Lidovky.cz

Éterická Enya slaví padesátku

Lidé

  17:59
Melodičnost a tajemnost jejích písní podtrhuje často i text ve vymyšleném jazyce. Irská zpěvačka, skladatelka a klávesistka Enya obdivuje Beethovena, žije na hradě a zpívá i latinsky, japonsky či fiktivní řečí zvanou loxian. Její zasněná hudba zní ve filmech Zelená karta či Věk nevinnosti, soundtrack k Pánu prstenů získal nominaci na Oscara. Nenápadná křehká žena je jednou z komerčně nejúspěšnějších skladatelek světa. V úterý oslaví padesátiny.

Jedinečný sound písní Enyi tvoří vrstvení hlasů, folkové melodie, syntezátorový doprovod a éterické ozvěny. Její klipy na severu Youtube mají miliony počtu shlédnutí. Dosud prodala přes 70 milionů desek a získala tři ceny Grammy.

Její umělý jazyk loxian vynalezla spolu s dvorní skladatelkou Romou Ryanovou a písně v něm se dostaly na předposlední album Amarantine: "Už rozumím Tolkienově posedlosti při psaní Pána prstenů - copak je něco úžasnějšího, než si vymyslet zcela nový svět? V ten okamžik si připadáte jako Bůh. Nebo alespoň jako královna nové říše!" komentovala tvorbu Enya.

Krom toho zpívá i irsky, používá i španělštinu a francouzštinu. Na soundtrack k filmu Pán prstenů podle Tolkieniovy předlohy napsala písničku Aníron, také v umělém jazyce: "Ozdobíte-li pěveckou linku slovy, nad jejichž významem nemusíte přemýšlet, nemusíte vymýšlet rýmy a počítat slabiky existujících slov. Vlastně svůj hlas proměníte v další nástroj, aniž byste přestal zpívat." Táhlé melancholické písně vycházející z irských balad zpívala Enya už s rodinnou skupinou Clannad. Tu dali dohromady starší bratři spolu se strýci, a pojmenovali ji An Clann As Dobhair (Rodina z Dobhairu, vyslovováno En Klanador), aby na festivalech hráli tradiční irskou muziku. Později zjednodušili jméno na Clannad.

Všichni pocházejí z Gweedore v Donegalském hrabství na severozápadě Irska.

Tam se taky Enya, vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáinová, narodila 17. května 1961 jako pátá z celkem devíti dětí. Její otec Leo vlastnil hospodu Leo's Tavern a matka Baba vyučovala hudbu na místní škole. Enya sama studovala vážnou hudbu.

"Jméno mi dal dědeček. Narodila jsem se v gaelské oblasti a gaelština (irská keltština) byla také můj první jazyk, takže Enya není irské, nýbrž gaelské jméno." Po odchodu z Clannad začala Enya skládat sama. Konejšivě snivé skladby s prvky latinské, arabské nebo africké hudby shrnula v roce 1988 do desky Watermark. Byla z ní senzace, kterou si koupily víc jak čtyři miliony posluchačů.

Po třech letech jí se stejnou slávou vyšlo další album Shepherd Moons s hity Caribbean Blue a Book Of Days. S deskami nespěchá: "Trvá mi dlouho, než dostanu chuť psát, ale pak v sobě cítím melodie, které musím složit. A to je velice vzrušující." Další slavné opusy The Memory of Trees a A Day Without Rain od sebe kupříkladu dělí pět let.

Její hudba zní i v prestižním seriálu televize BBC The Celts. Skladbu Boadeica později vynesli na světlo světa The Fugees, když sampl z ní použili jako hlavní pozadí pro svůj celosvětový hit Ready Or Not.

Drobná, černovlasá žena s v tmavém svetru a s výrazným krucifixem velikosti dlaně je v osobním kontaktu milá, příjemná a zasněná. A její písně jsou pro ni vším: "Pro mě je velice důležité, aby do sebe vše naprosto přesně zapadalo, vzájemně se ovlivňovalo a doplňovalo. Proto vždy s textařkou dlouze hledáme optimální jazyk pro každou píseň. A pokud se nám ho nedaří nalézt, tak vznikne instrumentální skladba nebo si nějakou řeč vymyslíme."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.