Lidovky.cz

Chcete pěstovat šafrán? Je to zkouška trpělivosti

Jídlo

  7:00
FRANCIE - Podzimní zamlžený den kontrastuje se září orientální květiny purpurové barvy. Jsme na farmě Jacqueline Milleové v Ennetieres-en-Weppes severně od Paříže, kde je jedno z mála šafránových políček, píše agentura AFP.

Šafrán- ilustrační foto: Shutterstock

Květině letos trvalo kvůli deštivému počasí sice poněkud déle, než se rozvinula, přesto však je skutečností, že se šafrán dobře přizpůsobil severním šířkám. Jacqueline Milleová na 400 metrech čtverečních zasadila 11 000 cibulek, z nich sklidí 50 až 100 gramů šafránu.

ČTĚTE TAKÉ:

Původně květinářka, manželka pěstitele zeleniny, velmi jemně, kousek po kousku, trhá kvítky vzácné téměř jako zlato. K získání jednoho gramu vzácného koření, který prodává za 32 až 35 eur (800 až 875 Kč), potřebuje 150 až 200 kvítků.

Náročná ruční sklizeň

"Pro mě je to radost. Umožňuje mi to setkávat se s lidmi a vysvětlovat jim, co se dá dokázat s touto malou a magickou květinkou," usmívá se Jacqueline Milleová. Pokud jde o cenu, je vzhledem k pracnému sklízení oprávněná. "Nesmíte být příliš nedočkaví. Květina kvete 24 až 36 hodin a v té době musí být utržena. Od září do listopadu je to každé ráno překvapení, když zjišťuji, kolik se jich přes noc rozvinulo," říká.

Na místní zvláštnost se přicházejí lidé dívat v celých skupinách. Jacqueline Milleová se k pěstování šafránu dostala náhodou, v roce 2009, když zhlédla dokumentární film v televizi. Tato milovnice květin hledala novou kulturu, když se předtím téměř dvacet let věnovala suchým květům.

Pěstování lékařských bylinek se jí zdálo příliš složité. Květů, které se jedí, příliš sezónní. Zvolila si šafrán, za nímž se vydala na farmu v Pithiviers v centrální Francii. Jsou to francouzské cibulky, které pěstuje bez jakýchkoli chemických prostředků. Označuje se za první pěstitelku šafránu severně od Paříže, ale toto koření se již rozšířilo, například v Picardii.

"Pěstuji jen malé množství, abych na to stačila, protože jsem na to sama," zdůrazňuje Jacqueline Milleová. Aby zvýšila své příjmy, věnuje se také pedagogické činnosti, výrobě marmelád a sirupů, vše na bázi šafránu.

"Abyste poznali pravý od nepravého, musíte vždy kupovat celý pestík, nikoli prášek," doporučuje. Ten je při sklizni zářivě červený, po usušení, při němž ztratí 80 procent váhy, je rumělkový.

Při vaření je nutné šafrán spařit

Kuchař nesmí při přípravě pokrmu zapomenout šafrán spařit tekutinou dříve, než je přimísí do jídla. Koření je velmi oblíbené v arabské a indické kuchyni, ale bylo dlouho využíváno v lékařství a k barvení látek.

Jacqueline Milleová oddělila každou bliznu nůžkami a pečlivě je položila na savý papír, aby je mohla spočítat. "Je to zkouška trpělivosti. Myslila jsem si, že jsem květinu zvládla, ale to spíše ona ovládla mne," říká.

Šafrán je jedno z nejdražších koření na světě právě kvůli náročné ruční sklizni. Denní sklizeň je spíše malá: padesátka pestíků, po usušení čtvrtina gramu. Jacqueline Milleová je však trpělivá. V době, kdy květinky nesklízí, si stoupá ke sporáku, aby doplnila zásobu zavařenin. A jaká je její specialita? Marmeláda z tykve, citrusových plodů a... šafránu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.