Lidovky.cz

Čistý zisk České spořitelny klesl v 1. čtvrtletí o téměř 20 % na 3,2 miliardy

Ekonomika

  8:07aktualizováno  13:19
Praha - České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 % na 3,2 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o 1,2 % na 5,3 miliardy korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, rostl i objem hypoték. Hospodářské výsledky ve čtvrtek Česká spořitelna zveřejnila na svém webu.
Česká spořitelna.

Česká spořitelna. foto: MAFRA - Hynek Glos

Česká spořitelna si vedla proti celé skupině Erste poměrně dobře, komentoval čísla analytik Wood and Company Ronald Schubert. Spořitelně se podle něj povedlo udržet si silnou dynamiku úvěrování a vysoké čisté úrokové marže. Na lepší výsledky rakouského konkurenta zareagovaly i akcie Komerční banky a ráno posílily o tři procenta. Nicméně na trhu jsou vidět na českých bankách zahraniční prodejci, kteří tohoto růstu ceny využili k prodeji, dodal.

„Důležitým přispěvatelem k finančním výsledkům České spořitelny byl provozní zisk, zejména čistý úrokový výnos. K provoznímu zisku přispěl také čistý výnos z poplatků a provizí,“ uvedla banka v tiskové zprávě.

Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 6,8 % na 7,8 miliardy korun. Za nárůstem jsou podle banky rostoucí klientské úvěrové obchody a vklady a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019 a na začátku roku 2020. Nedávná snížení sazeb ČNB v průběhu března měla na čistý úrokový výnos v 1. čtvrtletí 2020 podle ČS jen omezený dopad. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila z 2,10 % na 2,17 %.

Agentura Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled České spořitelny a Komerční banky na negativní

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 3,9 % na 2,1 miliardy korun. „Pokles byl způsoben dopadem platebních převodů (regulace SEPA) účinným od prosince 2019, snížením poplatků za běžné účty a nižšími příjmy z pojištění. Na druhé straně byly tyto efekty částečně kompenzovány růstem transakcí s cennými papíry,“ sdělila ČS.

Celkové provozní náklady se oproti loňskému 1. čtvrtletí zvýšily o 3,7 % na pět miliard korun. O 3,9 % vzrostly náklady na zaměstnance, podle banky především kvůli nárůstu mezd.

Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,1 % na 759,1 miliardy korun. Úvěry domácnostem stouply o 7,2 % na 415,9 miliardy korun, a to především díky hypotékám fyzickým osobám. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 4,7 % na 270,9 miliardy korun, přičemž byl částečně ovlivněn změnami kurzu koruny.

Závazky ke klientům vzrostly meziročně zhruba o pětinu na 1,19 bilionu korun. Vklady domácností se zvýšily o 7,1 % na 732,6 miliardy Kč, vklady korporátní klientely o 17 % na 236,6 miliardy korun a vklady klientů veřejného sektoru se vlivem přílivu volatilních krátkodobých vkladů v meziročním srovnání zvýšily o 111,5 % na 223,6 miliardy Kč.

Rakouská Erste dostala Českou spořitelnu nepochopitelně levně, tvrdí bankéř Hanus

Konsolidovaná bilanční suma banky dosáhla ke konci března 1,6882 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku se zvýšila o 15,7 %.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci března jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Nadpoloviční podíl ve spořitelně získala Erste před 20 lety. O prodeji 52% podílu státu v ČS za 19 miliard korun rozhodla v únoru 2000 vláda premiéra Miloše Zemana. Nyní je Erste jediným akcionářem spořitelny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.