Lidovky.cz

Tmavé pivo a povidlová buchta, to je moje, říká pivní degustátorka

Jídlo

  6:48
Věra Lehovcová rozezná v pivu přes 100 chutí. Nadšená motorkářka a cvičitelka aerobiku je certifikovaná jako degustátorka nejvyššího stupně a zasedá i v evropském degustačním panelu. Ideální druh piva umí vybrat i k moučníkům. Každý den kontroluje kvalitu aktuální výroby v Pivovaru Velké Popovice, kde pracuje jako vedoucí mikrobiologické laboratoře a koordinátorka pro senzoriku. Vede tým 15 degustátorů a degustátorek.

Věra Lehovcová foto: Archiv Věry Lehovcové

Lidovky.cz: Jsou Češi velcí znalci piva? Rozeznají třeba více chutí než jiné národy?
My Češi jsme, co se týče piva, paradoxně velice konzervativní. Máme svoji vlastní pivní kulturu, takže se moc nevyznáme v zahraničních značkách. Dnešní spotřebitel už je pravda náročnější, vyžaduje větší výběr, ale pořád to u nás není takové jako v zahraničí, kde mají kolikrát na čepu dvanáct i patnáct druhů piva.

Lidovky.cz: A je tedy něco, co na českém pivním trhu vyloženě chybí?
Neřekla bych, že nám něco chybí, ale Češi třeba ve srovnání se světem vypijí o dost míň tmavého piva. Přitom podle mě takový Kozel černý je nejchutnější tmavé pivo vůbec. Zahraniční tmavá piva jsou hodně sytá a alkoholická. To české je lehké a osvěžující. Vaří se ze čtyř druhů sladu a slad se připravuje jen z jarního ječmene. Takové pivo je pak velice příjemné na chuť i vůni, dají se v něm rozeznat jemné karamelové, čokoládové nebo kávové tóny. Mezi degustátory je velice oblíbené. Já osobně nepiji kávu, nejím sladké, ale tohle tmavé pivo si dám ráda.

Pivo - ilustrační foto.

Lidovky.cz: V čem je tmavé pivo jiné než to světlé, kromě barvy?
Světlé se dělá většinou jen z jednoho druhu sladu a tmavé je oproti světlému méně hořké. Proto se říká, že ho víc pijí ženy. Ve skutečnosti je ale u tmavého piva ten poměr mezi pohlavími tak padesát na padesát. Obecně se mi v poslední době zdá, že ženám chutná pivo čím dál tím víc.

Lidovky.cz: Jako degustátorka piva asi musíte pracovat ve výrazně mužském prostředí. Je těžké se v tomto oboru mezi muži prosadit?
Vlastně ani ne. Ve skupině degustátorů u nás v podniku je sice převaha mužů, ale ne až tak velká, a když degustuji v evropském panelu, je tam žen dokonce víc. Ze strany mužů cítím jako degustátorka spíš obdiv než nějakou rivalitu.

Lidovky.cz: Mají ženy jiné chuťové vnímání než muži?
Určitý rozdíl tam je. Ženy jsou senzoricky vnímavější, cítí víc vůně květin nebo ovoce. Muži zase umí snáz najít v pivu chybu a snesou více hořkosti.

Lidovky.cz: Musíte své chutě trénovat i mimo práci?
Ano, to je potřeba. Pivo má 14 základních chutí a ještě další podskupiny, celkem 122 chuťových popisů. Chuťová paměť po čase slábne, takže každé dva měsíce musíme na přezkoušení. V práci každý den ráno kontroluji kvalitu, ale chutě si musím připomínat i jinak.

S jakým pokrmem byste jako degustátorka doporučila pivo kombinovat?

Já teď nejraději spojuji hořké a sladké. Vím, že to zní zvláštně, ale moje nejoblíbenější kombinace je pivo a povidlová buchta. Na degustacích někdy pak třeba dávají k černému pivu čokoládu. To je teď takový nový trend, to dřív nebývalo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.