Lidovky.cz

Po dlouhé nemoci zemřela oblíbená herečka Jiřina Jirásková

Lidé

  14:31aktualizováno  16:45
PRAHA - Ve věku 81 let zemřela Jiřina Jirásková. Oblíbená herečka, která v roce 2009 vstoupila do síně slávy TýTý, dlouhodobě bojovala s nemocemi.

Jiřina Jirásková. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V září 2009 stihla herečku náhlá příhoda břišní, přičemž to byla její pátá operace během dvou let. Z nemocnice ji propustili až koncem října. Znovu se pak zdravotní potíže vrátily v březnu 2011 po oslavách životního jubilea. Zprávu o jejím úmrtí jako první přinesl server iDnes.cz.

Některá média pak informovala, že se Jirásková předávkovala prášky. Večer však policie upřesnila, že si herečka s největší pravděpodobností život nevzala. "Šlo o náhlé úmrtí. Kriminalisté vyloučili cizí zavinění," řekla serveru Lidovky.cz Jana Rösslerová.

O Vánocích Jirásková v rozhovoru pro TV Nova připustila, že se v poslední době necítí nejlépe. Bývalému řediteli Divadla na Vinohradech Jindřichu Gregorinimu dokonce o svátcích sdělila, že už nechce dál žít. "Chci si vzít prášky na spaní a neprobudit se, kolik si jich mám vzít?" vyděsila ho před pár dny touto otázkou.

Poslední rozhovor pro Lidové noviny

Na vozíčku mě na jeviště nedostanou, říká slavící Jirásková

Rozhovor vznikl krátce před jejím dvojím jubileem - osmdesát let věku a šedesát let angažmá v Divadle na Vinohradech.

LN Co byste si k dvojím narozeninám dala?
Zdraví. Nebo bych alespoň chtěla, aby mi zdravotní stav dovolil pracovat.

LN Říkáte si: Ještě bych si na jevišti střihla...
...třeba Alžbětu Anglickou? Už jsem si ji střihla. Hlavně, abych ustála další práci fyzicky. Psychicky, jak vidíte, jsem úplně v pořádku.

LN Taky vás můžou na jeviště přivézt na vozíčku.
To by byli diváci vyloženě nadšení. Říkali by si: "Že se na to baba nevykašle!" A měli by pravdu.

            CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

Klaus: Bude chybět veřejnosti i mně osobně

Na smutnou zprávu reagoval i prezident Václav Klaus, který napsal, že herečka bude velmi chybět celé české kulturní veřejnosti i jemu osobně. "Věděl jsem samozřejmě o jejích zdravotních potížích, byli jsme v občasném kontaktu, naposledy jsem s ní mluvil telefonem v prosinci, ale definitivní uzavření jejího bohatého života, který díky jejímu výjimečnému talentu a pracovitosti přinášel tolika lidem a tolika generacím radost a hluboké umělecké zážitky, mě pochopitelně přesto zasáhlo," uvedl prezident.

Dlouholetý kolega a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer  v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že i když byla Jirásková těžce nemocná, neztrácela smysl pro humor ani svoji pověstnou sebeironii.

Režisér Jiří Strach, s nímž známá herečka spolupracovala na filmech Vrásky z lásky nebo Anděl páně, jí naposledy navštívil v pátek. "Už tam bylo zřejmé, že se s tímhle světem loučí, že je povolána pánem Bohem k sobě. Její stav už byl takový, že se vlastně se mnou loučila," řekl serveru Lidovky.cz.

Celý život byla věrná Vinohradům

Jirásková vystupovala v Divadle na Vinohradech, kde působila přes šedesát sezon, ještě v muzikálu Donaha! a také ve hře Na flámu. V tomto divadle zastávala v období let 1990 - 2000 také funkci ředitelky. Od roku 1953 hrála v řadě filmů, poslední z nich, Sukničkáři, bude mít premiéru letos v dubnu.

Diváci si ji zamilovali také jako paní Kekulovou v televizním seriálu Pojišťovna štěstí. Výjimečnou televizní rolí byla i postava pokořované, ale nepokořitelné hraběnky v inscenaci Zámek v Čechách autora Jiřího Hubače. V posledních dvou letech hrála Jirásková ve filmech Jiřího Stracha Vrásky z lásky a Školní výlet Petra Šíchy.

Jen málokterý český herec byl tak výrazně spjat se jménem scény, na jejímž jevišti vystupoval, jako právě Jirásková. Členkou Divadla na Vinohradech byla šest desítek let. Po listopadu 1989 tam deset let působila jako jeho ředitelka. Během své kariéry tam ztvárnila 115 postav. Naposledy jí diváci poděkovali loni 4. října, kdy se objevila v menší roli v inscenaci Mocná Afrodité - od té doby byla v domácím ošetřování.

Mezi nejslavnější hry patří Strindbergova Královna Kristýna, Shawova hra Caesar a Kleopatra, Komu zvoní hrana od Hemingwaye či inscenace Kohoutovy hry August August, august. Byla Úrsulou v inscenaci Sto roků samoty, Isabelou v Šotolově Cestě Karla IV. do Francie a zpět i Helenou v Grumbergově Krejčovském salonu.

Se stejnou vervou se však pouštěla se i do práce filmové a televizní. Ještě loni 24. listopadu alespoň telefonicky pozdravila posluchače 300. rozhlasového Tobogánu Aleše Cibulky. Ten ztvárnil moderátora v inscenaci Sonáta pro lžíci, v níž herečka excelovala spolu s Danou Syslovou v Divadle Bez zábradlí. Za své umění získala v roce 1998 cenu Thálie, prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy a byla uvedena do Dvorany slávy ankety TýTý.

Poprvé v Divadle na Vinohradech vstoupila už koncem 40. let, kdy ji oslovil tehdejší šéf Jiří Frejka k hostování v roli Aničky Hoškové z Veselých paniček windsorských - šlo o záskok za Jaroslavu Adamovou. Jejími posledními pracemi byly například role harfenistky v jevištní verzi filmu Federika Felliniho Zkouška orchestru a vděčná role babičky v italské komedii Famílie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.