Lidovky.cz

Na Žofíně se rozdávaly ceny nejlepším zdravotním sestrám

Lidé

  12:12
Oceněním trpělivé a obětavé práce zdravotních sester byl včerejší slavnostní večer v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Cenu veřejnosti Sestra mého srdce získala Anežka Anna Polehlová. Za celoživotní dílo v ošetřovatelství získala ocenění Markéta Bekárková.

Za celoživotní dílo v ošetřovatelství získala ocenění Markéta Bekárková. foto: ČTK

Bekárková pracuje ve zdravotnictví 60 let, jako učitelka odborných předmětů na zdravotnické škole vychovala za 35 let stovky svých nástupkyň. I v důchodu se vrátila k pacientům. Po sedmi letech v domácí péči je teď osm let v charitní Oáze pokoje pro psychicky nemocné ve Frýdku-Místku, kde působí jako staniční sestra. "Je to opravdu nejkrásnější povolání," řekla o ošetřovatelství. Sestrám vzkázala, aby "pracovaly i srdcem a měly nejen trpělivost ale opravdu lásku k lidem."

Ocenění Sestra roku tradičně vyhlašuje odborný časopis Sestra. Uděluje se ve třech kategoriích, pro každou byli nominováni tři finalisté či finalistky.

Návrhy na vítěze podávali kolegyně, nadřízené sestry, lékaři i pacienti. Vítěze pak přímo během večera vybrala odborná porota. Novinkou letošního roku je ocenění Sestra mého srdce, o němž rozhoduje široká veřejnost.

Toto ocenění získala Anežka Anna Polehlová z prachatického Hospice sv. Jana N. Neumanna, která se kromě zaškolování mladších kolegyň věnuje i duchovním potřebám pacientů a kontakt s nemocnými je jí podle spolupracovníků opravdovou radostí.

Titul Sestra v nemocniční a ambulantní péči získala Ivana Šulcová z kliniky dětské hematologie a onkologie v pražské Fakultní nemocnici Motol, která ve zdravotnictví pracuje 51 let a 50 let působí na dětské hematologii. I přestože byla dětská hematologie zpočátku těžký a smutný obor, kdy téměř všechny hospitalizované děti umíraly, zachovala si sestra Ivana podle kolegů vždy optimismus, energii a vitalitu, kterými podporovala a podporuje také ostatní sestry v jejich nelehké práci.

První místo v sociální péči si odnesla Bronislava Husovská z ostravského mobilního hospice Ondrášek. Usiluje o zajištění adekvátní péče o umírající pacienty, jejichž přáním je strávit poslední chvíle života doma s rodinou. I když prý mohla přijmout práci sestry v kterékoli nemocnici za podstatně vyšší plat, nadšení pro hospicovou péči jí pomohlo vytrvat. I díky ní tak Ondrášek poskytuje komplexní paliativní péči 80 klientům v Ostravě a okolí. V kategorii výzkum a vzdělávání zvítězila Marie Marková z brněnského Národního centra ošetřovatelství. Je autorkou řady publikací a členkou řešitelského týmu projektu vytvoření učebních osnov vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti veřejného zdraví. Nominována byla i za práci koordinátorky mezinárodního e-learningového projektu, jehož hlavním cílem bylo vytvoření vzdělávacího programu pro sestry a porodní asistentky v komunitní a primární péči.

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 v nemocnicích. Záštitu nad cenou má předsedkyně správní rady Nadace VIZE 97 Dagmar Havlová, garantem je ministerstvo zdravotnictví. Slavnostním večerem provázeli moderátoři Jan Rosák a Ester Janečková, soutěžní večer a předání cen vítězkám zpestřilo vystoupení Karla Gotta a Moniky Absolonové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.