářů, piva z malých českých pivovarů a káva z malé české pražírny, co víc si přát? Příjemné nekuřácké prostředí. I to tu mají. Pražské Nota Bene je pro mě zatím objevem letošního roku. I kdyby ho už nic nepřekonalo, byla bych spokojená. Návštěva stojí za to.

Restaurace Nota Bene láká na proměnlivou nabídku piv z malých pivovarů i vyhlášená kuchyně. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Restaurace Nota Bene nedaleko pražského náměstí I. P. Pavlova je otevřená sotva dva měsíce. Podle informací zveřejněných ještě před jejím otevřením se zdálo, že bude mimořádná ve všech ohledech. A opravdu je. Nečekejte ovšem vysokou gastronomii. Čekejte poctivě připravené jídlo, které sází na lokální suroviny. Dále šest píp, na kterých se střídají piva všech stylů z malých a středních pivovarů. K tomu přidejte slušnou nabídku vín i destilátů zejména z Moravy a výběrovou kávu z pražírny Doubleshot.

Podle mého názoru Nota Bene přesně vystihlo to, po čem je dnes poptávka. Obyčejných zakouřených hospod jsou tisíce a všude si můžete dát pivo a něco k jídlu. Ale co když chcete nějaké výjimečné pivo a nechcete ani utopence, ani smažák a také si nechcete posezením v zakouřené putyce zatlouct pár hřebíčků do rakve? Pak zas takový výběr nemáte. V Praze se dají nekuřácké podniky, ve kterých točí pivní speciály, spočítat na prstech jedné ruky. A kuchyní konkurovat nemohou.

Restauraci Nota Bene si v zastrčené uličce našla už spousta stálých hostů. Tady neexperimentují, ale sázejí na jednoduchá jídla, třeba pečený vepřový bok se špenátovým pyré.

Čerstvé, sezonní, lokální

Restaurace má velice stručnou, často obměňovanou nabídku jídel, která prezentuje v jednoduchých úpravách. Zpravidla nechybí steak z hovězího pupku (flank) podávaný s opečeným bramborem s cibulkou a třeba dijonskou omáčkou (kolem 270 Kč). Ten jsem ochutnala hned druhý den provozu. Připravený byl podle přání medium-rare, měl příjemnou strukturu a ani výraznější omáčka z dijonské hořčice nepřebíjela chuť masa. Nevím, jestli restaurace změnila dodavatele hovězího, ale při dalších návštěvách u mých přátel flank steak úspěch neměl. Přestože byl připraven správně, měl žvýkavou konzistenci, což svědčí o nedostatečně vyzrálé výchozí surovině. Vyzrálé hovězí je zkrátka u nás nedostatkové zboží.

Kuřecí supreme s ratatouille.

Dobrou volbou je momentálně jarní kuřátko plněné nádivkou s bramborovou kaší (265 Kč). Malé kuřátko dostanete na talíř celé pěkně s křupavou kůžičkou a nádivkou, které dominuje chuť slaniny. Tady také poznáte, jak velký je rozdíl mezi bramborovou kaší z brambor a tou z pytlíku. Bývala bych jen ocenila, kdyby kuře bylo propečenější. Slabší stránkou kuchyně jsou zatím dezerty, ale když budete mít štěstí, pan kuchař vám na přání udělá dokonalé crepes Suzzette (75 Kč) s karamelizovaným cukrem, máslem a likérem Grand Marinier.

Zatím chybí trošku propracovanější nabídka chuťovek k pivu. Pokud nemáte velký hlad, budete mít s výběrem něčeho menšího možná problém. Ovšem vzhledem k tomu, že se v budoucnu podnik trochu rozroste o zahrádku a spodní sál, který by měl sloužit především jako pivnice, dá se rozšíření nabídky o menší jídla k pivu čekat.

Právě se točí

Nota Bene opravdu není jen restaurací. Samo sebe označuje také za beerpoint. Piva se na pípách střídají prakticky denně, vždy jde o produkci celkový dojem malých nebo středních českých pivovarů. Nikdy nechybí pivo z Únětic (nefiltrovaná dvanáctka a filtrovaná desítka), něco ze Staňkova rukodělného pivovárku (ovesný speciál Rejtar, Aranka, Heterák), speciality od Matušků (Raptor, Černá nebo Zlatá raketa), často jsou to aly (IPA, APA) z varnsdorfského pivovaru Kocour nebo z Klášterního pivovaru Strahov (IPA).

Pokud jste zvyklí na spodně kvašené ležáky plzeňského typu, překvapí vás, jaké chutě i vůně můžete v pivu najít. Doporučuji zkusit některý ze svrchně kvašených alů, třeba zrovna Indian Pale Ale ze Strahova, bude-li v nabídce. Tohle polotmavé pivo je výrazně chmelené, má vyšší obsah alkoholu (6,3 %, 16 stupňů) a při jeho výrobě byly použity velmi aromatické druhy chmele, takže je snadno poznáte už po vůni.

Ceny jednotlivých piv se liší, malé vyjde v průměru asi na 30, velké pak na zhruba 45 korun.

Experimentátorům doporučuji vyzkoušet pivo z nakuřovaného sladu, se kterým se u nás často nesetkáte. V nabídce Nota Bene bylo nedávno Prager Laffe Smokie z pivovaru Antoš. Kouř byl poměrně silně cítit ve vůni i chuti, po přivonění jsem si okamžitě vybavila táborák a opékání buřtů. Škoda že se k němu nějaká klobása či buřt rovnou nepodávaly, byla by to dokonalá kombinace. Přiznávám ovšem, že víc než jedno malé nakuřované pivo bych nevypila, na to je jeho chuť příliš specifická. Ceny jednotlivých piv se liší, malé vyjde v průměru asi na 30, velké pak na zhruba 45 korun.

Čistota a přívětivost

Piva i jídla, která jsem ochutnala, mě lákají do tohoto podniku zas a znovu. Táhne mě to sem ale o to víc díky jednoduchému a čistému prostředí, které není přeplácané žádnými zbytečnými pivními artefakty, a milému personálu.

Nefunkční obsluha dokáže zničit i jinak dokonalý podnik. Tady to naštěstí neponechali náhodě. Večer obsluhuje téměř vždy jeden z majitelů a přes poledne běhá mezi plnými stoly sympatický mladý muž, který si pamatuje nejen své hosty, ale i jejich pivní či jídelní preference. Obsluha je tu efektivní, a přitom nevtíravá a dobře dokáže poradit s výběrem, zejména co se piva týče. Problémem nikdy nebylo dělení porcí nebo ochutnání většího počtu piv v menším množství.

Hodnocení restaurace Nota Bene.

Nota Bene si své hosty našlo brzy po otevření a vídám tu často stejné tváře. Stoly, které v prvním týdnu zely prázdnotou, teď bývají plně obsazeny i v době oběda. Pokud se rozhodnete vyzkoušet restauraci ve večerním provozu, rozhodně doporučuji rezervaci. Třeba vás Nota Bene přesvědčí stejně jako mě a stanete se štamgasty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.