Lidovky.cz

Dobrá, ale těžká, vystavil vysvědčení české kuchyni singapurský šéfkuchař

Česká kuchyně

  6:21
Má rád lehkou asijskou kuchyni, ale při vaření často používá tradiční francouzské postupy. České jídlo mu chutná, ale je na něj prý příliš těžké. Jeden z nejznámějších singapurských šéfkuchařů Justin Quek zavítal do Wine Food Marketu v Praze.

Justin Quek foto: Wine Food Market

Lidovky.cz: Začínal jste jako kuchař v Singapuru, jaké to bylo pracovat pro michelinské kuchaře?
Byla to skvělá zkušenost. Pracoval jsem celý rok ve Francii téměř zdarma, ale od každého šéfkuchaře jsem se naučil něco jiného.

Kdo je Justin Quek?

Justin Quek je nejznámějších asijských kuchařů, který je proslulý svým moderním přístupem k francouzské kuchyni. Díky němu se dostalo město Singapur do gastronomického povědomí i u širší veřejnosti a zároveň inspiroval i novou generaci mladých šéfkuchařů.

Lidovky.cz: Jak byste popsal styl jídla, které nejraději vaříte?
Moje kuchyně se skládá z francouzských postupů vaření, které kombinuji s asijskou chutí pokrmů. Jedno z mých jídel, které rád vařím, a zároveň je nejprodávanějším pokrmem v restauraci Sky on 57 jsou Foie Gras xiao Long Bao (asijské knedlíčky).

Lidovky.cz: Jaké sezonní suroviny máte nejraději.
Nejraději mám lanýže bílé i černé, vozí mi je jak z Evropy tak třeba i z Austrálie.

Lidovky.cz: Jak vám chutná České jídlo, ochutnal jste nějaké?
České jídlo je moc dobré, ale vše je hodně těžké. V tom se velmi liší má kuchyně. Ochutnal jsem v Čechách knedlíky, mix pečeného masa, paštiky, klobásy a hodně piva.

Lidovky.cz: Kde ve světě Vám chutnalo nejvíce a proč?
Nejraději mám jihočínskou Cantonese kuchyni, protože je velmi lehká.

Lidovky.cz: Otevřel jste si restauraci Les Amis. Nemáte ambici si otevřít restauraci v Evropě?
Ne a to především kvůli času. Asie je destinace, kde je možné sehnat jakoukoliv surovinu. Také je velmi těžké přimět evropského kuchaře, aby mysleli v asijských postupech. Proto raději zůstanu v Asii, která je kapacitně velmi rozmanitá.

Tempura z hadohlavce na slaném kari

Hadohlavec (neboli Snake head fish) je ryba, která se v Asii nejčastěji používá na smažení, protože se pak její maso krásně rozplývá na jazyku. Místo hadohlavce můžete použít i tresku.

Ingredience:

  • 4 filety z hadohlavce
  • 100 g mouky
  • 200 ml obalovací směsi tempura
  • 800 ml oleje na smažení
  • koriandr
  • 10 g kari koření (ideálně malajského typu)
  • 7 g čerstvě namleté mořské soli

Postup: Filety omyjeme, začistíme a každý filet nakrájíme na 2–3 menší kousky.  Zaprášíme je moukou a poctivě obalíme v tempuře.  Kousky ryby smažíme při 170 °C dokřupava, až docílíme světle nažloutlé barvy. Osmažíme i lístky koriandru, které použijeme k dochucení i na ozdobu. Podáváme posypané kari a solí.

Tempura z hadohlavce na slaném kari
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.