Lidovky.cz

ŠÁDA: Nejlepší bylinka brzy z jara? Medvědí česnek nemá konkurenci

Jídlo

  6:04
Moje nejoblíbenější bylinka blížícího se jara je určitě medvědí česnek. Vytrvalá rostlina především listnatých lesů se někde objevuje už na přelomu února a března a chuť i vůně jejích listů a stonku nápadně připomíná česnek. Na rozdíl od něj ale můžete po konzumaci v pohodě na schůzku, aniž by všichni věděli, co jste předtím jedli.

Medvědí česnek foto: Shutterstock

Nejjednodušší je vypěstovat si medvědí česnek doma na zahrádce nebo v květináči. Aspoň si ho v lese nespletete s jedovatou konvalinkou nebo ocúnem. A taky se nepřidáte k lesním „nájezdníkům“, kteří rostliny trhají ve velkém a decimují lokality, kde se vyskytuje. Získáte vlastní čerstvé rostliny, plné vitamínu C, jódu, železa a především allicinu, přírodní látky, která působí proti virům i bakteriím a tak pomáhá třeba při chřipce a nachlazení, ale i proti mykózám a parazitům. Kromě toho medvědí česnek snižuje krevní tlak, čistí ledviny a močové cesty, snižuje hladinu krevního cukru a podporuje kardiovaskulární systém.

MAREK ŠÁDA

Šéfkuchař restaurace Mlýnec Marek Šáda přijal před půl rokem novou výzvu -  a stal se současně šéfkuchařem v sesterském podniku společnosti Zátiší Group restauraci Bellevue. Marek Šáda se věnuje gastronomii přes 15 let, zkušenosti sbíral v renomovaných tuzemských i zahraničních podnicích. V New Yorku otevíral restauraci jako Head Chef, v San Franciscu absolvoval kurzy vaření se zaměřením na přípravu ryb a mořských plodů na renomovaném kulinářském institutu CIA (The Culinary Institute of America). Před návratem do Čech pracoval ještě v restauraci Acmé v New Yorku pod vedením Madse Refslunda, spoluzakladatele světově proslulé restaurace NOMA v Kodani.

O prospěšných vlastnostech medvědího česneku se toho můžete dozvědět ještě spoustu, ale pro nás, kuchaře, je samozřejmě nejdůležitější jeho chuť a využití v kuchyni. Je to ideální bylinka, protože se snadno zpracovává a nemusíte žvýkat žádná tuhá vlákna. Při vaření připomíná česnekem ochucený špenát a také tak vypadá. Velmi dobře si rozumí s máslem, kdy ho stačí lehounce podusit a osolit, nebo třeba s olivovým olejem při přípravě „medvědího“ pesta. Použijte ho místo bazalky a doplňte piniovými oříšky a parmezánem jako u klasického pesta, ovšem pokud ho nechcete spotřebovat hned, česnek před použitím blanšírujte (krátce rychle spařte horkou vodou a poté prudce zchlaďte).

Jinak můžete medvědí česnek použít do polévky (v Bellevue podáváme polévku z medvědího česneku, uzeného úhoře, bio žloutku, bulguru, creme fraiche a pažitky), na těstoviny, do rizota, ale třeba i do marinády na maso nebo do omáčky. Hodí se všude tam, kde potřebujete čerstvé bylinky a příchuť česneku. A možná bych vám to jako kuchař neměl říkat, ale hrozně dobrý je jen tak bez vaření na chlebu s máslem. Fakt.

Pesto z medvědího česneku
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.