Lidovky.cz

Jídlo

VAŘENÍM PROTI COVIDU: Jak a proč doplnit selen a zinek?

Čočkový salát s kozím sýrem a brusinkami foto: Zdravé stravování

Jak si vybudovat a posílit imunitu? Pozornost bychom měli věnovat všem vitamínům a látkám, které ji pozitivně ovlivňují. Jídlem sice covid rozhodně nevyléčíte ani se mu nevyhnete, ale posílením obranyschopnosti zvýšíte i odolnost vůči virům a bakteriím. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s nutriční specialistkou Kateřinou Šimkovou ze Zdravého stravování seriál plný rad a receptů, které vám pomohou nejenom v době pandemie zlepšit imunitu.
  6:36

Více receptů najdete zde

Zinek i selen jsou stopové esenciální prvky, vyskytující se v lidském organismu. Jejich kombinace v těle působí antikarcinogenně, společně bojují proti volným radikálům, které ničí sloučeniny tvořící buňky a tím je poškozují. Oba také zpomalují stárnutí organismu. Selen bývá nejčastěji zmiňován v souvislosti s mužskou neplodností nebo také s funkcí štítné žlázy. Zinek je zase skloňován v mnoha pádech v souvislosti s těhotenstvím a správným vývojem plodu. Oba jsou ale velmi důležité právě i pro imunitní systém, mají vliv na funkci řady enzymů a tak příznivě ovlivňují obranyschopnost organismu.

„Při konzumaci pestré a vyvážené stravy by člověk s nedostatkem selenu ani zinku neměl mít problém. Selen nalezneme ve vnitřnostech, luštěninách, rybím masu, para ořechách nebo vejcích. Velkým zdrojem zinku jsou ústřice, dýňová semínka, dále pak hovězí či vepřové maso, ale i sýry. Potřeba obou prvků se v organismu zvýší při infekčních onemocněních, ale například i při konzumování velkého množství tuků, alkoholu nebo při kouření. Do skupin ohrožených nedostatkem selenu či zinku patří senioři, ale i striktní vegani a vegetariáni,“ říká nutriční specialistka.

Obranyschopnost i díky zinku

„Selen je sice esenciálním prvkem v lidském organismu, ve vysokých dávkách je ale toxický. Jeho dlouhodobé nadužívání je rakovinotvorné, velká jednorázová dávka může být i smrtelná. Proto se při potřebě doplnění selenu přikláním jednoznačně k úpravě jídelníčku tak, aby obsahoval více potravin bohatých na selen v jeho organické formě,“ vysvětluje Šimková.

Zinek je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných zdrojů. V těch je totiž přítomná antinutriční látka kyselina fytová, která na sebe váže stopové prvky, a tím snižuje jejich vstřebání. „Tento nedostatek je možné částečně odstranit nemáčením, například u luštěnin. Způsobí totiž nejen rychlejší následné vaření, ale právě i odstranění látek, která brání vstřebávání zinku z potravy. Na rozdíl od selenu je při běžném užívání otrava jen velmi vzácná, zinek se v organismu nekumuluje. Zinek se často uplatňuje právě v období chřipek a nachlazení, protože má imunostimulační schopnosti – tedy zvyšuje odolnost těla proti onemocnění. Ještě lépe působí v kombinaci s vitaminem C, kdy přispívá ke zmírnění či zkrácení doby nachlazení, způsobené virovou infekcí,“ doplňuje Šimková.

Čočkový salát s kozím sýrem a brusinkami

  • 70 g zelené čočky (suchý stav)
  • 90 g mrkve
  • 50 g kozího sýra
  • 4 g olivového oleje
  • 15 g cibule
  • balzamikový ocet na dochucení
  • 15 g sušených brusinek
  • nať z koriandru na dozdobení
  • 2 g řepkového oleje
  • sůl

Postup: Zelenou čočku si namočíme den předem. Další den čočku přecedíme a vaříme v nové vodě do změknutí. Brusinky zalijeme vroucí vodou a necháme chvíli stranou. Cibuli nakrájíme najemno a lehce orestujeme na malém množství řepkového oleje, po chvíli přidáme najemno nastrouhanou mrkev. Zálivku připravíme ze soli, pepře, olivového oleje a balzamikového octa. Když čočka trochu zchladne, promícháme ji se zálivkou a zeleninovou směsí. Na talíři posypeme kozím sýrem nakrájeným na kostičky, brusinkami, které jsme scedili a čerstvým koriandrem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.