Lidovky.cz

Skoncovat se závislostí na cukru je zásadní podmínkou zdraví, říká bioložka

Jídlo

  5:00
Vystudovaná bioložka a specialistka v oblasti výživy Ivana Stenzlová tvrdí, že nejsme to, co jíme, ale to, co trávíme. Originálním způsobem propojuje vědu s tradiční čínskou medicínou. Detoxikace po vánočních svátcích podle ní není vhodná, stejně ani několikadenní hladovky. „Důležité je poznat sám sebe,“ říká.

Zapomeňte na sladkosti, dlouhé půsty i na nejrůznější módní směry, radí mikrobioložka a dietoložka Ivana Stenzlová foto: Shutterstock

Na knize s názvem Dej tělu šanci k přirozené rovnováze, štíhlosti a zdraví, která objasňuje principy vyváženého jídelníčku, pracovala výživová specialistka Ivana Stenzlová neuvěřitelných třináct let. Vymyká se všem známým stravovacím směrům a prý se v ní najdou vyznavači paleo i veganské kuchyně. Objasňuje cestu k pevnému zdraví a štíhlosti díky vyvážené stravě. V čem je jiná než ostatní knihy o výživě, jak poznáte funkční metabolismus a co je to zdravá hormonální odezva?

LN Vystudovala jste mikrobiologii, teď vaříte podle pěti elementů, s nimiž pracuje čínská medicína. Jak to jde dohromady?
Jestliže se někdo zabývá na odborné a vědecké úrovni výživou, tak potřebuje vědecké a odborné základy. Věda hraje ve výživě důležitou roli. Ale pak jsou tu ještě východní nauky jako například tradiční čínská medicína, ze které čerpám já. Od našeho západního pojetí vědy se liší tím, že je prověřena tisíciletou praxí. Já pracuji tak, že poznatky obou propojuji a dohromady to dává holistický celek.

LN Takže mezi nimi neexistuje žádný konflikt?
Ne. Naopak. Jdou velice dobře dohromady.

Cukr vyvolává jen další chuť na jídlo, závislost na něm je progresivní, říká blogerka

LN Dají se nějak shrnout principy, které prosazujete?
Jako bioložku mě zajímá, jak funguje tělo v návaznosti na výživu. Ale vycházím z předpokladu, že člověk chce vědět, co má mít na talíři. Cílem tedy je, aby pochopil, že to, jak bude jeho tělo fungovat, nastavuje přes pokrm. Já s oblibou říkám, že výživa je volant, kterým řídíme tělo a nastavujeme buď rovnováhu, nebo nerovnováhu. Vysvětluji, co tyhle pojmy přesně znamenají a jak se z nerovnováhy opět dostat do kýžené rovnováhy, která je základem opravdového zdraví a trvalé štíhlosti.

LN Strava by měla být tedy především dobře vyvážená?
Každý člověk, který se o výživu trochu zajímá, už dneska ví, že jídlo by mělo obsahovat zdravé makro- a mikroživiny. Ale spousta z nás si neuvědomuje, že musíme jíst tak, aby jídlo vyvolalo zdravou hormonální odezvu.

LN Co si pod tím představit?
To znamená, že aby tělo dobře spalovalo, nevylučovalo moc inzulinu, musí být jídlo správně sestavené. A poskládat je tak, aby vyvolalo zdravou hormonální odezvu, není žádná věda. Naopak je to nadmíru jednoduché, což podrobně a srozumitelně vysvětluji. Také objasňuji význam, proč strava musí být dostatečně sytá a jak si pokrm správně poskládat. Mohu uvést příklad. Sacharidové jídlo na bázi celozrnné rýže se škrobovou zeleninou není vyvážené, dobře nesytí a většinou se nakonec dojídáme sladkým. Takový pokrm jistě nepovede ke kvalitnímu spalování, pouze vychýlí hladinu inzulinu směrem nahoru a zablokuje spalování.

