Lidovky.cz

Jones s Monty Python obrátil humor naruby

Lidé

  17:00
COLWYN BAY - Černý humor a nesmlouvavý sarkasmus jsou typické pro kultovní britskou komediální skupinu Monty Python. Jednou z tváří dnes již neexistující "kacířské" šestice je i režisér, herec, scenárista a spisovatel Terry Jones.

Režisérem nového filmu bude Terry Jones.

Absolvent historie na Oxfordu a milovník českého piva nyní píše politické komentáře do tisku, věnuje se dětské tvorbě a je popularizátorem historie. Ve středu 1. února Jones oslaví sedmdesátiny.

Historie "Pythonů" se začala psát v roce 1969 a ostrovní království se ihned rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory. Televize BBC totiž přišla s pásmem skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus, v němž pět domácích vysokoškolských "pošuků" plus jeden americký výtvarník obrátilo anglický humor naruby. Komici si získali fanatické ctitele i odpůrce. Kromě Jonese skupinu dále tvořili Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam.

Monty Python (original cast)

Jones zazářil často v ženských rolích

Jones se uplatnil mimo jiné jako neodolatelný představitel většiny ženských rolí. "Dohodli jsme se, že ženy bude hrát ten z nás, který má nejmenší penis. Ale John Cleese většinou nechtěl, tak jsem je musel hrát já," vysvětlil Jones. Monty Pythoni dokázali nadzvednout kde koho, nic jim nebylo svaté - ani vážená historie britského impéria, natož pak náboženské tradice. Během šesti let natočili 45 dílů, které se na českou televizní obrazovku dostaly až po listopadu 1989.

V průběhu práce na seriálu natočila partička i filmový debut A teď něco úplně jiného. Jones (spolu s Gilliamem) režíroval všechny hlavní snímky, prvním byla parodie na legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu - Monty Python a Svatý grál (1975). Peníze na film nikdo nechtěl dát, až nakonec přispěly skupiny Led Zeppelin či Pink Floyd. Realizaci provokativní parodie Život Briana (1979) zase umožnil slušnou finanční injekcí sympatizant George Harrison z Beatles.

Záběr z filmu Monty Python a svatý grál

V roce 1983 Jones spolurežíroval poslední kolektivní a patrně i nejkontroverznější dílo - Monty Pythonův smysl života. S kolegou Palinem pak přivedl na svět seriál Neskutečné historky, jakýsi komiks chlapeckých dobrodružství. Po Chapmanově smrti v roce 1989 se skupina Monty Python prakticky rozpadla. Jones se začal věnovat svým zájmům, například historii.

Je odborníkem na středověk, naopak renesanci nenávidí a "udělal by cokoliv, aby jí ublížil". Zároveň je autorem historického románu Křížová tažení a knihy na motivy CD-ROM Douglase Adamse Vesmírná loď Titanic.

Jonesova knížka Dáma a panoš se v roce 2001 objevila v nominacích na prestižní Whitbreadovu cenu. Úspěch slavily i knihy pro děti - Pohádky či Viking Erik. Jones natočil rovněž dokumenty pro kanál Discovery. Od filmu se ale neodvrátil. V roce 1992 režíroval v Praze jeden z dílů seriálu Mladý Indiana Jones, v roce 1998 na festivalu v Karlových Varech pak osobně uvedl svoji pohádku Žabákova dobrodružství.

Rodák z Colwyn Bay ve Walesu se rád vyjadřuje k věcem veřejným. Do časopisu Observer psal jízlivé a ironické články na adresu někdejšího britského premiéra Tonyho Blaira a amerického prezidenta George Bushe v souvislosti s jejich válečným iráckým tažením. V současnosti se otec tří dětí (poslední má s o 41 let mladší partnerkou) chystá na natáčení nového snímku - frašky ve sci-fi žánru s názvem Absolutely Anything s některými z bývalých členů Monty Pythonů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.