Lidovky.cz

Francouzský vánoční stůl: dobré víno a nadívaná krůta

Jídlo

  6:36
Ústřice, bylinky a šneci. Nejen to je francouzská kuchyně. Jak Francouzi prožívají vánoční svátky? A která jídla s oblibou jí na Štědrý večer? „Vánoční tabule se rozhodně neobejde bez šneků, zvěřiny, krůty a kachních jater s brusinkami,“ říká šéfkuchař francouzské restaurace Chez Marcel Roman Dolejš.

Krůta s kaštanovou nádivkou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Vánoce ve Francii jsou stejné jako všude jinde, ale lidé zde více dbají na tradice. Mají jídla, bez kterých se prostě neobejdou. Většinou s ohledem na region. Potrpí si ale i na koktejly, aperitivy, jednohubky, lívanečky s kaviárem a samozřejmě nesmí chybět zvěřina, krůta či šneci. V Alsasku je to husa, v Burgunsku krůta. Po celé Francii ale platí nádivka, ve které nesmí chybět kaštan, badyán, pomerančová kůra a měkké bylinky,“ říká Dolejš.

Zvěřina (ilustrační foto)

A dodává: „Rodiny a blízcí známí se rok co rok schází vždy v jiném domě a snaží se dohnat, co si neřekli celý rok. A hlavně se snaží mít lepší „předkrmy“. Většina lidí pije známý Kir Royal. Připravují se koktejly, ve kterých by měla být cítit chuť oříšeku či nějaký citrus. Někdo dává přednost sladkým vínům, protože ty dokonale ladí s již zmíněným foie gras. Čím blíže k Británii, tím více lidé holdují ústřicím a šnekům, které se zapékají v bylinkovém másle v troubě. Vůně se line celým bytem. Ústřice se ve Francii připravují pro nás nezvykle - teplé s kaviárem a sabayonem ze šampaňského.“

Podle Dolejše Francouzi o Vánocích ale holdují také kachnám, rybám, humrům, které podávají s brusinkami a omáčkou relish. Na Nový rok si dávají obdobný pokrm, který se ale nazývá Revillion.

Krůtí galantina s kaštanovou nádivkou

Krůta by měla být alespoň šestikilová, aby vystačila pro celou rodinu. Krůtu od zad vykostíme, se stehýnky začneme od hlavní kosti (pohodlnější je to kleštěmi). Maso ze stehen nakrájíme na menší kusy a dáme do mixéru. Přidáme 2 vejce, 1- 2 kusy česneku, sůl, pepř, perníkové koření a lžíci ořechového oleje. Rozmixujte na hrubší kaši, před konce ještě vhodíme hrst ořechů.

Vykostěnou krůtu vezmeme, prsa podélně nařízneme, aby se maso dalo pořádně roztáhnout. Roztáhneme potravinářskou fólii a na ni položíme krůtu. Po celé krůtě rozetřeme hrubší kaši, kterou jsme namixovali a krůtu zabalíme. Opatrně přendáme na pečící papír, zarolujeme a utáhneme. poté ji ještě zabalíme do alobalu a dáme péct na 3 hodiny na 150 - 160 stupňů. A pak ještě necelou hodinku na 200 stupňů.

První stupeň přípravy je kvůli tomu, aby maso bylo pěkně křehké a šťavnaté a aby se nám obal moc nenafoukl a tím pádem neroztrhal celou galantinu. A po upečení necháme alespoň 20 minut odpočinout. Vše si do sebe pěkně sedne a bude se dobře krájet. Jinak hlavně ostrý nůž a opatrně krájet.

Nádivka

Nádivka k drůbeži prostě patří a základní recept se příliš nemění. Oživit ji můžeme ořechy (pistácie, lískové ořechy, vlašské ořechy), kandovaným ovocem, a nebo pomerančovou kúrou, kterou si předtím naložíme v medu.

  • 0,5 l mléka
  • sůl
  • 10 ks rohlíků
  • 250 g másla
  • petrželová nať
  • kandované ovoce
  • pomerančová kůra
  • 100 g ořechů
  • 5 ks vejce
  • muškátový oříšek čerstvý

Vše opatrně smícháte bez bílků (z těch vyšlehejte sníh). Rohlíky nakrájejte na větší kusy a pomalu vmíchejte sníh z bílků. Přidejte sůl a pepř a pak dejte nádivku do trouby na 170 stupňů (20 minut). Pečeme přikryté a na pár posledních minut sundáme poklop, aby vznikla kůrčička.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.