Lidovky.cz

Burčáku bude letos málo. Jak si vyrobit domácí?

Jídlo

  6:54
Letos bude pravého moravského burčáku ještě méně než loni. Nemusíte ale zoufat. Burčák si totiž můžete připravit doma. Stačí k tomu jen hroznové víno a kvasnice. A dobrý odhad. Server Lidovky.cz zjišťoval, jak si domácí burčák připravit.

Burčák ve skle foto: Lidové noviny

Množství burčáku ovlivňuje sklizeň na Moravě. „Opravdový burčák je vyrobený z moravských hroznů, kterých je málo. Vedle burčáku můžete ještě narazit na zkvašené mošty, ty se ale vyrábí z hroznů, které pochází většinou z Maďarska,“ vysvětluje místopředseda Vinařské asociace Petr Marek. „Burčák a zkvašený mošt je stejný produkt, rozdíl je jen v tom, kde hroznové víno vyrostlo,“ podotýká.

Neúroda ale není jediným letošním problémem, tím dalším je administrativa. „Inspekce požaduje průvodní doklady na jakýkoli převoz vína a vinných produktů, proto spousta lidí přestává burčák vyrábět. Nevyplatí se jim to. Komplikovaná administrativa, vyplňování formulářů a byrokracie s tím spojená, to všechno jsou důvody, proč se do výroby raději nepouštět,“ říká Marek.

Stupně burčáku

Nehotové víno se může pít v několika stadiích:

  • sladký burčák - převažuje přírodní cukr nad alkoholem, chuť je moštová, ovocná, v této fázi je pro většinu lidí nejchutnější
  • burčák ve varu – vrchol aktivity kvasinek, poměr cukru a alkoholu je půl na půl
  • burčák po zlomení (řezák) - vystupují kyseliny, převažuje alkoholická chuť nad sladkostí
  • mydliňák – chuť různorodá, obsahuje kvasné látky, cukr zaniká, ostřejší kyseliny.
  • mladé víno – téměř čisté víno, ustálená chuť, vystupuje vůně odrůdy, sedimentují kvasné kaly

Pokud patříte k milovníkům burčáku, nezoufejte, můžete si doma vyrobit svůj vlastní.

Jak na to?

„Burčák lze doma připravit a navíc je to snadně. Uděláte mošt  - vymačkáte šťávu z hroznů - a ten necháte zkvasit. Pokud byste chtěli zlepšit chuť a urychlit celý proces, kupte si ještě ušlechtilé kvasinky a ty do něj přidejte. Rozhodně to není nebezpečné. Jen je potřeba ohlídat si čas a dobu kvašení,“ radí Marek na závěr.

Zdravý burčák

Kvalitní burčák v nejlepší fázi tzv. vrcholného kvašení obsahuje čtyři až šest procent alkoholu. Obsahuje také velké množství vitaminů a dalších složek a kvasinek, které mají v sobě komplex vitaminu B; například tiamin podporuje srdeční činnost. Díky kvasinkám obsahuje i bílkovinné látky, takže je výživný. Kyselina pantotenová chrání tělo proti onemocněním sliznice a zažívacího ústrojí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.