Lidovky.cz

Celé dny nevyjdu z bytu, říká žena znásilněná Kaddáfího vojáky

Lidé

  12:15
Vystudovala práva a žila poklidným životem. V březnu ale Iman Obajdíovou v Tripolisu napadli a znásilnili Kaddáfího vojáci. V hanbě utekla ze země a nyní se snaží naučit žít v Americe.

Oběť. Na snímku z 26. března Iman Obajdíová líčí novinářům, jak ji zadržely Kaddáfího milice a odvlekly ji do cely, kde byla několikrát znásilněna. foto: Reuters

Letos 26. března vtrhla zkrvavená a rozrušená Iman Obajdíová do hotelu Rixos v Tripolisu, kde bydleli zahraniční novináři. Popisovala, jak byla znásilněna a zbita patnácti Kaddáfího vojáky, kteří ji několik dní drželi v jedné z vazebních cel. "Svázali mě. Káleli a močili na mě. Podívejte se, jaké Kaddáfího milice jsou," křičela žena. Iman tehdy sice byla personálem hotelu a tajnými agenty odvlečena neznámo kam, nicméně nakonec se dostala na svobodu a po strastiplném cestování z jedné země do druhé skončila na konci července ve Spojených státech.

Iman Obajdíová

 Ve svém prvním rozhovoru se americké televizní stanici CNN svěřila mimo jiné i s tím, jak je pro ni těžké zvykat si na novou zemi, učit se anglicky i hledat si práci. Někdy se prý cítí tak mizerně, že ani celé dny nevyjde z bytu. A občas i tři čtyři dny ani nevyleze z postele. "Vždycky brečím jak malé dítě," uvedla 29letá žena.

V Americe se sice cítí bezpečně, i tady ale musí každý den bojovat -tentokrát kvůli nedostatku peněz a neúspěšnému hledání práce. "Když jsem sem přišla, netušila jsem, že to bude tak těžké. Chtěla bych pracovat, ale zatím se pro mě nenašlo žádné místo," vyprávěla Libyjka, která ve své rodné zemi vystudovala práva a pracovala v cestovní kanceláři. Její rodina jí prý každý měsíc posílala 300 dolarů. I tyto peníze ale časem došly. A proto se minulý týden vypravila s poslední stodolarovkou do Washingtonu na libyjskou ambasádu s nadějí, že se k ní její krajané neobrátí zády. Ambasador Alí Audžalí ji nezklamal - slíbil jí pomoc se získáním stipendia na studia i se zdravotním pojištěním. A rovnou jí předal do ruky obálku s 1800 dolary. "Řekl jsem jí jednu věc: Musíš už zavřít dveře za minulostí a začít se dívat do budoucnosti. Nemůžeš se celý život trápit," popsal svůj rozhovor s Iman velvyslanec.

Ženu odtáhli Kaddáfího vojáci.

"Do Libye bych se přesto ráda vrátila"

Poté co byla v březnu vyvlečena z hotelu Rixos a označena tehdejšími úřady za psychicky nemocnou ženu, alkoholičku a prostitutku, nebylo o ní týden slyšet. Prý ji ve vězení nutili, aby svou výpověď odvolala a naopak prohlásila, že ji znásilnili povstalečtí vojáci. Nakonec ji ale propustili a ona na začátku května uprchla do Tuniska a poté do Kataru. V červnu dostala i díky pomoci americké ministryně zahraničí azyl v USA. Ještě necelé dva měsíce strávila v uprchlickém centru v rumunském Temešváru a 27. července přijela do New Yorku.

Do své rodné země by se ale jednou ráda vrátila. "Každý by se chtěl vrátit. Teď na to ale ještě nejsem psychicky připravená," uvedla Obajdíová. Chtěla by si ale dodělat školu - v Libyi studovala postgraduál. Vdát se a do pěti let mít děti. Těší ji, že se jednou vrátí do země bez Kaddáfího. Nicméně jeho zabití odsoudila, protože takto se prý z něj stal mučedník. "Měli ho soudit za jeho zločiny. Za to, co udělal občanům Libye, za to, co udělal mně."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.