Lidovky.cz

Poslední rozloučení s Ivanem Medkem: přišli Havel s Fischerem

Lidé

  9:54aktualizováno  16:37
PRAHA - V bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře proběhlo poslední rozloučení s někdejším kancléřem bývalého prezidenta Václava Havla, novinářem a muzikologem Ivanem Medkem. Na poslední cestě doprovodili muže oceňovaného pro noblesu a pevný charakter, bojovníka za svobodu a demokracii členové rodiny a řada osobností.

Pohřeb Ivana Medka - vdova Helena Medková. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Byl to opravdu chlap," řekl o Medkovi biskup Václav malý, který vedl mši a který poslední léta Medka duchovně doprovázel. Naposledy se s ním setkal na Silvestra, kdy ho i zaopatřil.. "Prožil život plný dobrých činů, postojů a především pevné páteře," ocenil Malý.

Pohoštění pro poveselení. Jak si přál Ivan
Zaplněná bazilika svaté Markéty se pak za Medka pomodlila. Celý smuteční obřad provázela píseň na přání zemřelého Soudce všeho světa, Bože.

Květiny k rakvi přinesli například bývalý prezident Václav Havel, premiér Jan Fischer, jeho předchůdce v křesle šéfa vlády a předseda ODS Mirek Topolánek nebo místopředseda Senátu Petr Pithart. S Medkem se přišli také rozloučit senátoři Jiří Dienstbier, kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl. V bazilice jsou i někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček, bývalý šéf Havlovy kanceláře Ivo Mathé, bývalý ministr vnitra Jan Ruml, bývalý ministr pro evropské záležitosti a senátor Alexandr Vondra nebo někdejší zpravodajka Svobodné Evropy Lída Rakušanová.

Pohřeb Ivana Medka.

Květiny zaslal i prezident Václav Klaus a jeho choť Livie, parlament, vláda, ministerstva zahraničních věcí a kultury, Česká filharmonie, Pražské jaro. Věnce poslali rovněž František Janouch a Nadace Charty 77, Rádio Svobodná Evropa či Praha 3, jejímž čestným občanem Medek byl.

Medkova manželka Helena poté poděkovala všem přítomným a pozvala je do hospody. Setkání na malém pohoštění v prostorách Břevnovského kláštera bylo Medkovo přání. "Ivan říkal, abychom se trochu poveselili," řekla Medková.

Celoživotní negativní zkušenosti s komunismem
Auto odvezlo rakev na nedaleký hřbitov, kam část zdatnějších návštěvníků vyrazila podél zaváté klášterní zahrady pěšky a kde bula rakev uložena do rodinné hrobky. Nad rakví pronesl biskup Malý ještě krátkou modlitbu a pak lidé pokryli hrob květinami.

Až když se smuteční hosté vraceli ze hřbitova, dorazil na pohřeb herec a disident Pavel Landovský. Poklonil se paní Medkové s tím, že přijel "s křížkem po funuse". Pak se sám vypravil ke hrobu.

Následné smuteční setkání proběhlo v Tereziánském sálu Břevnovského kláštera. K pohoštění pozval přítomné jménem Heleny Medkové převor Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek.  

Blízký vztah k břevnovským benediktinům měl Medek mnoho let prostřednictvím svého přítele, bývalého opata Anastáze Opaska, s nímž spolupracoval v laickém katolickém sdružení Opus bonum.

Ivan Medek zemřel 6. ledna "na nemoci a na stáří", jak uvedla jeho manželka Helena, ve věku 84 let. Vychoval tři děti, měl sedm vnoučat a šest pravnoučat.

S komunistickou ideologií měl celoživotní negativní zkušenosti, jedním z jeho kréd bylo proto nevěřit komunistům nikdy nic.

Ivan Medek

Ivan MedekIvan Medek chtěl být původně historikem, věnoval se hudbě, působil jako hudební publicista, kritik a organizátor. Životní peripetie jej zavedly leckam - od mytí nádobí v hospodě až po funkci prezidentova kancléře. Po válce spoluzakládal a vedl Český komorní orchestr a pracoval i jako koncertní jednatel mimo jiné v České filharmonii.

Medek patřil mezi signatáře Charty 77. V srpnu 1978 byl ale po útoku StB přinucen emigrovat do Vídně. Ještě v listopadu 1989 četl jako redaktor Hlasu Ameriky do éteru spolu s kolegy jména signatářů manifestu Několik vět a v roce 1990 už byl v Praze "k dispozici" Václavu Havlovi, v jehož těsné blízkosti strávil na Pražském hradě šest let. V srpnu 1999 neúspěšně kandidoval do Senátu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.