Lidovky.cz

Zemřel generál Haig, který chtěl převzít moc v Bílém domě

Lidé

  10:45aktualizováno  14:18
WASHINGTON/PRAHA - Ve věku 85 let zemřel americký generál a někdejší ministr zahraničí Alexander Haig. Do historie se zapsal kontroverzním výrokem po atentátu na prezidenta Reagana. Podle Baracka Obamy však „ztělesnil nejvyšší umění vojensko-diplomatické tradice“.

Haig při kontroverzním oznámení v Bílém domě v roce 1981 foto: ČTK

Několik hodin poté, co byl dne 30. března roku 1981 postřelen americký prezident Ronald Reagan, vystoupil před zástupce médií shromážděné v prezidentské knihovně Bílého domu Alexander Haig a coby tehdejší ministr zahraničí učinil překvapivé oznámení: "Od teď přebírám vedení v Bílém domě. Až do návratu viceprezidenta."

Slova, která později sám Haig několikrát označil za "nešťastně zvolená", byla mnohými chápána jako pokus obávaného armádního generála převzít bezprostředně po tragické události prezidentskou moc, když nebyl v dosahu tehdejší viceprezident George Bush. Přestože -jak později vysvětloval - měl Haig v úmyslu "pouze ubezpečit zděšené Američany, že Bílý dům funguje i nadále", jeho rádoby uklidňující výrok byl médii ihned interpretován jako pokus o narušení ústavního pořádku: ministr zahraničí je totiž dle americké ústavy až čtvrtým v pořadí státníků, na něž připadá úloha hlavy státu v případě nezpůsobilosti prezidenta.

Pořadí zástupců při nezpůsobilosti prezidenta USA

Je-li prezident Spojených států nezpůsobilý vykonávat svůj úřad, pravomoce přechází na představitele těchto funkcí:

1. Viceprezident

2. Předseda Sněmovny reprezentantů

3. Předseda Senátu (pro tempore)

4. Ministr zahraničí

Úplnou posloupnost zástupců úřadu prezidenta, jak ji upravuje federální ustanovení Presidetial Succession Act z roku 1947, najdete zde.

Ze stínu kontroverze vlastního prohlášení se Haig již nevymanil. Bylo mu připomínáno a vytýkáno při každém dalším projevu ve službách americké diplomacie. Přesto je však vysloužilý čtyřhvězdičkový generál prohlašován za jednoho z nejschopnějších mužů amerického státnictví posledních desetiletí -úctu veřejnosti i obdiv jiných diplomatů si získal zejména v roli neochvějného poradce na poli národní bezpečnosti a ve funkci šéfa kanceláře Bílého domu, již zastával za vlád prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda.

Ve službách diplomacie. Bývalý ministr zahraničí USA Alexander Haig (třetí zleva) na snímku z roku 2002 s Madeleine Albrightovou, Warrenem Christopherem a Henrym Kissingerem (zleva).

"Byl zosobněním nejvyššího umění naší vojensko-diplomatické tradice, je nejlepším příkladem všem, kteří se rozhodli zasvětit život službám veřejnosti," citoval list The New York Times hold zesnulému státníkovi pronesený ústy amerického prezidenta Baracka Obamy.

"Sloužil vlasti po dlouhá léta a různými způsoby. Vydobyl si čest na bitevním poli, důvěru mnoha světových prezidentů i předsedů vlád a rovněž díky vděčného národa," prohlásila pak na památku Haiga, jenž působil také jako velitel spojeneckých vojsk v Evropě a složek NATO, současná ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Haig přijímá  gratulace k medaili za zásluhy (DSM) od prezidenta Nixona (zcela vpravo

Narozen roku 1924 ve Philadelphii, směřoval Alexander Haig k vojenské a diplomatické kariéře již od dětství. Podle vyprávění svého bratra Francise, které zveřejnil v roce 1988 The Boston Globe, projevoval již v útlém věku cílevědomou povahu a touhu po spravedlnosti, které se nebál dosáhnout jakkoliv riskantním způsobem. Mladší bratr s úsměvem vzpomenul, jak se mu tehdy osmiletý Alexander rozhodl dokázat, že Santa Claus neexistuje. Vyhlásil prý "tajnou akci" a donutil bratra plížit se v noci do obývacího pokoje a sledovat rodiče, jak chystají dárky...

Mnohokrát vyznamenaný veterán z válek v Koreji a ve Vietnamu zemřel v sobotu v nemocnici v Baltimoru po komplikovaném infekčním onemocnění. S manželkou Patricií měl tři děti, byl dědečkem osmi vnoučat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.