Lidovky.cz

Šachová pohádka. Mladá 'Sněženka' porazila maďarského 'Machra'

Lidé

  20:05
Nejslabší účastnice šachového zápasu Sněženky a Machři, devatenáctiletá Tereza Olšarová, porazila Lajose Portische z Maďarska. Velmistr Portisch je nejslavnějším maďarským šachistou druhé poloviny 20. století, osmkrát hrál v zápasech kandidátů o mistra světa.

Tereza Olšarová foto: www.praguechess.cz

Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match 2010

Utkání začínají každý den od 15:00, kromě posledního kola, to začne o hodinu dříve. Hraje se v hotelu Villa Butterfly v Mariánských Lázních. Vstupenky stojí 60 Kč a děti, studenti a důchodci mají padesát procent slevu.

V zápase Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match 2010, ve kterém v osmi kolech soupeří 2 čtyřčlenné týmy, vedly po čtyřech kolech Sněženky 10:6. Při zápasu předvádí své mistrovství nejlepší maďarský šachista druhé poloviny 20. století Lájoš Portisch, jeden z nejlepších československých velmistrů té doby Vlastimil Hort, nejčastější přeborník bývalé Jugoslávie Dragoljub Velimirovič a nejlepší hráč východního Německa Wolfgang Uhlmann. V týmu Sněženek hrají Humpy Koneru, Viktorija Čmilyte, Arianne Caoili a Tereza Olšarová.

Průběžné výsledky můžete sledovat ZDE.

Kdo jsou...

Tereza Olšarová
Narozena 16. května 1991. Reprezentantka České republiky. Její šachový styl je ostřejší, hraje útočné až agresivní šachy. Letos reprezentovala na olympiádě v Chanty-Mansijsku, kde z osmi partií uhrála čtyři body. Účastní se řady turnajů. Zvítězila na uzavřeném ženském velmistrovském turnaji v Rijece (2010) a uzavřeném WIM turnaji v Liptově (2009). Na loňském mistrovství Evropy dívek do 18 let skončila na 13. místě. S týmem Slavia Orlová je dvojnásobnou vítězkou československé extraligy žen. Sedm let se závodně věnovala krasobruslení. V současnosti studuje rekreologii na FTK v Olomouci.

Lajos Portisch
Lajos Portisch, narozen 4. dubna 1937. Maďarský velmistr je známý precizní poziční hrou. Ta mu vynesla přezdívku "maďarský Botvinnik” a častá srovnávání jeho herního stylu s Capablancou. Kromě šachu se v mládí věnoval hudbě, hrál na housle a výborně zpíval. Vynikal pracovitostí a zápalem pro šachy, trénoval prý sedm hodin denně. Patřil k nejsilnějším velmistrům 60. a 70. let, kteří nepocházeli ze Sovětského svazu. Zúčastnil se řady mezipásmových turnajů, celkem osmkrát postoupil do zápasů kandidátů. V nich došel nejdále do semifinále, kde ho zastavili lonští účastníci zápasu Sněženky a Machři: v roce 1977 podlehl Borisi Spasskému, v roce 1980 Robertu Hübnerovi. V letech 1956 – 2000 se zúčastnil hned dvaceti šachových olympiád, většinou na první šachovnici své země. Během necelého půlstoletí pomohl Maďarsku získat jednu zlatou, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Byl také velmi aktivním turnajovým hráčem. Zvítězil například v Sarajevu 1963, Amsterodamu 1967 a 69, Hastingsu 1970-71, Wijk aan Zee 1972 či Las Palmas 1972. V roce 2007 byl Portisch hostem Czech Coal Carlsbad Tournament.



Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.