Lidovky.cz

Francouzi jsou ochotni kupovat staré bagety. Může za to krize

Evropa

  14:28
PAŘÍŽ - Křupavé bagety jsou nedílnou součástí francouzské kuchyně. Zajít si každé ráno do pekárny a posnídat čerstvé pečivo ale někteří Francouzi začali považovat za přehnaný luxus. Není proto divu, že si oblibu získala první pekárna, která nabízí bagety a cukrovinky z předešlého dne. Je to levnější.

Francouzská bageta foto: Shutterstock

Tvrdá nebo gumová bageta v obchodě je ve Francii považována málem za národní tragédii. V zemi gurmánů si jen málokterý obchodník či majitel restaurace dovolí nabízet staré nebo nekvalitní jídlo. A to se týká hlavně pečiva, jímž Francouzi doprovázejí téměř každé jídlo.

Jenže Francie se stejně jako řada dalších zemích Evropské unie potýká s hospodářskou krizí, veřejný dluh dosahuje obřích rozměrů a okolo deseti procent obyvatel je v pětašedesátimilionové zemi bez práce.

Není proto divu, že mnozí začali spořit a podle reportáže francouzského deníku se šetření dotklo i žaludků francouzských strávníků. V jihofrancouzském městě Nîmes v oblasti Provence tento týden otevřeli pekárnu, která prodává jen staré pečivo (takzvané a ještě nedávno opovrhované Pain de la Veille, doslova včerejší chléb).

Starou bagetu si rozpečte v troubě, radí prodejce

Obchod patří společnosti, která vlastní i většinu běžných pekáren ve městě. Pekárna s den starým chlebem je způsob, jak se zbavit přebytečného pečiva. Ve Francii se stále denně prodá okolo 25 milionů čerstvých baget, přesto pekaři pociťují jistý úbytek v prodeji.

Pekárna se starým pečivem nabízí kromě baget i některé sladké zákusky. Klientům radí, aby si včerejší pečivo rozpekli v troubě. Podle deníku si sami prodavači v pekárně dělají z den starého pečiva legraci, do obchodu nicméně každý den zavítá celá řada občanů Nîmes. Město totiž hlasí jednu z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.