Lidovky.cz

Bylinková abeceda. Indický šafrán alias kurkuma je zázrak všeho koření nejen na posílení imunity

Jídlo

  5:43
Pravý šafrán známe všichni – v supermarketech ho koupíme v oddělení s kořením, drobná vlákénka uzavřená v malých skleničkách. Kde ale budeme hledat indický šafrán? A je také tak drahý? Prozradím vám to: není. Indický šafrán je totiž jen jiné jméno pro kurkumu – přesněji kurkumovník dlouhý.

Markéta Janďourková

  • Bylinářka a diplomovaná fytopedagožka, také blogerka a fotografka.
  • Diplom fytopedagožky získala po studiu a závěrečné zkoušce na Institutu Sitya v rakouském St. Pölten a opravňuje mě vykonávat toto povolání. Má za sebou dlouholetou teorii i praxi v bylinkářství a dokáže poradit, jak získat pomoc v prastarém světě bylin, jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu a samozřejmě jak s jejich pomocí vyčarovat báječné pokrmy. 
  • Zabývá se především léčivými bylinami, jejich účinky a možnostmi jejich zpracování a využití při zdravotních potížích, dále bylinami a jejich úlohou a potenciálem ve zdravé výživě, v kulinářské oblasti i v přírodní kosmetice.
  •  Zajímá se o historii bylinářství, lidové bylinářství a magii rostlin.Více se dozvíte ZDE.

Kurkumovník dlouhý je víceletá rostlina z čeledi zázvorníkovitých dorůstající až dvou metrů. Říká se jí i žlutý kořen, kurkuma, cina, koa, či žlutý zázvor. V našich končinách ji v přírodě nenajdeme, je to tropická rostlina, domovem pravděpodobně v jihovýchodní Asii. Tam ji ostatně kultivovali již před zhruba 4000 lety. V celé Asii se kurkuma hodně využívá. Jistě jste se s ní potkali i vy – například ve známé směsi koření kari.

Kurkumovník sice v našich končinách volně neroste, to však neznamená, že si ho nemůžeme vypěstovat doma. Pěstujeme ho jako pokojovou rostlinu, případně v květináči venku – na zimu ho musíme přemístit dovnitř, jako tropická rostlina by nepřežil zimu.

Kurkuma obsahuje éterické oleje, barvivo kurkumin, monoterpeny, seskviterpeny a polysacharidy. Povzbuzuje činnost žlučníku a celkově látkovou výměnu, posiluje játra, zabraňuje zánětům, je antibakteriální a brání vzniku rakoviny. Má široké spektrum využití nejen v léčitelství, ale i v kuchyni. Pozor, výrazně barví, a to nejen naše ruce, ale i plastové předměty. Její barvivo je rozpustné v alkoholu, vodou ho tedy dolů nedostaneme.

Kurkumu můžeme použít stejně jako zázvor čerstvou i v podobě sušeného prášku. Ten si můžeme vyrobit i doma – oddenek kurkumy omyjeme, oloupeme, povaříme do měkka, poté usušíme v troubě či sušičce a umeleme na prášek.

Kurkuma (ilustrační foto)

Kurkuma však působí i jako mírné antidepresivum. Pokud tedy trpíte na podzimní a zimní chmury, připravte si každý den kořeněné mléko: do 250 ml horkého mléka vmíchejte 1 čajovou lžičku kurkumového prášku a oslaďte medem podle chuti. Pijte dva týdny každé ráno před snídaní.

Připravit si můžeme (vedle obligátního kari) i báječnou mrkvovou polévku s kurkumou:

Potřebujeme:

  • 0,5 kg mrkve
  • 1 polévkovou lžíci mleté kurkumy (nebo 100 g čerstvé)
  • ½ čajové lžičky chilli
  • 2 stroužky česneku
  • 250 ml kokosového mléka
  • sůl a pepř
  • 500 ml vody

Jak na to? Mrkev omyjeme a oloupeme. Pokud používáme kurkumu čerstvou, oloupeme ji též. Nakrájíme na kousky. Vše vložíme do hrnce a povaříme, dokud nebude mrkev měkká. Rozmixujeme, dochutíme a podáváme.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.