Lidovky.cz

FBI sledovala Marilyn Monroe, kvůli kontaktům s komunisty

Lidé

  12:30
Americká zpravodajská agentura AP se dostala k dříve neznámým dokumentům z archivu FBI, které ukazují, jak pozorně tajná služba sledovala hvězdnou herečku Marilyn Monroe. Podezírala ji i z členství v americké komunistické straně. Přímé důkazy ale nenašla, vyplývá ze spisu.

Unikátní 3D fotografie Marilyn Monroe jdou do dražby foto: Reprofoto

Sama skutečnost, že byla Marilyn v hledáčku FBI, je známá. V době vypjatého amerického antikomunismu, za nímž stáli hlavně republikánský senátor Jopseph McCarthy a tehdejší šéf FBI J. Edgar Hoover, sledovala tajná služba stovky celebrit - včetně Franka Sinatry nebo třeba Charlieho Chaplina. 

Kontakty s komunisty
Nově získané dokumenty ale ukazují rozsah sledování Marilyn Monroe. Spis si na ni FBI založila v roce 1955, tedy sedm let před hereččinou smrtí, a zajímaly ji hlavně její cesty a kontakty s údajnými komunisty.

Jeden z dříve neznámých záznamů ve spisu například tvrdí, že si Marilyn spolu s dalšími hvězdami populární kultury zažádala v roce 1955 (tedy dva roky po smrti Josifa Stalina) o vízum do Sovětského svazu.

Jiný záznam hovoří o údajné hereččině posedlosti Frederickem Vanderbiltem Fieldem, levicovým politickým aktivistou, kterého kvůli jeho radikálním politickým postojům vydědila jeho bohatá rodina a který odešel z USA do dobrovolného exilu do Mexika.

Marilyn Monroe

Marilyn se s Fieldem potkala právě v Mexiku, a to v roce 1962. Field a jeho žena doprovázeli herečku při nákupech a večeřích a hovořili i o politice. Field pak ve své autobiografii napsal, že Monroe "mluvila o tom, jak ctí občanská práva a rovnoprávnost černochů, jak je nadšená z dění v Číně a jak nenávidí McCarthismus a Hoovera".

Informátoři FBI vyšetřovatelům sdělili, že onen vztah posedlosti, který si Marilyn k Fieldovi vytvořila, je vzájemný, a že si kvůli tomu dělají starosti i mnozí z hereččiných nejbližších - například její psychoanalytik. Ovšem přímý důkaz o jakýchkoliv komunistických aktivitách nebo snad členství v americké komunistické straně FBI nikdy nenašla.

Dohady o úmrtí neutichnou

Nově zveřejněný spis FBI získala zpravodajská agentura AP na základě amerického zákona o svobodném přístupu k informacím. Dříve byla k dispozici jen silně cenzurovaná verze, ta úplná nebyla k nalezení.

Teď je tedy spis konečně venku. Ti, kdo čekali, že se z něj dozvědí více o hereččině úmrtí, jsou ale zklamáni. Marilyn Monroe zemřela v roce 1962 ve svém domě v Los Angeles, oficiálně spáchala sebevraždu.

Spekulace o vraždě ale nikdy neutichly a například i lékař, který tehdy prováděl pitvu hereččina těla, později napsal: "Dokud nebude zveřejněn úplný spis FBI, dohady budou kolovat dál." Zřejmě je tedy ještě co zveřejňovat. Ve složce se podle agentury AP jen píše, že v rámci FBI se o možnosti vraždy hovořilo, ale že tahle verze nebyla nikdy pořádně vyšetřena.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.