LN A jak je to vlastně s těmi pěti elementy?
To je takový nadstandard, který jsem do knihy přidala. Víc než 10 let tvořím vlastní pětielementové recepty. Pětielementová kuchyně, i když vychází z učení tradiční čínské medicíny, má hodně co říci každému z nás, jelikož učí stravovat se v závislosti na biorytmech přírody, se kterou by měl být člověk v souladu. Kvůli stále stejné celoroční nabídce v supermarketech lidé nerozlišují, jaké je roční období. V zimě vyhledávají mátu, okurky, rajčata, spousty mléčných výrobků a jogurty, což jsou potraviny, které silně zchlazují.

LN Proč je to špatně?
Například v zimě potřebuje tělo prohřívat. Tyto jednoduché principy postavené na střídaní ročního období chápali již naši předkové a věděli, proč je důležité je dodržovat. Chybí nám sounáležitost s přírodou. Pětielementová kuchyně pracuje s pěti chutěmi, které by měly být obsažené v každém jídle. Díky těmto chutím – kyselé, hořké, sladké, pálivé a slané – je jídlo vyvážené, harmonizuje naše tělo a uvádí ho do rovnováhy, a navíc fantasticky chutná. To je pětielementová kuchyně! Nejde o žádný stravovací směr, pětielementové recepty si může připravovat jak vegan, tak i zastánce paleo směru. Důležitá je již zmíněná vyváženost pokrmu.

LN To jste mi krásně nahrála na další otázku. Jak se díváte na veganství a vegetariánství?
Já sama jsem byla v minulosti vegetariánka, pak veganka. Časem jsem se ale propracovala k tomu, že je lepší nedržet se žádného směru, bez ohledu na to, co je zrovna moderní. Ať už je to strava bez sacharidů, nebo veganství. Každého nabádám, aby se nenechal ovlivňovat tím, co se právě ve výživě „nosí“. Je především důležité poznat sám sebe, co nám vyhovuje nejvíce, po čem se cítíme nabití energií a v pohodě. Pro někoho je veganství skvělé, u někoho nepovede ke zdraví. I to má své vysvětlení. Každý jsme naprosto individuální nejen ve tváři, ale ve fungování těla. Každý jsme jiný metabolický typ.

LN Co to znamená ve stravovací praxi?
Pokud bude člověk s rychlým spalováním jíst vegansky a hlavně sacharidově, může si po čase vypěstovat vážné zdravotní problémy. To si lidé často neuvědomují. Myslím, že by každý měl vědět, co je právě pro něj ideální strava. 

LN Vaše knížka je kuchařka?
Ano i ne. S nakladatelstvím jsme dlouho diskutovali o názvu a podtitulu knihy. Jedním z návrhů byla Kuchařka pro přirozenou rovnováhu. Můj názor byl ale jiný. Nazývat knihu kuchařkou by bylo zavádějící, jelikož její polovinu představuje zásadní know-how. Nekupujete si jenom recepty. Jsou ale nedílnou součástí knihy.

Ivana Stenzlová

Ivana Stenzlová Po absolvování oboru mikrobiologie na Masarykově univerzitě se vzdělávala v oblasti výživy, a to zejména v zahraničí, u předních odborníků na západní i východní (čínskou) dietologii. Vzdělání a praxi v obou těchto směrech propojuje ve své poradenské a školící činnosti a na svých kurzech zdravého vaření podle pěti elementů. Je autorkou Metody metabolické rovnováhy a projektu Vitální kuchyně do gastronomických zařízení. Její knihu Dej tělu šanci vydalo v říjnu 2018 nakladatelství Smartpress.

