Lidovky.cz

Zapojte selský rozum a nekupujte šmejdy, říká Roman Vaněk

Jídlo

  15:15
V kuchyni používejte selský rozum. To je nejčastější a zaručená rada gastronomického experta a šéfa Pražského kulinářského institutu Romana Vaňka. Ve svých kurzech učí lidi hlavně pokoře k surovinám.

Šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. foto: Lidovky.cz

Vaření není věda, chce to jen přemýšlet a více používat místní produkty. Kulinářský expert Roman Vaněk vaří z hlavy, občas ale použije recept. "V našich kurzech vaření říkám lidem, že v té správné gastronomii nejde o recepty. Jde o pokoru k surovinám, jejich pochopení a o kuchařskou techniku. Zvládnou-li kuchařskou techniku, recepty přijdou samy," řekl v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz.

ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR:

A co děláme v kuchyni špatně? "Bojíme se dvou magických slov - složitost jednoduchosti," vysvětlil. Nejčastěji hovořil o takzvaném selském rozumu, který nám mnohdy chybí. "Občas by stálo za to zajít za našimi prapředky a zeptat se: Babi, co dělám blbě?," poradil Vaněk.

Velký problém je podle něj závodní stravování. Firmy vybírají dodavatele jídla zásadně podle ceny, což se rozhodně promítne na jeho kvalitě. "Devadesát procent jídel pochází z prášku. Dřív nebo později vám začne být blbě. Až v této zemi zaměstnavatelé pochopí, že jídlo = dobrá nálada = výkon = zdraví, bude lépe," říká Vaněk.

Rozhodně ale chápe, že ne vždy mají matky od rodin čas vařit tak pečlivě jako špičkoví šéfkuchaři. "Jestli-že přijde máma utahaná z práce, vyzvedne z družiny jedno dítě, doveze na kroužek druhé dítě, mezitím musí strčit špinavé prádlo do pračky, a očekává se, že taťka přijde hladový z práce, logicky nezačne zakládat telecí vývar z hovězí oháňky, ale samozřejmě sáhne po nějakém koupeném bujónu. Proč ne? Nejsem militantní debil," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

Od kuchaře ale poctivou polévku očekává. "Je jejich prací udělat polévku z kuřete s domácími nudlemi každý den. Do družiny pro dítě nemusí," řekl Vaněk s úsměvem. Pokud by mu ale v restauraci přinesli na porcelánovém talířku Maggi, zeptal by se kuchaře, jestli nedůvěřuje tomu, co vyrobil, že mu dávájí příležitost polévku 'zprznit' Maggi. "Dobře udělané jídlo není třeba dochucovat," vysvětlil.

Gastronomie je podle jeho slov živý, nekončící příběh palet chutí a vůní. A jaké české jídlo on preferuje? "Chutná mi jídlo, stejně jako život. Nemám oblíbené české jídlo, ale pokud si mohu vybrat, vždy sáhnu po španělském ptáčkovi, nevím proč," uzavírá šéf kulinářského institutu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.