Lidovky.cz

Ferrán Adriá: kulinářský Picasso proslul molekulární kuchyní

Jídlo

  12:00
Španělskému kulinářskému mágovi Ferránovi Adriáovi se pro jeho kreativitu přezdívá kulinářský Picasso či Dalí. Proslavil se zejména molekulární kuchyní. 14. května slaví šedesátiny.

Španělský kulinářský mág Ferrán Adriá. foto: Reuters

Katalánský kuchař vyvolal ve vysoké gastronomii od poloviny 90. let revoluci svou novou takzvanou molekulární kuchyní (i když sám prý tento termín odmítá), která kombinuje schopnosti kuchařů se znalostmi fyziků a chemiků. Jeho jméno bylo nerozlučně spjato s vyhlášenou španělskou restaurací El Bulli, která ale loni po 50 letech uzavřela své brány.

Šéfkuchař dekády:

Americký Time Magazine jej zařadil mezi stovku nejkreativnějších lidí světa 21. století - jako jediného kuchaře a Španěla. V roce 2006 získal Adriá evropskou designérskou cenu Lucky Strike Designer Award, v roce 2010 jej Restaurant Magazine ocenil jako šéfkuchaře dekády.

El Bulli léta patřila k samotné špičce "haute cuisine". Její majitelé plánují, že v roce 2014 by se z restaurantu měla stát jakási kulinářská nadace a kreativní centrum. El Bulli byl situován na španělském pobřeží Costa Brava, na vysokém útesu nad zátokou u katalánského městečka Roses. V 50. letech zde koupil pozemek německý lékař Hans Schilling se svou českou manželkou. Původně si nestavěli restauraci, ale letní sídlo. Paní Schillingová však grilovala natolik dobře, že se k nim začali stahovat hosté a dům se změnil v podnik. Manželé jej pojmenovali po svém francouzském buldočkovi - El Bulli.

Molekulární kuchyně se stala hitem světové gastronomie.

V roce 1984 do restaurace nastoupil na brigádu jistý student Ferrán Adriá. Nejdříve si přivydělával mytím nádobí, později pomocnými pracemi v kuchyni. Prostředí ho ale natolik okouzlilo, že se rozhodl dát své škole vale a již brzy v kuchyni šéfoval. Zpočátku vařil tradiční katalánsko-španělská jídla, později se inspiroval myšlenkou svého francouzského vzoru, Jacquese Maxima, který tvrdil, že "být kreativní není složité, stačí jen nedělat to, co ostatní". Adriá tak na pokrmy začal nahlížet vědecky - rozebíral jejich složení a využíval a nalézal nové postupy. Jídlo tak někdy připravuje například za použití tekutého dusíku, centrifug či přidáváním různých látek rozkládajících strukturu suroviny.

Adriu přitom restaurace neživila. Hlavní příjmy má z hotelu, VIP cateringu a přednáškové a publikační činnosti. Loni se svým bratrem Albertem otevřel v Barceloně také koktejlový bar nazvaný 41° a restaurant Tickets. Nyní chce hlavně načerpat novou inspiraci a pracovat na encyklopedii receptů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.