Lidovky.cz

Pohřeb TGM: smuteční vlak a legionáři

Lidé

  18:30
Zvony svatovítské katedrály vyzváněly a ulice zaplnily davy lidí, které pak v průvodu doprovodily prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na jeho poslední cestě. Takhle nějak by mohl vypadat i pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Politici totiž uvažují, že se inspirují tradicí pohřbů z první republiky.

Smuteční vlak s rakví prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Pohřben byl v Lánech. foto: ČTK

"Nebude to žádný Ludvík Svoboda, spíše se opravdu inspirujeme tou první republikou," řekl zdroj obeznámený s přípravou posledního rozloučení s první porevoluční hlavou státu.

Inspiraci chtějí hledat ve státním pohřbu prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, k němuž je Havel svým mezinárodním věhlasem a zásluhami o rozvoj demokracie přirovnáván.

Tomas Garrigue Masaryk (1850 -1937)

Václav Havel (1936 - 2011)

První prezident samostatného a nezávislého Československa Masaryk zemřel dva roky po odchodu z funkce, ve které strávil 17 let. Zemřel 14. září 1937.

Poslední rozloučení s Masarykem se konalo na Pražském hradě 21. září. Začalo za vyzvánění zvonů katedrály svatého Víta. Projev pronesl Masarykův nástupce ve funkci prezident Edvard Beneš, smuteční průvod se poté vydal do zaplněných ulic Prahy.

Pohřeb Tomáše Garrigua Masaryka.

Rakev s ostatky byla zahalena státní vlajkou a umístěna na dělostřeleckou lafetu, kterou táhlo spřežení šešti koní. Na té samé lafetě bude ve středu z Pražské křižovatky do Vladislavského sálu na Hradě převezena i rakev s Havlovým tělem.

V čele smutečního průvodu jel před 74 lety na koni generál Jan Syrový, za ním pochodovali vojáci s vojenskými prapory, oddíl legionářů a sokolů. Za Masarykovou rakví tehdy kráčeli prezidentův syn Jan a vnuci, Masarykův nástupce Edvard Beneš, členové vlády, zástupci z evropských zemí, pražský diplomatický sbor, poslanci, senátoři, delegace zahraničních měst a církevní hodnostáři. Celá trasa byla obsypána lidmi, kteří se přišli rozloučit s prezidentem Osvoboditelem.

Poslední rozloučení s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, Staroměstské náměstí (1937).

Průvod dorazil na Wilsonovo nádraží, dnešní Hlavní, kde stál speciální pohřební vlak. Rakev byla umístěna na katafalk na prostředním voze soupravy. Na konci vlaku byl salónní vůz prezidenta republiky, kde seděl syn Jan Masaryk s vnuky a prezident Beneš se svým doprovodem. Smuteční vlak se poté vydal do Lán. Tam byl prezident za zpěvu písně Ach synku, synku pochován.

Karel Čapek o smrti Tomáše Garrigua Masaryka

"Dnes vydechl naposled Tomáš Garrigue Masaryk, Osvoboditel, duchovní tvůrce a první prezident Republiky československé. Tím se uzavírá věčným mírem jeho tříletý boj se smrtí, boj, ve kterém tělo lidské není nikdy konečným vítězem. I tuto smrt musíme přijmout s odevzdaností a pokorou. Zemřel stařec v plnosti života, muž v plnosti cti a vladař v plnosti lásky. Taková smrt není než naplněním. I v tuto chvíli smutku věřme a doufejme, občané Republiky československé, celou Masarykovou vírou v nesmrtelnost lidské duše a božský řád věcí, že T. G. Masaryk se dívá na nás dál."

Lidové noviny 14. září 1937

Pohřeb bude v pátek v poledne

Státní pohřeb exprezidenta Václava Havla proběhne v pátek v poledne. Zřejmě se uskuteční v chrámu svatého Víta v Praze. Dohodli se na tom Havlova manželka Dagmar a prezident Václav Klaus.

Pro vypravení státního pohřbu vznikl výbor složený ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů - prezidenta, šéfů obou parlamentních komor a premiéra.

Podle informací LN bude při vojenské části státního pohřbu Václava Havla vyvěšeno 50 historických bojových praporů, celá akce proběhne v duchu prvorepublikových tradic. "Bude v tom stejná symbolika jako při pohřbu Tomáš G. Masaryka," popsal vysoce postavený armádní zdroj.

Památku exprezidenta Havla uctí Česko třídenním státním smutkem. Vláda rozhodla, že potrvá od středy do pátku. Poslanci také ve zrychleném jednání budou hlasovat o zákoně o zásluhách Václava Havla.

Pohřeb Václava Havla:

* Rakev s ostatky prezidenta Havla bude slavnostně s vojenskými poctami převezena ve středu 21. prosince na dělostřelecké lafetě na Pražský hrad.

* Smuteční průvod vyjde v 10 hodin z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Pražského hradu vstoupí Bránou gigantů. Rakev bude poté uložena na katafalk a vystavena ve Vladislavském sále.

* Veřejnost bude moci sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z I. a II. nádvoří. Shromáždění ve Vladislavském sále bude přenášeno na velkoplošné obrazovky, které budou na II. nádvoří a na Hradčanském náměstí.

* Vojáci Posádkového velitelství Praha vzdají v pátek poctu svému bývalému nejvyššímu veliteli vystřelením 21 salv z děl.

První polistopadový prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli ráno na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Vyjádření soustrasti přicházejí z celého světa. V Česku si lidé připomněli už v neděli Havlovu památku na několika shromážděních i zapalováním svíček, dnes a v úterý se mohou lidé přijít poklonit k rakvi do centra Pražská křižovatka. Na řadě významných budov visí černé vlajky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.