Lidovky.cz

Karmínová barva a silný vývar. Připravte si ukrajinský boršč

Jídlo

  6:33
Boršč je velmi rozšířená polévka snad ve všech státech Východní Evropy. Kromě Ruska, Polska a Ukrajiny sahají její kořeny až do Arménie, Rumunska, Litvy či Běloruska, zvláštní verzi boršče nalezneme dokonce i v Číně.

Boršč - nachově červená silná polévka foto: DAGMAR HEŘTOVÁ, TASTEJOURNEY.CZ

Co je vlastně boršč?

Boršč je především velký hrnec velmi chutné polévky, silného vývaru s masem a brambory, s mnoha do zlatova předem opečenými druhy zelenin, to vše je doplněné červenou řepou a hlávkovým zelím a nakonec ozdobené zakysanou smetanou a snítkou kopru nebo nasekanou petrželkou. Jde o komfortní záležitost, boršč vás uspokojí a zahřeje, dodá energii a posílí nejen na těle, ale i na duchu. Zkrátka boršč patří k zimnímu času, kdy jeho chuť vyzní nejlépe.

Boršč podáváme se žitným chlebem nebo pirohy
Zahřívačí polévka? To je boršč

Silná polévka se zářivě karmínovou barvou

Co stojí za oblibou této polévky? Především se dá říci, že jde nejen o její sílu, ale láká nás i zářivě karmínová barva červené řepy, která je jednou z hlavních surovin. Chuť boršče je lehce nasládlá, nakyslá, ale celkově jde o souznění vývarů s vyváženou chutí ostatních surovin. Z koření se přidává bobkový list, tymián, pepř, nové koření. Boršč má sice svá pravidla, nicméně můžete ten svůj připravit podle vlastních představ, pohrát si s vývarem, masem i zeleninou. A každý má ten svůj, zaručeně nejchutnější, recept.

Dagmar Heřtová

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii. Je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky. Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě.

Dagmar Heřtová je gastronomická novinářka a foodblogerka stránek s názvem Taste Journey.cz, což volně přeloženo znamená “hledání chutí”. Píše o jídle, nových trendech a restauracích. Znovuobjevila pro Čechy kadeřávek, potočnici lékařskou ( vodní řeřichu) a rychlenou rebarboru. Miluje Yiengar jogu a běh.  

Dagmar Heřtová

Mnoho variant, mnoho chutí

Existují i další druhy boršče, třeba více sladko-kyselý, do kterého se přidává šťovík má zelenou barvu, tedy jde o boršč zelený, nebo v Polsku lze objevit tzv. bílý boršč založený na žitné bázi se zelím. Boršč však můžete mít i s kuřecím či jehněčím vývarem, rybí anebo jen zeleninový. Některé druhy boršče se také podávají studené. Původně, ve starověku, byly základní surovinou pro přípravu boršče i nakládané stonky, listy a okvětí bolševníku (samozřejmě nikoliv nebezpečného invazivního druhu bolševníku velkolepého), který mu propůjčil i jeho slovanské jméno, tedy v polštině barszcz a v ruštině borščevik.

Velmi zajímavá je široká variabilita přípravy této polévky a také dlouhá historie spojená často i s náboženskými svátky. A tak čirý boršč je třeba součástí štědrovečerní večeře v Polsku anebo na Ukrajině, stejně tak je tato polévka spjata s židovskou kuchyní, řecko-katolickými a východo-ortodoxními rituály.

Boršč - lahodná polévka

Popularita boršče byla rozšířena z dřívějšího ruského impéria a východní Evropy na jiné kontinenty, i do Ameriky. Není divu, jde o opravdu lahodnou polévku.

Všechny varianty boršče snad ani nelze vyjmenovat, přesto můžeme odhadnout, co právě u nás, kteří jsme ovlivněni ukrajinskou a polskou kuchyní, najdeme. Na prvopočátku přípravy boršče stojí silný vývar, nejlépe z hovězího masa a kostí, často doplněný ještě jiným druhem vývaru, buď telecím anebo vepřovým. Dále je nutné do boršče dát brambory, hodně kořenové zeleniny a vše i s brambory předem osmahnout, aby se zvýraznila chuť. Dále se přidává čerstvé nebo zakysané zelí, červená řepa, ať už pečená, vařená nebo fermentovaná, rajčata a rajský protlak, pro dochucení česnek utřený se solí a pro zjemnění zakysaná smetana a snítky čerstvého kopru anebo nasekaná petrželka či pažitka. Jednoduše boršč je poklad, který stojí za to si uvařit! Zde je můj recept na boršč s dvěma druhy masa, který je u nás již léta stálicí na rodinném stole.

Ukrajinský boršč

  • 500 g hovězího masa s kostí na polévku
  • kořenová zelenina do hovězího vývaru (cibule, mrkev, petržel, celer, pórek)
  • 300 g vepřového plecka
  • 6 bulv červené řepy (vařené nebo pečené)
  • 1 velká cibule
  • 8 ks brambor
  • 6 velkých stroužků česneku
  • 2 střední mrkve
  • 1 kořenová petržel
  • 1 pastinák
  • malý kousek kořenového celeru
  • kousek pórku
  • 200 g rajčat
  • 1 malý rajčatový protlak
  • 20 g másla
  • 1 sáček kysaného zelí
  • bobkový list, tymián, několik kuliček celého pepře a nového koření
  • kelímek zakysané smetany
  • kopr, čerstvá petrželka, pažitka
  • mořská sůl

Nejdříve dáme do jednoho hrnce vařit hovězí maso s kostí, můžeme přidat i kořenovou zeleninu, kousek pórku a cibuli. Do jiného hrnce nalijeme vodu a přivedeme k varu. Teprve poté přidáme vepřové maso nakrájené na kostky a vaříme do měkka. V jiném kastrolu uvaříme zelí, nejdříve ho ale lehce propláchneme v sítku. Vaříme asi 10 minut. Připravíme si zeleninu do polévky, oloupeme ji a nakrájíme na kostičky. 

Zeleninu je dobré osmahnout na másle a přidat brambory

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Do velkého hrnce dáme rozpustit máslo a osmahneme na něm na jemno nakrájenou cibuli a postupně přidáváme mrkev, petržel, pastinák, celer a pomalu osmahneme. Po chvilce přidáme i brambory, mírně osmahneme, přidáme koření – bobkový list, tymián, celý pepř a nové koření – a zalijeme postupně procezeným hovězím vývarem, přilijeme i vepřový vývar (maso přidáme později), zelí i s vodou, ve které se vařilo a na kostky nakrájenou vařenou (anebo pečenou) řepu. 

Přidáme na kostičky nakrájená rajčata a rajský protlak. Vše pomalu vaříme, dokud zelenina a brambory nebudou měkké. Vařené hovězí maso nakrájíme a přidáme k vývaru spolu s vepřovým masem. Ochutíme cukrem nebo octem, přidáme sůl a čerstvě utřené stroužky česneku se solí. Hotovou polévku ozdobíme zakysanou smetanou a hojně přidáme bylinky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.