Lidovky.cz

Matuška, Švandrlík... opustili nás v roce 2009

Lidé

  8:00
V roce 2009 nás opustila řada významných českých osobností. S kým jsme se letos rozloučili?

Waldemar Matuška foto: ČTK

Jiří "Dědek" Šindelář,  3. ledna 1949 - 5. ledna 2009

Dva dny po svých šedesátých narozeninách zemřel baskytarista JiříJiří "Dědek" Šindelář, zakládající člen skupiny Katapult. Podlehl boji s chronickým plicním onemocněním. Kvůli Šindelářově nemoci ani nedokončila poslední turné a "Dědkovo" úmrtí pak znamenalo konec Katapultu. Populární skupinou prošla za více než tři desítky let řada muzikantů, základem ale vždy byla dvojice Oldřich Říha a Jiří "Dědek" Šindelář. "Věřili jsme, že se Dědek dožije operace a že si ještě spolu zahrajeme," řekl Říha. Katapult vznikl v roce 1975. Má za sebou více než sedm tisíc koncertů, získal sedm zlatých desek a jednu platinovou a dva Zlaté slavíky.


Jan Kaplický,  18. dubna 1937 - 14. ledna 2009

Jan KaplickýArchitekt kontroverzního návrhu nové budovy Národní knihovny v Praze - Chobotnice - zemřel v den, kdy se mu narodila dcera Johanka. "Jeho srdce jej zradilo ve chvíli, kdy chtěl tuto radostnou událost oslavit," řekla  Kaplického rodina. Architekt zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí. Kolemjdoucí přivolal záchrannou službu, lékařům se ho ale nepodařilo oživit. Kaplický trvale žil v Británii, kam v roce 1968 emigroval. Zde také stojí jeho nejvýznamnější realizace. Národní knihovna měla být první velkou stavbou Kaplického v jeho vlasti. Přestože stavba zvítězila v mezinárodní soutěži, na pražské Letné vzhledem k nevůli politiků nevyroste.


Dana vávrová,  9. srpna 1967 -  5. února 2009

Herečka, režisérka a nezapomenutelná Leontýnka zemřela ve věkuHerečka a režisérka Dana Vávrová (na archivním snímku z 29. května 2000) pouhých jedenačtyřiceti let. Mladší sestra Hany Heřmánkové podlehla rakovině. Českému divákovi zůstala Vávrová v povědomí především jako představitelka Leontýnky, dcery rytíře Brtníka z oblíbené muzikálové pohádky Ať žijí duchové! Zahrála si i v několika dalších tuzemských filmech či seriálech - například Jak se točí Rozmarýny, Arabela, My všichni školou povinní, Pan Tau či Bambinot. Objevila se také v komedii Kulový blesk či v Amadeovi. S manželem Josephem Vilsmaierem žila v Mnichově, kde se dále věnovala filmu.


Miroslav Moravec,  6. ledna 1939 -  29. března 2009

Miroslav MoravecVe věku 70 let skonal herec a dabér Miroslav Moravec. Jeden z nejlepších českých dabérů a herců zemřel v pražské motolské nemocnici po dlouhé těžké nemoci. Bylo mu 70 let. Moravec proslul nezaměnitelným charismatickým, melodickým a podmanivým hlasem. Je nerozlučně spjat s Fantomasem, inspektorem Kojakem či komisařem Moulinem. Přestože ho lidí znali více díky dabingu, na prvním místě u  něj bylo vždy divadlo. Splnil si sen a stal se členem Divadla na Vinohradech. Hrál na jeho prknech osm let. "Věděl  jsem, že budu Divadlu na Vinohradech slušet a ono bude slušet mně", říkal s nadsázkou. Za své mistrovství získal několik ocenění, naposledy v roce 2002 prestižní cenu Františka Filipovského.

Waldemar Matuška,  2. července 1932 - 30. května 2009

Zpěvákovi a legendě 60. a 80. let přestalo bít srdce na Floridě, kam v roce 1986 emigroval. Šestasedmdesátiletý umělec dlouhodobě trpěl těžkým astmatem. Zemřel na zápal plic a selhání srdce. Matuška byl díky svému barevnému barytonu a výraznému zjevu jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény. V roce Waldemar Matuška1962 se stal prvním vítězem ankety Zlatý slavík. Proslavil se také díky filmům - Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Fantom Morisvillu. Svůj talent platnil i na divadelních prknech, včetně pražského Národního divadla. Poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou proběhlo na ofíně, kde se shromáždily stovky fanoušků. Zpěvák byl pochován na ražském Vyšehradě.

Miloslav Švandrlík,  10. srpna 1932 - 26. října 2009

Miloslav ŠvandrlíkSpisovatel a humorista Miroslav Švandrlík zemřel v Thomayerově nemocnici. Čtenáři ho znají především jako autora Černých baronů. Díky literárním příběhům příslušníků někdejších armádních Pomocných technických praporů se stal  jedním z nejznámějších českých spisovatelů. Černí baroni museli dlouho vycházet v samizdatu. Švandrlík byl ale známý i v době, kdy nemohl s výjimkou časopisu Dikobraz, publikovat. V humoristickém časopise spolupracoval s Jiřím Winterem Nepraktou. Je autorem například příhod žáků Kopyta a Mňouka, ale k jeho dílům patří i horory.

