Lidovky.cz

Pivní Berlín: speciály z Pobaltí i tyrkysové pivo z řas

Jídlo

  11:30
BERLÍN - Berlín znovu otevřel nejdelší pivní zahrádku na světě, jak se přezdívá tamnímu mezinárodnímu pivnímu festivalu.

Pivní festival v Berlíně. foto: ČTK

Letos se v Berlíně koná 16. ročník, na kterém svých 2000 chmelových specialit představuje 300 pivovarů z 86 zemí. Tradičně mezi nimi nescházejí zástupci českého pivovarnictví, kterých se na více než dvou kilometrech třídy Karla Marxe představuje stejně jako loni dvaadvacet.

Před rokem takzvaná berlínská pivní míle vytvořila světový rekord v délce pivního posezení, jež měřilo 1820 metrů a zapsalo se do Guinnessovy knihy.

Zaostřeno na piva z Pobaltí
Letos se žádný podobný kousek zopakovat nechystá, a na návštěvníky tak čeká obligátní obcházení stovek stánků a výčepů a ochutnávání z nepřeberné škály domácích i zahraničních pěnivých moků. Popíjení si mohou zpestřit poslechem hudební produkce na 19 pódiích nebo konzumací kulinářských specialit z celého světa.

Letošní ročník se zaměřuje na piva z Pobaltí a jeho čestnými hosty jsou pivovary Störtebeker z německého Stralsundu a Baltika z Petrohradu. Ta speciálně pro něj uvařila jednu várku tyrkysového piva, k jehož obarvení použila mořské řasy. "Vypadá sice trochu jako koktejl, ale chutná jako pivo a je stoprocentně přírodní, žádné chemické barvivo," dušovala se šéfka německého zastoupení ruského pivovaru Jelena Saksová.

Češi představili meruňkový speciál z Jihlavy
Na netradiční přísadu vsadil i Radniční pivovar z Jihlavy, který se i kvůli své krátké existenci představuje v Berlíně poprvé a přivezl své pšeničné pivo s meruňkovou příchutí. "Je to uvařeno s čerstvými meruňkami. Teď je jejich doba, a tak nahradily jahody, které jsme měli předtím," prozradil majitel Miroslav Tomanec, podle něhož se na berlínském festivalu málo prezentují malé české pivovary, a proto to přijel napravit. "Nenašli jsme tady žádný jiný podobný minipivovar, a tak jsem se rozhodli, že to letos zkusíme," vysvětlil.

Na pivu si pochutnali všichni návštěvníci festivalu

Organizátoři věří, že během všech tří dnů přilákají stejně jako v předchozích letech okolo 800 tisíc návštěvníků. Festival odstartoval už v pátek a potrvá až do konce týdne.

Historie festivalu:

Pivní festival se v Berlíně na výstavní třídě, jež v hluboké totalitní minulosti nesla i jméno Josifa Stalina, poprvé konal v roce 1997 a byl mnohem skromnější než dnes. Jeho délka tehdy dosahovala skutečně necelou jednu míli - přesně 1,2 kilometru - a účastnilo se ho 102 pivovarů ze 44 zemí. Cestu na první ročník si našlo okolo 200.000 lidí.

Ačkoli se od té doby tato akce rozrostla co do délky areálu, návštěvnosti i množství zastoupených pivovarů a jejich značek, v Německu zůstává ve stínu mnohem staršího a mezinárodně věhlasnějšího mnichovského Oktoberfestu, který platí za největší pivní svátek na světě. Berlínská pivní míle se mu prý ani vyrovnávat nechce.

"Nám jde o rozmanitost. Nechceme, aby se tu pilo z tupláků, ale aby každý mohl z malých sklenic vypít co nejvíc piv a vychutnávat si je," řekl loni Eberhard Schollmeier, který i letos festival zahájil a provází jím jako jeho patron, král Gambrinus.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.