Lidovky.cz

Bojuje s ropnými mlýny. Získá Cenu Homo Homini

Lidé

  6:00
Odvážný ázerbájdžánský právník Intigam Alijev získá za rok 2012 cenu Homo Homini. Tu rok co rok uděluje společnost Člověk v tísni lidem, kteří se zasazují o dodržování lidských práv.

Intigam Alijev

Svému jmenovci v čele země dělá velké problémy. Kazí mu zářivou image, kterou si země snaží budovat v zahraničí. Ilham Alijev je prezidentem Ázerbájdžánu. Intigam Alijev nejvýraznějším advokátem těch, kteří v autokratickém zkorumpovaném režimu těžko mohou najít spravedlnost u soudů.

Kvůli jeho úsilí se tak stát, který se prezentuje coby moderní ropná velmoc lákající zahraniční investice, neustále musí zpovídat u Evropského soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku.

ČTĚTE DÁLE:

Setkání evropských politiků s ázerbájdžánskými partnery se odehrává víc než dost. Lidská práva se ale na těchto schůzkách jaksi neřeší. Země u Kaspického moře je totiž strategickým obchodním partnerem. Ázerbájdžán jen za loňský rok vyvezl asi 44 milionů metrických tun ropy. Zaujímá zhruba 25. místo mezi světovými exportéry ropy. Pak ještě zemní plyn. Loni ho vyvezl 27,9 miliardy kubických metrů (těsně za první desítkou). Jeho zásoby jsou ale sedmé nejvyšší na světě.

Intigam Alijev dělá právníka více než dvacet let. Na svém kontě má obhajobu stovek případů. Dnes je asi nejvýraznějším advokátem, který v Ázerbájdžánu hájí práva lidí pronásledovaných za kritiku režimu. Za jiný názor jsou popotahováni obhájci lidských práv, nezávislí blogeři i regionální aktivisté.

Intigam zachránil více než stovku lidí

Intigam Alijev už k soudu do Štrasburku dostal oběti represivního režimu v Baku ve více než ve stovce případů. A jeho žaloby mnohokrát uspěly. Především tam, kde šlo o kauzy týkající se volebního práva, svobody shromažďování, svobody slova a práva na spravedlivý proces.
Není divu, že se Alijevova práce režimu nelíbí. Naposledy byl zatčen, byť jen nakrátko, koncem ledna, když policie v Baku zasahovala proti opoziční demonstraci. V roce 2011 byl zadržen na istanbulském letišti a během výslechu ho turečtí úředníci zmlátili.

„Ocenění jsme se rozhodli dát Alijevovi hlavně kvůli jeho dlouhodobé právní obraně stíhaných a publikační činnosti. Je v současnosti jednou z nejvýraznějších postav ázerbájdžánské občanské společnosti,“ vysvětluje pro LN Marek Svoboda, šéf Centra pro demokracii a lidská práva při Člověku v tísni.

„Ázerbájdžán je tvrdě autoritativní země v širším evropském okruhu. Úroveň tamější represe je dnes srovnatelná třeba s Běloruskem, přitom o situaci v Ázerbájdžánu se v našich končinách příliš neví nebo nemluví,“ říká Svoboda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.