Lidovky.cz

Herec Stanislav Fišer oslavil osmdesátiny

Lidé

  10:17
PRAHA - Pražské Divadlo Rokoko se včera zaplnilo gratulanty, kteří přišli blahopřát oblíbenému herci Stanislavu Fišerovi k 80. narozeninám. Přímo na jevišti měl benefiční večírek.

Herec Stanislav Fišer na benefičním večírku u příležitosti oslavy svých 80. narozenin, který se konal 17. prosince v pražském divadle Rokoko. foto: ČTK

Pražské Divadlo Rokoko se dnes zaplnilo gratulanty, kteří přišli blahopřát oblíbenému herci Stanislavu Fišerovi k 80. narozeninám. Přímo na jevišti měl benefiční večírek.

Stanislav Fišer je už přes půl století spjat s Městskými divadly pražskými (MDP), kde vytvořil 81 rolí. I když ho vážná choroba před časem připravila o hlas, je stále aktivním hercem; nyní se objevuje v inscenaci úspěšné komedie Pan Kaplan má třídu rád.

Mezi přítomnými byli přátelé a kolegové z divadla, filmu i dabingu. Například Libuše Švormová, Jana Drbohlavová, Dana Syslová, Ladislav Trojan, Petr Kostka, Věra Nerušilová, dabingová režisérka Olga Walló, Wabi Daněk a ředitel MDP Ondřej Zajíc.

Stanislav Fišer začínal na Vinohradech, po angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a v Burianově Divadle D34 ho Jan Werich přijal v roce 1959 do Divadla ABC. To bylo později sloučeno s Městskými divadly pražskými, kde zůstal v angažmá do roku 1993. Nyní je tu stálým hostem.

Herec Stanislav Fišer (vpravo) při tanci se zpěvačkou Věrou Nerušilovou na benefičním večírku u příležitosti oslavy svých 80. narozenin.

Jubilant usedl do křesla Jana Wericha, které výjimečně opustilo pro tuto příležitost ředitelskou kancelář MDP. Během večera připomněly jeho televizní a filmové role úryvky z některých snímků a seriálů - na kontě jich má na 120.

Přítomní zhlédli i záznamy některých inscenací, v nichž účinkoval. Byl mistr na pointování vtipu, měl úžasný smysl pro rytmus komedie, byl nepostradatelný v muzikálech. Jeho doménou byly postavy ve veseloherním repertoáru a v hudebních komediích, kde hrál salonní elegány, furianty i postavičky z lidu. Moderátor večera Vladimír Čech mu v závěru alespoň na chvíli vrátil hlas.

Když začal Fišer pomocí hlasového strojku vzpomínat na to, jak to tehdy bylo s Werichem, ozvala se nahrávka zvuku s touto historkou a herec dělal, že hovoří. Tato chvíle patřila k nejsilnějším okamžikům večera.

Papoušek v dabingu

"Říkali jsme mu papoušek v dabingu, uměl to, co jiní nezvládali, dokázal zkrátka nemožné," řekla o něm režisérka Walló. Oslavenec si nakonec s svými kolegy z divadla dokonce zazpíval a také zatancoval - a zvedl tak diváky ze sedadel.

Herec Stanislav Fišer se svým kolegou Ladislavem Trojanem

Na filmovém plátně se Stanislav Fišer začal objevovat už záhy. Jeho prvním snímkem bylo Krškovo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947. Režiséři ho využívali nejčastěji ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů. Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau a ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko a Drahé tety a já.

Mimořádný kus práce odvedl na poli dabingu, patřil mezi deset nejobsazovanějších dabérů u nás. Jeho hlasem mluvil například Pierre Brice v roli náčelníka Apačů Vinnetoua, Peter Sellers i animovaný Asterix. Za celoživotní mistrovství v této oblasti získal cenu Františka Filipovského.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.