Lidovky.cz

Nemůžete lepek? Nezoufejte a upečte si pečivo z jogurtu

Jídlo

  5:31
Na začátku, při změně stravy bývá pečivo tím nejvíce řešeným bodem. Co budu jíst, když - "nemůžu lepek", "držím sacharidy na minimu" atd. Postupně si člověk na nový způsob stravování tak zvykne, že pečivo zařazuje opravdu jen občas, protože mu prostě nechybí. Ale pokud jste na začátku, nebo právě máte tu chvíli "občas", mám tu pro vás tip, jak si upéct vlastní pečivo bez klasické mouky a jen s nízkým obsahem sacharidů.

Jogurtové pečivo foto: Lucie Grusová

Jogurtové pečivo

  • 150 g tučného jogurtu s 10 % tuku
  • 4 vejce
  • 5 g soli
  • 80 g lněných semínek
  • 20 g psyllia
  • 50 g směsi semínek a ořechů (např. dýňová, slunečnicová, pekany)
  • 5 g prášku do pečiva (bez lepku a fosfátů)

Postup přípravy: Do misky vyklepněte vejce, přidejte jogurt a sůl. Vše důkladně promíchejte - pomocí ponorného mixéru nebo třeba i vidličkou. Rozdrťte najemno lněná semínka a psyllium. Tuhle práci velmi dobře zastane elektrický mlýnek na kávu nebo sekáček (food procesor).

Pokud chcete do těsta přimíchat ořechy, rozdrťte je na menší kousky. Ideálně je vložte do nějakého sáčku a několika údery paličkou na maso je rozbijte. V mlýnku či v sekáčku byste je rozsekali moc nejemno. Pokud přidáváte semínka, můžete je nechat vcelku. Ty rozbíjet není nutné.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatným jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jaký dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem nový svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšných pokusech výrazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webových stránkách.

Lucie Grusová

Promíchejte důkladně připravenou lněnou mouku (ve které už je psyllium), prášek do pečiva a semínka či ořechy. Můžete přidat i různé koření (kmín, rozmarýn), česnek, sušená rajčata, parmezán atd. Přilijte vaječnou směs, opravdu DOBŘE a důkladně promíchejte a nechte přibližně 2 minuty těsto zhoustnout.

Z lepkavého středně hustého těsta vypracujte 2 vyšší bochníky. Těsto se vám nesmí rozlít po plechu, ale musí držet tvar. Pokud je příliš tekuté, raději do něj zapracujte ještě trošku psyllia.

Bochníčky vložte do trouby předem vyhřáté na 160 °C a pečte přibližně 50-55 minut. Během této doby troubu neotevírejte, ať vám těsto zbytečně nespadne.

Po stanovené době chleba vytáhněte, položte na bavlněnou či papírovou utěrku (ty pomůžou vytáhnout z pečiva přebytečnou vlhkost) a nechat vychladnout. Teprve potom můžete chleba nakrájet. Pokud byste tenhle krok přeskočili, pečivo by bylo příliš vlhké a mazlavé. Pečivo uchovávejte zabalené v utěrce nebo papírovém sáčku, kde vydrží 2-3 dny. Lze ho také zamrazit.

Z těsta můžete připravit i bulky. Rozdělte ho na 4 části, vypracujte do malých bochánků a ty pečte o trošku kratší dobu, než je uvedené v receptu (okolo 40 minut).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.