Lidovky.cz

Koncern Nestlé vyrostl na náhradní kojenecké stravě

Jídlo

  7:00
VEVEY - Kořeny společnosti Nestlé sahají do 60. let 19. století, kdy německý podnikatel a lékárník Henri Nestlé začal ve švýcarském Vevey s výrobou náhradní kojenecké výživy z mléka. Jeho firma začala postupně pohlcovat konkurenty a dnes je největší potravinářskou společností na světě. V úterý 9. srpna společnost slaví 150 let od vzniku.
Nestlé - ilustrační foto

Nestlé - ilustrační foto foto: Reuters

Rodák z Frankfurtu Heinrich Nestlé se v necelých třiceti letech přestěhoval do švýcarského městečka Vevey u Ženevského jezera a tehdy si také změnil jméno na Henri. Kvůli vysoké úmrtnosti kojenců (z jeho sourozenců se dospělosti dožila jen polovina) začal usilovat o náhradní kojeneckou výživu pro děti, jejichž matky nemohly z různých příčin kojit. Nakonec v roce 1867 našel správný postup výroby a poměr kravského mléka, mouky a cukru a jeho revoluční výrobek dostal jméno „Mléčná moučka Henriho Nestlé“ (Farine Lactée Henri Nestlé).

Výrobek měl okamžitý úspěch a o rok později dal Nestlé své jméno do loga úspěšného podniku. Nestlé znamená ve švábském dialektu malé hnízdo a hnízdo s ptáčaty dodnes společnost Nestlé symbolizuje v jejím logu. V roce 1875 již zavedenou firmu prodal a v poklidu dožíval v Montreux a Glionu, kde také ve svých 75 letech v červenci 1890 zemřel na infarkt.

V roce 1905 se společnost Nestlé sloučila se svým konkurentem a největším výrobcem kondenzovaného mléka, společností Anglo-Swiss Condensed Milk Company, založenou v roce 1866 nedaleko Luzernu. A právě od roku 1866 koncern Nestlé odvozuje svůj vznik, takže letos slaví 150. narozeniny.

Pohlcování konkurentů

Společnost postupně pohltila švýcarské výrobce čokolády nebo společnost Maggi, proslulou polévkami v sáčku či kořením do polévek. V roce 1938 se na trh dostal asi nejznámější výrobek Nestlé - instantní káva Nescafé, kterou se například osvěžovali vojáci na frontě během druhé světové války. K průlomovému vynálezu přispěl přebytek kávy v Brazílii v 30. letech, která své přebytky nabídla i firmě Nestlé.

S pohlcováním svých konkurentů firma Nestlé pokračovala i po válce a začala také pronikat do nepotravinářských oborů. V roce 1974 například získala podíl v kosmetické firmě L’Oréal a od roku 1985, kdy spojením s Carnation převzalo Nestlé i značku Friskies, podniká i na trhu pokrmů pro psy a kočky. V uplynulých letech byla významná například koupě divize kojenecké a dětské výživy amerického farmaceutického koncernu Pfizer za 11,85 miliardy dolarů (asi 224 miliard korun).

Současnost

Původně malá továrnička v současnosti zaměstnává 335 tisíc lidí a své výrobky prodává v 189 zemích světa. V loňském roce Nestlé klesl celosvětově čistý zisk o 37 procent na 9,07 miliardy švýcarských franků (222 miliard korun). Hospodaření ovlivnil jednak silnější kurz švýcarského franku, jednak dřívější prodej podílu ve francouzské kosmetické firmě L’Oréal a zhodnocení některých aktivit, což ovlivnilo srovnávací základnu z předešlého roku.

Na území Česka se s výrobky Nestlé mohli zákazníci setkat již v 90. letech 19. století. V roce 1935 byla v Praze založena samostatná společnost Nestlé a. s. pro výrobu a prodej potravin a Nestlé se stalo prvním výrobcem sušeného mléka a dětské výživy v ČSR. Komunistický převrat v roce 1948 znamenal konec tradičních obchodních vztahů a na českém trhu Nestlé působí opět od roku 1992.

V ČR kromě jiného vlastní holešovský závod Sfinx, který vyrábí nečokoládový sortiment, čokoládové výrobky vyrábí v dřívějším závodě Zora v Olomouci. Mezi hlavní prodávané značky firmy patří v ČR Orion, Studentská pečeť, Margot, Kofila, ale také bonbony Bon Pari, Jojo nebo Lentilky. Společnost vyrábí i dehydratované potraviny značky Maggi, kávu Nescafé a nápoje Caro či Granko. Část prodejů tvoří i potrava pro domácí mazlíčky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.