Lidovky.cz

Vytrvalý, ale marný boj: vnuk Stalina se snaží očistit dědovo jméno

Lidé

  16:19
MOSKVA/PRAHA - Vnuk Josifa Stalina prohrává jeden soud za druhým. Čest a jméno „generalissima“ se mu nedaří obhájit ani v zemi, kde má obávaný diktátor dodnes hodně přívrženců.

Děd a vnuk. Vedle podoby zdědil Jevgenij Džugašvili (vpravo) po svém dědovi, jednom z nejobávanějších diktátorů všech dob, i umanutost. Už několikrát se obrátil na soud, aby bránil Stalinovo jméno. Marně. foto: Repro LN

Jevgenij Džugašvili je podobný svému dědečkovi nejen vzhledem. Zdědil po něm i urputnou povahu a vytrvale usiluje o očištění jeho jména u soudu. O čest svého děda se nesoudil jedinkrát. Zatím však ani jednou neuspěl. Naposledy prohrál minulý týden v pátek – moskevský soud odmítl jeho žalobu na deník "Novaja gazeta", který mu tak nemusí nic platit ani se mu omlouvat.

Novináři opozičního týdeníku nejdříve napsali, že Stalin je osobně zodpovědný za popravu 22 tisíc zajatých Poláků v roce 1940. Toto tvrzení se pokoušel vnuk vůdce zpochybnit jako první. Neúspěšně. Pak se Jevgenij Džugašvili rozčílil, když si v "Novoj gazetě" přečetl, že jeho dědeček byl "krvavý lidojed".

Hned poté novináři radostně komentovali rozhodnutí soudu a neodpustili si výrok, který měl de facto chránit autory veškerých budoucích statí hodnotících Stalina jako masového vraha: "Na úrovni moskevského soudu bylo rozhodnuto, že existuje právo pokládat Stalina za zločince". Vzápětí třiasedmdesátiletý Džugašvili podal na list další žalobu. Opět prohrál.

Jevgenij Džugašvili, nemanželský syn Jakoba Džugašvili, který zahynul za války v německém zajetí, si ale nedá pokoj – minulý týden podal žalobu i na rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Komentátor Matvej Gonopolskij totiž prohlásil: "Stalin podepsal výnos, že je možné popravovat zastřelením děti starší 12 let. Která zrůda by mohla říci byť jediné slovo na jeho obranu?" Pan Džugašvili nemá u soudu ani tentokrát velké šance.

Existuje totiž usnesení rady lidových komisařů ze 7. dubna 1935 "O boji se zločinností mladistvých". V něm se mimo jiné praví, že je přípustné "používat všechny druhy trestů" k dětem starším 12 let. Usnesení předcházel případ, kdy dvanáctiletý chlapec napadl syna moskevského prokurátora. Tehdejší ministr obrany Vorošilov napsal Stalinovi vzkaz: "Není možné podobné hajzly střílet?" Stalinovi se prý ten nápad zamlouval.

I šestapadesát let po smrti Stalina se v Rusku vedou spory o to, zda byl zločinec či hrdina. Dokonce i mezi mladými lidmi je dost těch, kteří volají po návratu vlády "tvrdé ruky" symbolizované právě Stalinem. Odsouzení jeho zločinů není jednoznačné ani ze strany čelných ruských politiků.

Jako první odmítl omlouvat Stalinovy zločiny vítězstvím ve druhé světové válce letos v říjnu prezident Dmitrij Medveděv. Zanedlouho po něm se o podobné zhodnocení pokusil i premiér Vladimir Putin. Jeho názor na diktátora ale nebyl jednoznačný. Nakonec dokonale charakterizoval rozdělení ruské společnosti v názoru na diktátora: "Řekneš něco špatného, jedni se budou zlobit, řekneš něco dobrého, budou se zlobit druzí".

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.