Lidovky.cz

Sůl nad zlato. Jak upéct kuře v solné krustě?

Jídlo

  6:59
Zvýrazní každou chuť, špetka se přidává snad do každého jídla. Nejstarší konzervant a základní dochucovadlo. To je sůl. Jaké druhy existují a jak se vaří pouze se solí? Server Lidovky.cz přináší pár tipů a rad.

Sůl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bílá kamenná, černá havajská či růžová z Himalájí. Rozdíl mezi druhy solí ale nespočívá pouze v barvě. Rozdíl je především ve velikosti zrn a jejich původu. Ačkoli se tvrdí, že mořská sůl je zdravější, není to tak úplně pravda. Obsahuje sice větší počet minerálů, ale jinak je na tom prakticky stejně jako sůl kamenná. Rozdíl je jediný a to ve způsobu těžby. Krystaly mořské soli se získávají odpařováním z mořských polí, kamenná sůl je vykutaným pozůstatkem bývalých moří.

Sůl nad zlato

  • Kouřová sůl - Jak napovídá název kouřová neboli uzená sůl se opravdu udí podobně jako maso. Většinou se tak děje nad dřevěným povrchem.
  • Kaviár mezi solemi - Chcete opravdovou delikatesu? Za nejlepší sůl bývá označována francouzská Fleur de Sel. Krásně křupe, je šupinatá a její chuť je naprosto vyvážená. Je také nejdražší, což má svůj důvod. Sbírá se z povrchu vysychajícího slaného jezera.
Růžová sůl
  • Růžová himalájská - Růžová sůj je stará zhruba 250 milionů let a jedinečná na ní je především čistota. Těží v Himalájích ručně a suší se na slunci. Růžovou barvu má díky obsahu oxidu železa. Navíc obsahuje i velké množství minerálů.
  • Černá lávová - Kala Namak, tak se také označuje černá lávová sůl. Přírodní vulkanická sůl připomíná chutí vajíčka a je v ní obsaženo spousta minerálů. Těží se v sopečných oblastech Himalájí v Pákistánu. Tvrdí se, že pomáhá při trávení.

Sůl se objevila zhruba před pěti tisíci lety, člověk ji přijal jako součást jídelníčku. Spotřeboval ji ale mnohem méně než dnes. Slaná chuť patří mezi čtyři základní, které na jazyku vnímáme chuťovými pohárky. Podle lékařů by si ale lidé měli dávat pozor na to, kolik soli konzumují. Zvýšený přísun v ní obsaženého sodíku ovlivňuje hospodaření s tekutinami v lidském těle. S nadměrnou spotřebou je také spojené zvyšování krevního tlaku. Proti nadměrnému užívání soli bojuje i Světová zdravotnická organizace, která doporučuje denní dávku pouhých pět gramů. Více čtěte ZDE.

Kuře v solné krustě
Budete potřebovat jedno kuře, 2 citrony, 5 stroužků česneku, hrst celého pepře, 2,5 kg hrubé mořské soli a 4 bílky. Nejdříve troubu předehřejte na 200 stupňů a pekáč vyložte vrstvou alobalu. Než kuře do pekáče vložíte, omyjte ho a pořádně osušte. Z citronu vymačkejte šťávu a vymačkanou kúru vložte spolu s česnekem do kuřete. Přidejte dovnitř také pepř. V míse poté rozšlehejte sůl s bílky a citronovou šťávou. Můžete přilít také trochu vodu.

Kuře (ilustrační foto)

Poté solnou směs rozložte na alobal, třetinu pod kuře a pak pomocí alobalu kuře zabalte, tak aby se k němu nedostal vzduch. V troubě nechte kuře dvě hodiny, po upečení ho nechte ještě čtvrt hodiny odstát. Krustu rozbijte a kuře můžete porcovat.

Kuře v soli
Existuje ještě jednodušší způsob, jak kuře na soli upéct. První krok je stejný. Kuře pečlivě omyjte a osušte a uvnitř ho posolte. Do pekáče potom nasypte kilogram soli a nechte ho  troubě chvíli odstát. Kuře položte na sůl a pečte hodinu a půl. V půlce ho obraťte a vylijte přebytečnou šťávu. Pak už zbývá jen porcování.

Brambory pečené a soli

  • 2 kg hrubé soli
  • 8 středně velkých brambor
  • cibule
  • 100 g anglické slaniny
  • 150 g sýra
  • lžíce sádla nebo oleje
  • pepř
  • hrst nasekané petržele

Nejdříve předehřejte troubu na 180 stupňů a pekáč vysypte solí. Brambory očistěte, omyjte a osušte, poté je vložte do soli a nechte je v troubě zhruba půl hodiny. Po upečení brambory rozkrojte na poloviny a vydlabejte je - bramborovou dužinu rozšťouchejte. Cibuli pokrájejte na kostičky, přidejte slaninu a nahrubo nastrouhaný sýr a opečte na oleji či sádle společně s dužinou z brambor. Přidejte ještě petržel. Poté vložte směs do vydlabaných brambor, zvyšte teplotu v troubě na 200 stupňů a pečte ještě dvacet minut.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.