Lidovky.cz

Jídlo

Dáte si stout, nebo bock? Jak se vyznat v pivech

Tmavé pivo - ilustrační foto.

Tmavé pivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V českých zemích v současné době vévodí trhu spodně kvašená piva neboli ležáky. Ve středověku tu ovšem vládla spontánně kvašená piva, která později vystřídala piva svrchně kvašená. Vítězství ležáků přineslo až zprůmyslnění výroby v 19. století. Řada druhů, které zavádí produkce minipivovarů, u nás tedy byla před více než 200 lety zcela běžná, třeba piva z pšeničného sladu zde byla stejně obvyklá jako ze sladu ječného. Co se skrývá pod názvy pivních druhů, která si dnes své místo u spotřebitele teprve hledají?
  7:00

Lambic.

Lambic patří mezi spontánně kvašená piva (dále také kriek, gueuze, faro...), která zkvasí díky tomu, co se do nich dostane ze vzduchu nebo co zůstane v nádobě z minulé várky. V dávné předprůmyslové historii to byl jediný způsob výroby piva. Dosud se tímto způsobem kvašení vyrábí pivo především v Belgii, ale také v části Francie a Nizozemska. Mnohé lambiky mají ovocnou příchuť - u nás třeba švestkový lambic 11° z Kroměříže.

Weizen.

Pšeničné pivo (weizen) je svrchně kvašené pivo, při jehož výrobě se používá pšeničný slad. Má světlou až slámovou barvu, vysokou nasycenost a bohatou pěnu, převážně se prodává nefiltrované. Pro toto pivo je typická vůně kvasnic, jistá nakyslost a případná ovocná vůně. Nejrozšířenější je bavorský Erdinger, u nás najdete piva Pšeničná 13° od Matušky, Kocour Weizen z Varnsdorfu nebo Slánskou pšenku od Antoše.

Stout.

Stout je označení pro svrchně kvašená tmavá piva typu ale. Vyrábějí se za použití praženého sladu, ječmene a chmelu. Mají typickou hustou pěnu, tmavou barvu a příchuť po praženém sladu, někdy mohou mít i ovocnou příchuť. Existuje mnoho druhů stoutů, například baltský stout (baltic stout) nebo suchý stout (dry stout). Často se jedná o silná piva (podíl alkoholu může být i nad osm procent). Od příbuzných piv typu porter se liší použitím praženého ječmene. Asi nejznámější pivo stout vyrábí irský pivovar Guinness, z našich piv sem patří třeba Stout Primátor z Náchoda nebo Harrach Stout z Velkého Meziříčí.

India pale ale.

IPA (India pale ale) je svrchně kvašené pivo typu ale, které vzniklo v 19. století v Anglii. Mívá výrazně ovocné aroma pocházející z relativně rychlého kvašení za tepla při postupném dodávání různých druhů kvasnic. Pivo se vyrábělo na export do Indie, proto muselo přežít dlouhou lodní cestu v teple, a tak se vařilo silnější. Na rozdíl od běžného aleu je více chmelené - chmel totiž chrání pivo proti škodlivým bakteriím. Vyrábí ho celá řada českých minipivovarů, například Matuška Broumy (Černá Raketa), Vyškov (Jubiler) nebo Varnsdorf (Kocour Kubík).

Bock.

Bock patří mezi spodně kvašená piva, tzv. ležáky. Původ má v Německu, dříve tmavé pivo se dnes objevuje v odstínech od zlatavé až po tmavohnědou. Jeho výroba je často spojena s různými mimořádnými příležitostmi (zejména s Vánocemi nebo Velikonocemi). Má několik variant, ke kterým patří helles bock, světlé a více chmelené pivo, nebo doppelbock, silný ležák s převahou sladu. U nás můžete ochutnat třeba Svatopavelský Konrád 16° z Vratislavic, Žatec Strong 18° nebo Mamut Mastodont 15°z Mikulova.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.