Lidovky.cz

Jídlo

Neuvěřitelný výhled i ceny. Nová terasa holešovického Bistra DOX stojí za návštěvu


Na snímku telecí hanger s celerovým pyré | foto: Honza Zima

Premium
Nově otevřená terasa patřící k holešovickému Bistru DOX+ má ambice stát se minimálně pro letošní léto středobodem zájmu všech milovníků originálních výhledů, sladkého nicnedělání, kultury a dobrého jídla.

Ačkoliv pražské Bistro DOX+ existuje už dva roky, dlouho hledalo směr, kterým se vydá. Pro holešovické hipstery nebylo dost cool, milovníkům fine diningu nevoněl smažák s hranolky a tatarkou a pro instagramové influencery byl zase prostor málo fotogenický. Do bistra tak občas zašli jen návštěvníci výstavy ze sousedního centra DOX, místní rodiny s dětmi nebo kravaťáci z okolních kanceláří.

To by se teď mohlo změnit, a pokud vše půjde, jak má, bistro má velkou šanci zařadit se po bok čím dál populárnějších podniků, jež jsou součástí slavných muzeí a galerií po celém světě. Po stockholmské restauraci Paula Svenssona v muzeu Fotografiska, restauraci Odette Juliena Royera v singapurské Národní galerii nebo třeba restauraci Nerua šéfkuchaře Joseana Aliji v Guggenheimově museu v Bilbau by tak i Praha mohla mít své želízko v ohni.

Autor:

„V současnosti provozujeme catering a bistro, jehož součástí je i terasa. Naší ambicí je ale finediningová restaurace,“ říká o plánech do budoucna Aleš Klemperer, který je jedním z šéfů MVP events, pod které Bistro DOX+ spadá.

Z terasy na terasu

I když k luxusní restauraci má bistro, především co se designu interiéru týče, zatím ještě daleko, místní terasa je jedinečná. A jedinečné je i jídlo z kuchyně šéfkuchaře Ondřeje Bárty. Ten sbíral zkušenosti na stáži ve Francii a také ve vyhlášené restauraci Terasa U Zlaté studně, kde léta působil jako zástupce Pavla Sapíka. „Vždycky jsem chtěl dělat fine dining. A jelikož jsme v prostoru, který je součástí centra umění, záleží mi na tom, aby lidé dostali trochu toho umění i na talíři,“ říká s úsměvem, když mi přistane na stole telecí hanger s celerovým pyré, fava fazolkami a slaninovocibulovým crumblem. Musím uznat, že plating je díky čerstvým kvítuprostřed kům bezinky a lístečkům řeřichy opravdovým vizuálním zážitkem.

O to víc mne fascinuje cena tohoto speciálu týdne. Vyjde na 185 korun a jedná se o nejdražší položku z obědového menu (podává se od 11 do 15 hodin). Speciál – jako jediný pokrm z celého menu – zůstává na jídelním lístku celý týden. Další jídla se mění každý den. „Obědové menu mám naplánované na čtyři až pět měsíců, ale vždycky se ho snažím ozvláštnit zakomponováním sezonních surovin. V posledních týdnech třeba chřestu,“ říká Ondřej, který zeleninu, maso, sýry i čerstvé těstoviny odebírá od lokálních farmářů a dodavatelů.

Interiér Bistra DOX+ možná není úplně dokonalý, zato jídlo a terasa určitě. Lepší místo pro letní posezení v Praze budete hledat těžko.

I díky tomu, že se jídla každý den mění, je schopen zpracovat téměř všechny suroviny, aniž by plýtval. Pro něj i celý koncept je přístup „zero waste“ zásadní. „Co nespotřebujeme při vaření, využijeme jinak. Fermentujeme, vyrábíme bylinné oleje nebo nedávno třeba domácí cibulovou omáčku, kterou jsme hostům dávali jako dárek,“ říká. Jídlo, které zbyde, pak se slevou prodávají zaměstnancům ze spřátelených firem v okolních kancelářích.

Do bistra je možné zajít i na snídani (od osmi hodin). Souboj o chuťové pohárky zde pak sehrává klasika v podobě míchaných či pošírovaných vajec s acai kaší s ovocem nebo delikátní krupicovou kaší z espumy. Odpoledne si zase můžete vychutnat kávu a některý z dezertů, které připravuje buď Ondřej se svým dvanáctičlenným týmem, nebo externí cukrářka. V den mé návštěvy u větrníku krémem rozhodně nešetřila.

Už brzy bistro plánuje nabídnout hostům i pikniky. „Každý si bude moci vybrat ze dvou variant, ta dražší bude obsahovat kromě zeleniny a salátů i prémiová masa předpřipravená metodou sous-vide. Ta si pak bude každý moci sám dodělat na grilu přímo na naší terase,“ říká Ondřej. „Chceme tak dát lidem alternativu, jak si užít léto v Praze. Ta zelená terasa městské zástavby dodá grilování úplně jiný rozměr,“ doplňuje Aleš Klemperer.

Výhled k nezaplacení

Jak už bylo řečeno, bistro je součástí budovy, která přímo sousedí s Centrem současného umění DOX. V roce 2018 ji dokončilo architektonické studio Petra Hájka, které si zejména díky originálnímu pojetí celého komplexu vysloužilo nominaci na evropskou architektonickou Cenu Miese van der Rohe.

Zmiňovaná terasa tvoří střechu divadelního a konferenčního sálu a svou podobou doslova vyrazí dech. Ačkoliv pražské střechy nabízejí celou řadu teras s nádhernými výhledy, pohled z nakloněné terasy Evergreen je něčím novým. Zatímco po levé straně se nad střechami vznáší vzducholoď Gulliver Martina Rajniše, vpravo je možné pozorovat klid ve vnitrobloku holešovických činžáků.

Povrch nakloněné terasy pokrývá umělý trávník, který je na pohled i na dotyk k nerozeznání od pravé trávy. Rozdíl poznáte po dešti, kdy je velmi rychle odvodněný, a nehrozí tak znečištění oblečení. Na terase se totiž sedí na zemi. K pohodlnému hodování slouží na míru vyrobené dřevěné stolky, které i na svahu zajišťují pevnou oporu pro talíře a skleničky.

Pokud do bistra vyrazíte, určitě volte spíše terasu než interiér podniku. Vizuálně dokonalá jídla od Ondřeje Bárty vám tam budou chutnat mnohem víc, stejně jako káva či zákusek po návštěvě galerie.

Kdy přesně bistro začne nabízet letní pikniky s grilováním, se dozvíte prostřednictvím sociálních sítí, stejně jako program tichého letního kina (každý divák obdrží sluchátka), které bude umístěno přímo na terase a pojme na osmdesát diváků. Toto léto budou na programu filmy s výraznými osobnostmi světové hudební scény. Možnost objednat si ke sledování drink i něco k zakousnutí bude samozřejmostí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.