Lidovky.cz

Ve Španělské synagoze se s Arnoštem Lustigem rozloučily stovky lidí

Evropa

  17:12
PRAHA - Stovky lidí si přišly vyslechnout modlitbu za zesnulého spisovatele a novináře Arnošta Lustiga a vzpomínky jeho přátel, současníků a herců na něj do Španělské synagogy na Starém Městě pražském.

Arnošt Lustig foto: Viktor ChladLidové noviny

Bezpečnostním rámem, kterým museli všichni projít, snad až na vrchního zemského a pražského rabína Karola Sidona, proudili lidé do synagogy ještě při začátku obřadu.

Herečka Eliška Balzerová připomněla premiéru Sidonovy hry Shapira v Divadle na Fidlovačce, kterou chtěl Lustig za každou cenu vidět, "i kdyby měl přijet na vozejčku". "Už to nestihl," dodala herečka. Divadelník, básník a textař Jiří Suchý vzpomínal na Lustiga jako na štamgasta divadla Semafor.

Nevynechal prý žádnou hru. "Na některou přišel i dvakrát, a to v jednom týdnu," poznamenal. S Jitkou Molavcovou Lustigovi zazpívali na rozloučenou jednu z písní, které měl rád.

Čtěte také


Lustigovi kamarádi vzpomínali na dobu strávenou v terezínském ghettu, na fotbal, který spolu hráli, jiní vyprávěli anekdoty, které měl spisovatel v oblibě.

Čestnými hosty byli velvyslanci Evropské unie, Izraele, Spojených států a český ministr kultury Jiří Besser. Lustig zemřel minulou sobotu ve věku 84 let. Pohřeb se konal v pondělí na Novém židovském hřbitově ve Strašnicích, kde jsou pohřbeni i další židovští spisovatelé, například Franz Kafka, Max Brod, Jiří Orten či Ota Pavel.

Stovky Lustigových přátel zasypávají jeho hrob květinami.

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig prošel v mládí ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zážitky z té doby jsou těžištěm jeho literární tvorby. Hrůzy holokaustu ztvárnil v povídkových souborech a novelách, z nichž nejznámější jsou Démanty noci, Dita Saxová a Kateřina Horowitzová. Sám říkal, že se ze zažitých hrůz musel vypsat.

Po válce Lustig vystudoval novinařinu a pracoval v několika denících, v týdeníku Mladý svět, v rozhlase a byl filmovým scénáristou na Barrandově.

Jako zpravodaj se účastnil i izraelsko-arabské války. V roce 1968 emigroval. Nejprve žil krátce v Izraeli, potom v Jugoslávii a od roku 1970 v USA. Po listopadu 1989 jezdil pravidelně do Česka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.