František Veselý,  7. prosince 1943 - 30. října 2009

Ve věku pětašedesáti let dnes zemřel bývalý fotbalový internacionál František Veselý (na archivním snímku z 23. září 1993)Fotbalová legenda zemřela náhle na selhání srdce. Útočník Slavie a československý reprezentant odehrál ve svém fotbalovém životě 920 utkání a nastřílel 250 branek. Ve Slavii působil v letech 1965 - 1980. Po odchodu ze Slavie nastupoval v dresu Rapidu Vídeň. Veselý jako klubový patriot ještě předloni otevíral nový stadion v Edenu.


Otomar Krejča,  23. listopadu 1921 - 6. listopadu 2009

Legenda českého divadla režisér Otomar Krejča zemřel ve věku 87Ve věku 87 let zemřel významný český divadelní režisér Otomar Krejča (na archivním snímku z 21. listopadu 2006). let. Jeho jméno je spojeno především s Divadlem za branou, které v 60. letech založil. Jako režisér vytvořil Krejča 84 inscenací, z toho více než polovinu v zahraničí. Důraz kladl na způsob práce s herci a etiku divadelní práce. Obdržel Cenu Thálie 2000 - Zvláštní cenu kolegia a v roce 2002 mu byl udělen čestný doktorát AMU. O dva roky později získal Cenu ministerstva kultury za zásadní přínos české divadelní kultuře, v roce 2006 obdržel z rukou prezidenta republiky Čestnou plaketu.


Vojtěch Cepl,  16. února 1938 - 21. listopadu 2009

Vojtěch CeplBývalý ústavní soudce a jeden z autorů předlohy Ústavy ČR věřil, že většina pravidel lidského chování vznikla proto, aby spolu lidé mohli lépe žít a spolupracovat. Podobně přistupoval i k právu. "Jedna z definic práva je ta, že je to umění dobra a spravedlnosti," řekl. Cepl působil jako soudce Ústavního soudu v letech 1993 až 2003.  Přednášel i na právnických fakultách po celém světě.


Jaromír Hořec,  18. prosince 1921 - 22. listopadu 2009

Po krátké nemoci zemřel básník, novinář a historik Jaromír Hořec, Básník Jaromír Hořecvlastním jménem Jaromír Halbhuber. Byl jeden ze zakladatelů deníku Mladá fronta, kde působil do roku 1950 jako šéfredaktor a ředitel stejnojmenného nakladatelství, byl také úspěšným textařem písní. K této profesi se dostal, když psal o jazzové a taneční hudbě. Podepsal Chartu 77 a o dva roky později založil samizdatovou edici Česká expedice, kde vyšlo na 120 svazků. Kvůli jejich šíření a  podvracení republiky byl v roce 1981 půl roku ve vazbě.

Milena Dvorská, 7. září 1938 - 22. prosince 2009

Milena Dvorská

Oblíbená herečka Milena Dvorská zemřela jen dva dny před Štědrým večerem ve svém pražském bytě. Bylo jí 71 let. Do paměti diváků se zapsala především jako pohádková Maruška, moudrá to dcera krále Wericha, která byla její první a zároveň i osudovou filmovou rolí. Láska ke hraní se u malé Dvorské objevila už v raném dětství. Zajímalo ji divadlo, a tak začala vystupovat se skupinou ochotnického divadla. Zdravotnickou školu vyměnila za pražskou Divadelní fakultu. Po jejím absolvování se stala členkou pražského Divadla E. F. Buriana, kde působila až do roku 1991, kdy byla tato scéna zrušena. V sedmdesátých letech přešla na dva roky do Divadla za branou Otomara Krejči. Poslední divadelní role ztvárnila Milena Dvorská na jevišti pražského Divadla Na Fidlovačce. Zahrála si také v desítkách filmů - v Andělovi na horách, v "Marečku, podejte mi pero!", v komedii Vesničko má, středisková či v Kamenném mostě. Jejím posledním filmovým počinem byla letošní Janákova komedie Ať žijí rytíři!

Jaroslav Moučka, 9. listopadu 1923 - 26. prosince 2009

Jaroslav Moučka (na archivním snímku z 1. listopadu 2003).Ve věku 86 let zemřel herec Jaroslav Moučka, který přes čtyřicet let působil v Divadle na Vinohradech. Hrál ve více než sedmdesáti filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, dabingu a seriálech. Do povědomí se zapsal především jako soudruh Pláteník ze seriálu Okres na severu. Známý je i jeho čert Trepifajskl z pohádky Dalskabáty, hříšná ves. Vybaven pouze z ochotnických pokusů v Jihlavě nastoupil profesionální dráhu v Horáckém divadle v Jihlavě jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně. V roce 1953 se na jednačtyřicet let uchytil v pražském Divadle na Vinohradech, kam přišel z Divadla pracujících v Gottwaldově.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.