Lidovky.cz

Zemřel Vidal Sassoon, kadeřník celebrit

Lidé

  21:46
Ve věku 84 let zemřel ve svém domě v Los Angeles světoznámý kadeřník celebrit a módní ikona Vidal Sassoon.

Vidal Sassoon foto: ČTK

Místní policie oznámila, že zemřel přirozenou smrtí. Podle agentury Reuters se loni hovořilo o tom, že lékaři u Sassoona objevili leukémii.

Policie také informovala, že u umírajícího byli do poslední chvíle jeho blízcí.

Rodák z Londýna se proslavil geometrickými střihy vlasů, které jsou nenáročné na úpravu. Nosily je mimo jiné manekýnky předvádějící modely britské návrhářky Mary Quantové, popularizátorky minisukní.

Vidal Sassoon vyvinul i řadu šamponů a přípravků pro péči o vlasy, která nese jeho jméno.

Vidal Sasson

Jeho geometrické účesy z krátkých tmavých vlasů, hladkých a s ostrými úhly, propůjčovaly ženám elegantní vzhled. Vidal Sassoon byl otcem modernistického stylu, který téměř nepoužíval laky a dával vyniknout přirozenému lesku vlasů. Svou zručnost v oblasti vlasového designu dokázal navíc proměnit v obrovský průmysl multimilionových hodnot. Hvězdný kadeřník dnes ve věku 84 let zemřel.

Namísto dlouhého vysedávání před zrcadlem s kulmou a natáčkami nabídl Sassoon ženám jednoduchou filozofii: wash and wear - umýt a nosit. Základem byl perfektní střih, jež bylo možno v krátké době snadno změnit v několik zcela odlišných vizáží - ze střapaté studentky přes bankovní úřednici až k intelektuálce. Inspirací mu byl kontroverzní model z 20. let, kdy si ženy poprvé ustřihly vlasy a odhalily šíji a ramena, takzvaný bob.

Pohoršlivý krátký rovný střih s vlasy zatočenými za ušima si tenkrát oblíbily moderní mladé ženy a proslavila jej filmová hvězda Louise Brooksová v klasice němého filmu Pandořina skříňka. Sassoon mu po čtyřiceti letech dodal trochu čisté geometrie ve stylu hladké a zjednodušující estetiky německého Bauhausu.

Otevření prvního salonu Vidala Sassoona na londýnské Bond Street v roce 1942 předcházela práce kadeřnického učně, který myl hlavy v londýnských salonech. Narodil se židovským rodičům v Londýně 17. ledna 1928. Jeho otec pocházel z Řecka, matka původem z Ukrajiny se už narodila v Londýně.

O 20 let později, v roce 1963, ho definitivně proslavila kreace na hlavě herečky Nancy Kwanové. Fotka s jejím hladkým elegantním účesem zastřiženým šikmo pod uši, vzadu kratším a vpředu delším, se objevila na titulní straně magazínu Vogue a vmžiku obletěla svět. Střih dostal později název "Klasický bob".

Jiný slavný střih, který nosila i Mireille Mathieu, se jmenoval "Halo" - podle svatozáře, kterou vrhal odlesk na hladkých vlasech tupě zastřižených kolem dokola hlavy. Vidal objevil asymetrické střihy a přestal odlišovat klienty na ženy a muže. Změnil tvar nůžek, zaváděl nové přípravky, kartáče i hřebeny, vytvořil svou akademii, o níž Američané prohlásili, že je to kadeřnický Harvard.

"Jediným místem, kde úspěch předchází práci, jsou slovníky," zněla jeho filozofie. V roce 1964 potkal Sassoon Richarda Salomona, který mu financoval první salon v New Yorku na Madison Avenue. Odtud byl jen krůček do Hollywoodu, středu všeho dění, kde Sassoon "dělal hlavy" slavným filmovým hvězdám - takové, jako měla třeba Mia Farrowová v roce 1968 v dnes již klasickém hororu Rosemary má děťátko.

Na počátku 80. let, kdy natrvalo přesídlil do USA, prodal své jméno výrobcům vlasové kosmetiky a nadnárodní firma Procter&Gamble jej použila na šampony a kondicionéry, které se prodávají po celém světě.

V roce 2003 však Sassoon žaloval firmu Procter&Gamble, že zanedbává marketing jeho produktů ve prospěch jiných, jmenovitě Pantene. V roce 2004 bylo oznámeno, že už nemá žádnou spojitost s firmou, která nese jeho jméno.

A řetězec salonů Vidal Sassoon zase v roce 2002 koupila firma Regis Corporation.

Sassoon napsal několik knih, například Rok krásy a zdraví, na které pracoval se svou bývalou ženou Beverly Sassoonovou. A v roce 1982 zřídil Mezinárodní středisko Vidala Sassoona pro studium antisemitismu (SICSA), shromažďující informace o antisemitských projevech ve světě.

V roce 2009 byl Sassoon vyznamenán titulem Komandér Řádu britského impéria (CBE). Byl velkým fanouškem fotbalového klubu Chelsea. Po celotýdenní práci v kadeřnictví bylo prý pro něj sledování hry jeho týmu lepší relaxací než cokoli jiného.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.