Lidovky.cz

Pláč a nářek. Stovky olašských Romů se loučily se svým králem

Lidé

  9:42aktualizováno  13:30
Olašští Romové se loučili za zvuku houslí se svým zesnulým králem Janem Lipou. Zemřel v pondělí v nemocnici na následky selhání srdce. Smuteční obřad se konal v katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Na místo dorazily stovky Romů, přijeli i smuteční hosté ze zahraničí.

Duchovní předčítal jména lidí, se kterými se olašský král loučí. Seznam měl desítky jmen. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Hosté se do Ostravy začali sjíždět už ve středu. Smuteční setkání zorganizovali nejbližší příbuzní pro víc jak pět stovek lidí na zámku v Ostravě-Porubě. Ženy se sešly zvlášť odděleně od mužů. Hodně se diskutovalo o králi. O jeho životě, zákonech, které vydal a sporech, které rozhodl. Připraveny byly stovky lahví vína. "Nikdo se ale nesměl opít," řekl předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.

Ráno se pak sešla rodina u rakve v katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy. Tělo zde bylo do začátku obřadu vystavené. Romové se postupně chodili s králem rozloučit, do otevřené rakve mu kladli jeho oblíbené předměty, dostal svou hůl, karty či klobou, ale také například koňak či peníze.

Romové věří na posmrtný život, proto král do rakve dostal věci, které měl rád.

Se zahájení obřadu byla rakev s ostatky zavřena. V kostele zůstalo kolem sto padesáti Romů, další stáli před ním. Reportérovi LN vysvětlili, že dovnitř nešli, protože tak dávají možnost k rozloučení nejbližší rodině. Na místě postávaly i desítky zvědavců.

Středovou uličku uvnitř kostela lemovaly desítky věnců, vzkazy na stuhách byly v drtivé většině psány v češtině. Uvnitř sálu hráli muzikanti na housle a smyčcové nástroje, venku před katedrálou zněla dechová hudba. Zesnulému Lipovi nechávali Romové zahrát na rozloučenou jeho oblíbené písně. Zpěv a zvuk houslí se mísil občas s pláčem žen a křikem mužů.

Muzikanti hrají zesnulému olašskému králi jeho oblíbené písně.

"Takový už se nikdy nenarodí"
Do Ostravy se sjelo kolem pěti set truchlících, dorazilo také mnoho Romů z ciziny, kteří chtějí vzdát hold svému králi na jeho poslední cestě. "Přijeli Romové z Polska, Itálie, Německa, Slovenska. Jeden dokonce přiletěl z USA. Celkem jsem napočítal 580 lidí, s dětmi i něco přes 600," vyjmenoval Stojka.

Po skončení obřadu se průvod s rakví přesunul na hřbitov ve Slezské Ostravě, kde leží rodinná hrobka. Tam byl Jan Lipa za zvuků houslí  a zpěvu pochován. Duchovní přitom vyjmenovával všechny příbuzné a přátele, se kterými se olašský král loučí. Seznam měl desítky jmen, předčítající nezapomněl zmínit ani oblíbeného taxikáře Jana Lipy. Jeho hrob zdobí nápis "Takový už se nikdy nenarodí." Na tom se shodli i přítomní smuteční hosté.

Nový král, pravděpodobně jeho mladší syn Josef Daniš, bude zvolen nejdříve za rok. Do té doby budou Romové za mrtvého krále truchlit.

Příběh olašského krále Jana Lipy:

Kočovník, který se vrátil z USA jako boháč

Olašský král Jan Lípa na fotografii z roku 2008.

"Jako král především řídíte olašský soud," vysvětloval před osmi lety v rozhovoru pro Lidovky.cz, co to znamená být králem olašských Romů. Kdo byl Jan Lipa a jaký je jeho životní příběh? VÍCE ČTĚTE ZDE

O nástupci zesnulého krále však smuteční hosté příliš nechtěli hovořit. Berou to jako neúctu k nebožtíkovi. Toho navíc až do konce pohřbu považují za právoplatného krále. "O volbě nového krále rok nemůžeme mluvit. To nám určuje zákon. I ohledy k rodině," vysvětlil Stojka. Nějaké náznaky se ale objevily. Lipa údajně půl roku před smrtí za svého nástupce určil mladšího syna Josefa Daniše.

"Je rozumný. Má předpoklady na to být král. Až za čas ale o tom rozhodnou starší a rozumní lidé, kteří mají autoritu," řekl Stojka. Stejný názor má i Lipův ministr Michal Schwartz. "Když to byla jeho vůle, budeme to respektovat," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Lipa se narodil 19. ledna 1940 v obci Beluša na Slovensku. Před smrtí žil už jako starobní důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů. "Dlouhé roky pak žil i v USA a Kanadě. Do Česka se vrátil po roce 1989. Ovládal několik jazyků. Byla to respektovaná osobnost," řekl Lipův advokát Stanislav Brtník, který ho před soudem zastupoval několikrát.

Pohřeb romského krále Ostrava naposledy zažila v srpnu 1999. Tehdy se Romové loučili s Lipovým předchůdcem Josefem Smolkou.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.