Lidovky.cz

Michálek dostal cenu za boj proti korupci

Lidé

  18:19
PRAHA - Cenu Františka Kriegla od Nadace Charty 77 získal za letošek bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Ocenění si vysloužil za systematický boj proti korupci ve státní správě.

Libor Michálek při předávání ceny Františka Kriegla foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Pan Michálek tu cenu dostal za to, jakým způsobem se už po několikáté v životě konzistentně zachoval ve vztahu ke korupci," řekl Českému rozhlasu jeden z porotců Břetislav Rychlík.

Čtěte o MIchálkově dalším angažmá

Libor Michálek, který loni v prosinci rozpoutal korupční aféru, po které rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), byl na základě svého činu zbaven své funkce. Naposledy mu ve svém týmu nabízel místo Radek John, který ale na post vicepremiéra pro boj proti korupcí minulý týden rezignoval.

Porota ceny o Michálkovi rozhodla jednomyslně. "Politici ho označují za udavače. Členové této poroty si myslí naprostý opak. Byli jsme poctěni, že jsme cenu mohli letos panu Michálkovi udělit," doplnil Rychlík.

Kauza Drobil

Libor Michálek se koncem loňského léta setkal s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV) a hovořil s ním o podezření na korupci ve Státním fondu životního prostředí. V té době ještě neměl potřebné důkazy a John mu prý poradil, ať si je pořídí a mimo jiné jej odkázal i na novináře, kteří disponují potřebnou nahrávací technikou.

V říjnu pořídil Michálek klíčovou nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. V prosinci si Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu nabídl místo svého náměstka, pokud důkazy zmizí. Kauza pak vyvolala vnitropolitické napětí a Drobil rezignoval.

ČTK

Cena za občanskou statečnost se uděluje od roku 1987. Ocenění připomíná statečný postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.