LN Na vašich stránkách mě zaujala nabídka protinádorové diety. Není to v časech nedávné kauzy centra AKTIP, které doporučovalo podivnou léčbu na různé neduhy, poněkud odvážné?
To ani ne, jde právě o navození té kýžené rovnováhy, ať už metabolické, či mikrobiální. Pokud máte v těle neustále zvýšenou hladinu inzulinu a kvůli tomu nic nefunguje tak, jak má, ženete se do spirály chronických nemocí. Kromě toho bychom měli také jíst pro zdravé střevo a silný imunitní systém. Věda potvrzuje, že zdravé střevní prostředí je základem našeho zdraví. Říkám, že nejsme to, co jíme, ale to, co trávíme. Důležité je pochopit, jak stravou můžeme přispět k budování zdravého střevního prostředí, a právě to popisuji ve své knize. Jíst pro zdravou hormonální odezvu a zdravé střevo je cesta k léčení mnoha civilizačních, chronických i autoimunitních chorob.

LN Opravdu všichni potřebujeme detoxikaci?
Žijeme v prostředí plném toxických látek z ovzduší, vody, kosmetiky, čisticích prostředků i potravin, proto čištění organismu je určitě nedílnou součástí toho, jak být zdravý a cítit se skvěle. Tělo se vyznačuje svou vlastní detoxikační schopností, ale k tomu potřebuje důležité živiny. V případě, že ze stravy nepřicházejí, účinná detoxikace nemůže probíhat. A tak je organismus stále zanesenější, až se odpadu nemůže bránit a přichází vážná nemoc.

LN Hodně lidí začíná s detoxikací právě teď, po svátcích. Je to tak správné?
Podle tradiční čínské medicíny je ideální dobou na čištění organismu jaro nebo podzim. Přes dobře sestavené pokrmy ho můžeme velmi účinně čistit. Správně řízená detoxikace nespočívá jen v pití zeleninových šťáv nebo držení několikadenních půstů, jak si většina z nás myslí. Řízená detoxikace vyžaduje komplexní příjem živin, a jestliže se rozhodneme pro hladovky, tak doporučuji krátké např. v podobě přerušovaných půstů.

LN Všimla jsem si, že pořádáte také školení personálu gastronomických zařízení. Jak na tom obvykle podle vašich zkušeností jsou, pokud jde o nabídku zdravé stravy?
Většina mých zkušeností je ze zařízení na Moravě. Jak z wellness hotelů, tak z klasických restaurací. Všechny používají většinou polotovary nebo zmrazené produkty a nevaří sezonně a z regionálních potravin. Mým cílem je naučit je vzít do ruky nůž a začít krájet čerstvou sezonní a regionální zeleninu. Učím, že přílohou nemusí být jen klasické brambory, rýže či knedlíky, ale plnohodnotné zapomenuté prastaré obilniny. Vařit z neupravených základních potravin je základem nové, moderní gastronomie s cílem, aby kromě zdravé přílohy, kvalitní bílkoviny, byla i zelenina součástí každého pokrmu.

Zdravá snídaně bez cukru? Zkuste špaldovou kaši s fíkovou omáčkou

LN A co děti? Měl by se jejich vyvážený jídelníček lišit od dospělých? 
Rozhodně ne. Stále máme pocit, že bychom to měli rozdělovat. Dětská strava by měla jít ruku v ruce s tou naší, děti jedí to co my. Děti by měly být zvyklé, že se v rodinách vaří, a ty starší, řekněme od deseti let výš, by měly být schopné si sami připravit zdravou svačinku ze základních potravin. Hlavně bychom je měli dostat pryč od sladkostí. Děti, které znají od narození základní chutě průmyslově neupravených potravin, si nevybudují závislost na cukru. Pokud má tělo málo živin, stává se závislé na cukru. Moje šestnáctiletá dcera sladkosti nechce a nechutnají jí, protože se od svého narození stravuje základními výživnými potravinami.

LN Jak se můžeme závislosti na cukru zbavit?
Přestat být závislý na cukru je jednou ze zásadních podmínek zdraví! I velmi malé děti dnes bez cukru nemohou být, jejich hormonální odezva je kvůli tomu špatná a do budoucna směřují k nemoci. Nicméně zvrátit se to dá. Základem je postavit vyvážený jídelníček na plnohodnotných potravinách, které tuto závislost postupně odbourají.

Autor:
Témata: cukr, jídlo, zdraví
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.