Lidovky.cz

Oslavy nového beaujolais poznamenaly nedávné atentáty v Paříži

USA

  19:41
Navzdory nedávným teroristickým útokům se čtvrteční příchod nového beaujolais 2015 slavil tradičně i v pařížských bistrech, ale s nezvyklou vážností a menší účastí. Letošní ročník mladého vína z oblasti Lyonu se stal i v zahraničí symbolem umění žít, které bylo minulý týden terčem džihádistů, poznamenala agentura AFP.

Jeden z barů slavících Beaujolais Nouveau v Paříži. foto: ČTK

Otvírání prvních lahví letošního mladého vína beaujolais nouveau začalo mnohde již po půlnoci, vedle Paříže především v Lyonu a okolí. Namísto prověřování slibu vinařů, že letošní ročník je mimořádně kvalitní, a tradiční diskuse o chuti mladého vína, zda je více banánová či ostružinová, zvolili dnes konzumenti vážnější témata.

„Je třeba v ničem neustoupit,“ zdůraznila žena jménem Marie při ochutnávce nového beaujolais v bistru La Grappe d’Or na rušné ulici Des Petits Carreaux v centru Paříže. Sedla si prý schválně na terasu bistra, aby dala najevo, že útoky z minulého týdne, jejichž terčem byly i pařížské kavárny a restaurace, ji nezastrašily. Připustila však, že dnes přišlo mnohem méně lidí než obvykle.

„Je třeba zachovat tradici,“ prohlásila vedoucí restaurace v centru metropole Les Petits Carreaux. Ačkoliv předem slíbila všem početným pravidelným hostům zdarma skleničku nového beaujolais, přišlo i sem mnohem méně lidí, než bývá zvykem.

„Rozhodnutí zachovat oslavu bylo těžké, je ale třeba žít dál,“ řekl jeden z vinařů oblasti Beaujolais Sébastien Dupré. „Scházet se je součástí naší kultury. Víno je něco, co tady lidé sdílejí,“ vysvětlil obchodní ředitel jednoho místního vinařského družstva Philippe Marx.

V Japonsku, kam tradičně putovalo nejvíce lahví nového beaujolais, poznamenaly oslavy vzpomínky na pařížské oběti a uctívání jejich památky minutou ticha. „Ptali jsme se sami sebe, zda máme u příležitosti beaujolais nouveau něco letos podnikat, ale rozhodli jsme se, že nesmíme měnit zvyklosti a že to bude určitá forma podpory Francii,“ řekl představitel japonské firmy na dovoz vín Suntory Wine International.

V Londýně, kde žije početná francouzská obec, zůstal u tradičního programu kolem nového beaujolais i majitel vinného baru Vieux Comptoir. „Letos je to skutečně zvláštní,“ připustil majitel Laurent Faure. Solidaritu s Francouzi zde podle něj vyjadřují klienti z mnoha zemí, včetně Spojených států, Ruska, Itálie, Španělska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.