Lidovky.cz

Veganský burger od Beyond Meat je ‚vysoce zpracovaný výrobek‘. Obsahuje 20 složek, maso ale nenahradí, varuje ústav

Jídlo

  18:06
PRAHA - Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu obsahuje podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 20 různých složek. Na rozdíl od masa není plnohodnotným zdrojem bílkovin, informoval SZÚ, který hamburgery zkoumal, na svých webových stránkách. Z ekologického hlediska se pro výrobu 100 gramů hrachové bílkoviny vyprodukuje asi 125krát méně skleníkových plynů než při výrobě stejné váhy masa. Dováží se ale z USA.

Burger s ‚umělým‘ masem foto: Shutterstock

„Je potřeba myslet na to, že se nejedná o úplnou náhradu masa a navíc se jedná o poměrně vysoce zpracovaný výrobek, který má 20 složek,“ uvedl SZÚ v hodnocení výrobku. V ČR je prodávají eshopy s potravinami Rohlík a Košík, cena je kolem 200 korun za dva hamburgery.

Asi pětinu obsahu tvoří hrachová bílkovina. Dále obsahuje vodu, řepkový, slunečnicový a kokosový olej, aromata a stabilizátory jako je celulosa, methylcelulosa a arabská guma. Kromě toho výrobek obsahuje bramborový škrob, maltodextrin, kvasnicový extrakt a sušené kvasnice, sůl, kyseliny L-askorbovou a octovou a jako barviva šťávu z červené řepy, modifikovaný škrob, jablečný extrakt a koncentrát z citronové šťávy.

Burger s ‚umělým‘ masem si už dáte i v pražských restauracích

SZÚ upozorňuje, že mezi bílkovinami obsaženými v mase a v jeho náhražce z hrachu je významný rozdíl. „Hovězí maso představuje zdroj plnohodnotných proteinů, obsahuje celé spektrum esenciálních aminokyselin. Naopak hrách je neplnohodnotným zdrojem bílkovin,“ píše ústav. Je v něm nedostatek sirných aminokyselin, hlavně methioninu.

Výrobek prodávaný v USA má navíc jiné složení než nabízený v tuzemsku. „Na rozdíl od české varianty, kde je obsažena pouze hrachová bílkovina, americká varianta obsahuje ještě rýžový protein a bílkovinu z mungo fazolí, kdy se nedostatek aminokyselin vhodně doplní,“ dodal SZÚ s tím, že rozdílné složení potvrdila i laboratorní analýza.

Podle SZÚ veganský burger má vyšší energetickou hodnotu než běžný z masa, obsahuje podobné množství bílkovin a tuků a na rozdíl od masa i sacharidy. Hovězí maso i Beyond Burger jsou podle ústavu bohaté na nasycené mastné kyseliny (SFA). „SFA by v jídelníčku dle WHO (Světové zdravotnické organizace) neměly představovat více než deset procent celkové denní energie. Evropský úřad pro bezpečnost potravin pak hovoří o co nejnižším množství,“ uvádí SZÚ.

Když vystydne, změní se chuť

Vegetariánský burger? Zkuste recept šéfkuchařky s halloumi sýrem

Zástupci Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ burger i ochutnali. Podle nich konzistencí, vůní i šťavnatostí připomínal klasický hovězí. Měl výraznější kouřové aroma a pro maso netypickou sladší chuť. „S chladnoucím pokrmem veganský burger výrazně změnil své senzorické vlastnosti. Začal mít výraznou, typicky luštěninovou chuť, konzistence se zdála být více ‚šlupkovitá‘ a ‚bublinkovitá‘ připomínající sojové ‚maso‘,“ uvedl SZÚ.

K rostlinným náhražkám masa, které v Česku prodávají i jiné firmy, lidé stále častěji přistupují zejména z etických a ekologických důvodů. Zatímco na přípravu 100 gramů hovězího masa se vyprodukuje 50 kilogramů skleníkových plynů, u hrachové bílkoviny je to 0,4 kilogramu. „Zůstává ale otázkou, jaká je ekologická stopa při celém procesu výroby a zpracování veganského burgeru a také následného transportování z Ameriky do ČR,“ dodal ústav.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.