Lidovky.cz

OBRAZEM: Slavné oběti viru HIV

Lidé

  7:00
LOS ANGELES - Nemoc AIDS si ve svých počátcích vyžádala celou řadu obětí mezi světovými celebritami, včetně snad nejslavnější z nich, zpěváka britské skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Další hvězdy ovšem sehrály významnou roli v boji proti nemoci i předsudkům, jež ji obklopovaly, napsala agentura AFP.

Freddie Mercury ze skupiny Queen foto: Reprofoto

K hlavním postavám boje proti AIDS patřila zesnulá americká herečka Elizabeth Taylorová či její přítel, zpěvák Michael Jackson; velký kus práce odvedla nadace Eltona Johna a neúnavnou kampaň proti stigmatu nemoci označované zpočátku za "mor homosexuálů" vedl i basketbalista Magic Johnson poté, co roku 1991 oznámil, že se nakazil virem HIV.

Slavné oběti AIDS
První velkou celebritou, která se stala obětí AIDS, byl americký herec Rock Hudson, jehož přiznání, že je HIV pozitivní, pomohlo počátkem 80. let rozšířit povědomí o této nemoci. Zemřel v roce 1985 ve věku 59 let.

Herec Rock Hudson

Herec Rock Hudson

O dva roky později zemřel americký bavič Wladziu Valentino Liberace, známější pod svým posledním jménem, následovaný v roce 1990 skotským hercem Ianem Charlesonem a newyorským umělcem Keithem Haringem, kterému bylo teprve 31 let.

Bavič Wladziu Valentino Liberace

Americký bavič Wladziu Valentino Liberace

Umělec Keith Harring

Newyorský umělec Keith Haring

V roce 1991 odešel frontman kapely Queen Freddie Mercury a ve stejném roce zemřel také Jacques Morali, tvůrce taneční skupiny Village People, a britský oscarový režisér Tony Richardson. Magic Johnson téhož roku oznámil, že je HIV pozitivní, okamžitě odešel do basketbalového důchodu a zasvětil život boji proti této smrtelné nemoci.

Freddie Mercury ze skupiny Queen

Zpěvák Freddie Mercury

Rok 1992 znamenal smrt herce Anthonyho Perkinse známého z hororu Psycho či spisovatele sci-fi Isaaca Asimova, o rok později zemřela na AIDS tenisová hvězda Arthur Ashe a tanečník a choreograf Rudolf Nurejev.

Spisovatel sci-fi Isaac Asimov

Spisovatel Isaac Asimov

Seznam slavných obětí se postupně ztenčil úměrně tomu, jak se šířily informace o nemoci a objevovaly se účinnější léky, přinejmenším v rozvinutých zemích, ale aktivisté z řad celebrit bojují dál.

Herec Anthony Perkins

Herec Anthony Perkins

Moje nemoc má smysl
Jednapadesátiletý Magic Johnson byl jedním z prvních, komu v polovině 90. let pomohl koktejl antiretrovirů udržet virus HIV pod kontrolou a věří, že jak jeho nákaza, tak přežití mají nějaký smysl.

"Tohle se mi stalo z nějakého důvodu a já vím, že to bylo proto, abych pomohl někomu jinému," řekl v rozhovoru pro časopis Newsweek. Znepokojuje ho ale skutečnost, že zatímco gayové přijali řadu kroků, aby se chránili, Afroameričané se k tomuto problému stále staví jako k tabu a například podle údajů z roku 2006 byl mezi černošskými ženami počet nakažených patnáctkrát vyšší než mezi běloškami.

Magic Johnson.

Basketbalista Magic Johnson

"Tahle čísla mi opravdu lámou srdce. Homosexuální komunita udělala velký kus práce v informovanosti a fungovalo to. Ale v naší komunitě je pořád s tím virem spojené stigma a to brání v jakémkoli pokroku," dodal.

AIDS

AIDS se poprvé dostala do širšího povědomí v roce 1981, kdy si američtí lékaři povšimli nezvyklé série úmrtí mezi mladými homosexuály v Kalifornii a New Yorku. Během následujících tří desetiletí zabila na celém světě více než 30 milionů lidí a dalších 33 miliónů nyní žije s touto nemocí nebo virem HIV, který ji způsobuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.